روش های ایجاد ارزش برند
روش های ايجاد ارزش برند در مارکتینگ خدمات درمانی
آوریل 21, 2020
بازاریابی-شبکه-های-اجتماعی
بازاریابی شبکه های اجتماعی
آوریل 21, 2020

بازاریابی مطب پزشکان ، بهترین روش جذب بیمار


بازاریابی مطب در دنیای پر از رقابت امروز، یکی‌ از نیازهای اساسی‌ هر سازمان برای بقا و بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده است. عدم توجه به بازاریابی در سازمان‌های غیرتجاری باعث به هدر رفتن منابع و یا صرف هزینه‌ های اجتماعی و اقتصادی مضاعف می شود. مدیران امروزه درهمهٔ سازمان‌ها ناگزیرند از اصول بازاریابی برای ارائه‌ خدمات و ارضای نیاز مشتریان خود کمک بگیرند. بازاریابی مختص به واحد‌های تجاری نیست همهٔ سازمان‌ ها با هر هدفی‌ که داشته باشند نیاز به تعیین هدف، برنامه‌ریزی، اجرای صحیح و کنترل دارند.

اصول بازاریابی می تواند در سازمانهای خدماتی درمانی، غیر تجاری وغیر انتفاعی هم به کار گرفته شود. بیشتر مراکز غیر تجاری از جمله بیمارستان‌ها، مطب ها و مراکز خدمات درمانی نظر مساعدی به بازاریابی ندارند و بعضی حتی آن را مغایر با اخلاق حرفه ای‌ می دانند که این از عدم آگاهی‌ نسبت به مفهوم بازاریابی سرچشمه می‌گیرد. بازاریابی تا جایی برای ارائه دهندگان خدمات درمانی نا آشناست که بسیاری از پزشکان، بازاریابی را برابر با تبلیغات می‌دانند، درحالی که بازاریابی رویکردی جامع با هدف ارضای نیاز مشتریان دارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان درباره روش های جذب بیمار به مطب و بازاریابی مطب با ما تماس بگیرید. 
021-26705272اهمیت روزافزون بیمارستانها، کلینیک های پزشکی، آزمایشگاه های پزشکی و پاراکیلینیک های دیگر، درارتقاء سلامت جسمی و روانی منجر به تمرکز بر بهبود کیفیت خدمات شده است و مراکز خدمات درمانی آن را به عنوان یک مزیت کلیدی ویژه و رقابتی مورد توجه قرار داده‌‌اند. بیماران به ویژه بیمارانی با نرخ سنی زیر۴۰ سال (جمعیت قالب کشور) علاقه‌مند به همکاری با هوشمندترین و کارآمدترین کارشناسان موجود هستند. بعید است بیماران یا خانواده نزدیک (مگر اینکه پزشک باشند) بتوانند دانش و توانایی پزشکان را ارزیابی کنند. این به این معنی است که بیماران باید به دیگر ابزارها متکی باشند تا تصمیم بگیرند که چه کسی برای مراقبت و درمان آنها مناسب تر است.

این فرآیند تصمیم‌گیری به عنوان یک راهنمای فکری در بازاریابی مطب پزشکی عمل می‌کند و به یافتن راهکارهای جذب بیماران جدید، درزمان مناسب واطمینان ازبازگشت بیماران منجر می‌گردد. بسیاری از پزشکان در دنیا در حال استفاده از مدل بازاریابی رهبری تفکر هستند. آنها از طریق وب سایت‌های آموزشی، خبرنامه‌ها، وبینارها، سمینارها و کتاب‌ها در موضوع شیوه‌های پزشکی در حال تلاش برای برقراری و آموزش استاندارد‌های خدمات درمانی به بیماران بوده و با طرح آنکه می توانند این استاندارد را ارائه دهند و به جذب بیماران جدید بپردازند.

نکات مهم در بازاریابی برای مطب پزشکی1- قرار گرفتن پزشکان در زیر مجموعه کلینیک ها و بیمارستان ها: در این روش پزشکان بخشی از مراکز درمانی محسوب می شوند، که این امر می تواند تعداد بیماران بیشتر یا گروهی از سازمان ها را به سمت آنها سوق دهد.
2- بیماران به محققان جستجوگر تبدیل شده اند: بیماران، دیگر تمایلی به پذیرش صد در صدی سخنان پزشکان ندارند، آنها پیش از اینکه توسط دکتر ویزیت شوند تحقیقات کافی در این مورد انجام می دهند.

تحقیقات نشان دهنده این مطلب است که:


72٪ کاربران اینترنتی در سال گذشته اطلاعاتی در حوزه سلامت را جستجو کرده اند
47٪ کاربران اینترنتی در مورد پزشکان و متخصصان آن حوزه جستجو کرده اند
38٪ کاربران اینترنتی در مورد مطب ها، بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی جستجو کرده اند
سبقت گرفتن بازاریابی اینترنتی مطب ها(دیجیتال مارکتینگ پزشکی) از بازاریابی سنتی مطب ها
کلیدی بودن جستجو های اینترنتی در فرآیند تصمیم گیری

موارد مهم در بازاریابی مطب پزشکان


مراکز درمانی(مطب ها، بیمارستان ها) می‌بایست در ابتدا بر بازارهای محلی خود مسلط شوند و کسب و کارشان را در خانه و به تدریج در خارج از مرز‌ها توسعه بدهند. برای مثال: ابتدا باید مطب و یا مراکز خدمات درمانی خود را در بین افراد منطقه خود به شهرت برسانید و در بین افراد مقبولیت و محبوبیت بدست آورید بعد به شناسایی و پاسخگویی نیاز های مردم در سراسر کشوربیاندیشید.
مراکز درمانی می‌بایست یک تصویر درخشان از برند خود، دیدگاه مثبت در کیفیت، قیمت و ارائه خدمت برای مشتریان ایجاد کنند. به عنوان مثال: به بیماران خود احترام بگذارید(مشتری مداری پزشکی) و برای آنها وقت بگذارید و به دغدغه هایشان پاسخ مناسب دهید.
مطب ها و مراکزخدمات درمانی می‌بایست وفاداری مشتری خلق کنند. یعنی با خدمات خوب خود بتوانند بر ذهن مخاطبان خود اثر گذاشته و خاطره ای خوش از خود در ذهنشان ایجاد کنند.

بازاریابی مطب پزشکانمهم ترین ویژگی های بازاریابی مطب


استراتژی بازاریابی مطب پزشکی: در رویکرد کلی به ترویج عمل و دانش شما می‌پردازد. دربازاریابی مطب پزشکان و مراکز خدمات درمانی باید استراتژی‌هایی تدوین و اجرا نمود که محصولات و خدمات سازمان شما به خوبی در نتایج موتورهای جستجو دیده شوند. این مسئله یعنی شما به یک وب‌سایت قوی، استراتژی شبکه‌های اجتماعی، ‌استراتژی تولید محتوا و سئو سایت پزشکی نیازدارید.

نام تجاری: درحوزه پزشکی بسیار شاهد این بوده‌ایم که افرادی بیشتر از توانایی و تخصصشان شهرت یافته‌اند و این در حالی است که بسیاری با تخصص بیشتر، درآمد و شهرت کمتری دارند. مردم، محصولات یا خدمات شما را با نام تجاریتان می‌شناسند. مدیریت شهرت، یکی ازاولین چیزهایی است که باید به آن فکر کنید و تا آخر با کار شما همراه خواهد بود.

توسعه وب سایت: فقط کافی است سایت داشته باشید. سایت شما باید قانع کننده باشد و خوانندگان را با محتوای مناسب و قابل تفکر جذب کند.

سیستم‌های رسانه‌های اجتماعی: شبکه‌های اجتماعی پزشکان به کانال‌های ارتباطی خوبی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد بهداشت و مسائل پزشکی و همچنین مکانی برای اینکه افراد با بیماری های مختلف با افراد مشابه خودشان بیشتر آشنا شود و مشکلات و تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند تبدیل شده اند. حضور، تبادل اطلاعات و ایجاد ارتباطات در شبکه های اجتماعی در معرفی حائز اهمیت بسیاری است.

بررسی راهای جذب بیمار جدید به مطبروش های زیادی برای جذب بیمار در مطب وجود دارد که در صورتی که هر کدا به درستی انجام شوند نه تنها باعث می شوند مشتریان شما به شما وفادار بمانند بلکه می توانید به راحتی مشتریان جدیدی هم جذب کنید.
هیچ گاه مشتریان قبلی را فدای جذب بیماران جدید از دست ندهید بیماران نباید احساس کنند که اهمیت آنها نسبت به قبل کمتر شده است زیرا هنوز هم تبلیغ های دها به دهان جایگاه بسیار زیادی در بین مردم دارد.
استفاده از یک کانال ارتباطی برای دریافت انتقادات و پیشنهادات بیماران
تخفیف دادن برای افزایش وفاداری بیماران، هرچند که در هر معامله سود مالی را اندکی کمتر می کند ولی با افزایش تعداد بیماران این کمبود جبران خواهد شد.
در مقابل انتظارات نامعقول بیمار واکنش نشان دهید و سعی کنید به آرامی آنها را متقاعد کنید
به تامین رضایت بیماران اکتفا نکنید سعی کنید برای جذب بیمار احساس لذت و خرسندی را در بیماران زنده کنید
تماس های خود را با مراجعین و بیماران بیشتر و رابطه را تقویت نمایید. یک تلفن به مشتری برای آگاهی از دیدگاه وی درباره خدمات می تواند رابطه را تقویت نماید و حس خوبی به بیماران کلینیک شما بدهد
خود را به جای مراجعین بگذارید تا احساسات او را درک کنید.
برای جذب بیمار در بازاریابی مطب یک تکنیک جدید بازاریابی را تجربه کنید و یا یک خدمت جدید ارائه دهید. شما هم می توانید مانند هر کسب وکار دیگری روشهای بازاریابی خاص خود را داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *