نگاه آرمانی | برندینگ، مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی
50 روش جذب مشتری در بازاریابی پزشکی

مهمترین تکنیک های جذب مشتری

روش جذب مشتری و تبلیغات برای فروش بیشتر از گذشته تاکنون دچار تغییر و تحول های بزرگی شده است. شاید شما نیز از دسته افراد بازاری و مغازه دار باشید که برای افزایش فروش اجناس مغازه ی خود نیازمند تبلیغات هستید اما نمی دانید از چه روشی برای تبلیغ کردن اجناس و کالا های موجود در مغازه و فروشگاه خود استفاده کنید؟ روش های تبلیغات بسیار متفاوت و متنوع می باشند. افراد بازاری، مغازه دارها و صاحبان فروشگاه ها و واحد های تجاری خصوصی، همواره به دنبال جذب مشتری بیشتر و افزایش سود و درآمد خود بوده اند. در این میان افرادی موفق ترند که بتوانند در زمینه ی تبلیغات، دقیق تر و موثرتر عمل کنند. در این مقاله با محوریت مهمترین تکنیک های جذب مشتری سعی خواهیم کرد تا در ارتباط با روش جذب مشتری، توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین به چند مورد از مهم ترین و موثرترین روش های جذب مشتری اشاره می کنیم و درباره ی آن ها به تفصیل صحبت خواهیم کرد. با نگاه آرمانی همراه باشید.

راه های جذب مشتری در مغازه

همانطوری که در ابتدای این مطلب خدمت شما عزیزان عرض کردیم، روش های جذب های مشتری بسیار متنوع و متفاوت هستند. افراد مغازه دار و بازاری برای این که بتوانند در کار خود موفق باشند و فروش بیشتری داشته باشند، بایستی در زمینه ی راه های جذب مشتری در مغازه بسیار عالی عمل کنند و بتوانند مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنند. ارائه ی کالا ها و اجناس مغازه با قیمتی کم تر از دیگر مغازه های سطح شهر، یکی از مهم ترین و اصلی ترین راه های جذب مشتری در مغازه می باشد. به عبارت دیگر هر چقدر که کالا ها و اجناس موجود در یک مغازه به قیمت پایین تری به فروش برسند، مشتریان بیشتری رغبت پیدا می کنند تا از این مغازه اجناس مورد نیاز خود را خریداری کنند.

به کار بردن لفظ هایی مثل حراجی و تخفیف به مناسبت های مختلف، می توانند در بالا بردن میزان فروش کالا ها و اجناس موجود در یک مغازه بسیار موثر باشند. شاید شما نیز دیده باشید که مغازه ها و فروشگاه هایی که از لفظ حراجی یا تخفیف استفاده کرده اند، بسیار شلوغ تر از دیگر مغازه های سطح شهر هستند. این کار باعث می شود تا فروش بالای مغازه، باعث افزایش سود و درآمد صاحبان مغازه و فروشگاه مورد نظر شود. شاید فکر کنید که آن دسته از افرادی که اجناس خود را حراج می کنند و یا تخفیف های چند درصدی بر روی محصولات خود می گذارند، سود کم تری از فروش محصولات و کالا های خود می برند. اما در واقع چنین نیست. این افراد شاید از یک جنس یا کالای فروخته شده، سود ناچیزی ببرند، اما هنگامی که تعداد کالا های فروخته شده ی مغازه، تعداد بسیار بالایی باشند، این سود ناچیز به یک سود بزرگ تبدیل می شود و درآمد بالایی را برای صاحبان مغازه ها و فروشگاه ها به دنبال دارد.

روش های جذب مشتری برای فروش بیشتر

شما به عنوان صاحب یک مغازه، فروشگاه یا واحد تجاری خصوصی، برای این که بتوانید روز به روز بر تعداد مشتریان و طرفداران خود افزوده کنید، چند اصل مهم و حیاتی را باید رعایت کنید. یکی از این اصول مهم، خوش اخلاق بودن با مشتری و پاسخ دادن به همه ی سوالات مشتری با روی گشاده و اخلاق خوش می باشد. به عبارت دیگر هر چقدر که صاحب یک مغازه یا فروشگاه بتواند با مشتریان خود خوش اخلاق تر باشد و در تمام طول روز و در عین خستگی، ظاهر شاداب و جذاب خود را حفظ کرده و از عصبانیت و بد خلقی با مشتری حذر کند، بدیهی است که تعداد مشتریان بیشتری را جذب خواهد کرد.

یکی دیگر از مهم ترین اصول و روش های جذب مشتری، صداقت و راستگویی می باشد. در صورتی که شما به عنوان صاحب مغازه یا فروشگاه، درباره ی یک یا تعدادی از اجناس و کالا های خود نظر اشتباه دهید و به جای تعریف درست کالا، اقدام به تمجید آن کنید و از ویژگی ها و خصوصیات خوب کالا سخن بگویید، در صورتی که کالا کیفیت لازم را نداشته باشد، ممکن است رفته رفته مشتریان خود را از دست بدهید و میزان سود و درآمد شما از فروش کالا ها و اجناس موجود در مغازه روز به روز کاهش پیدا کند.

علاوه بر موارد فوق، یکی دیگر از راه ها و روش های جذب مشتری، ارائه ی کالا ها و اجناس با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد. کیفیت یکی از مهم ترین فاکتور ها در هنگام خرید کالا ها و اجناس مختلف از مغازه ها و فروشگاه ها می باشد. بدیهی است در صورتی که اجناس یک مغازه یا واحد تجاری از کیفیت بالاتر و بهتری برخوردار باشند، تعداد مشتریان بیشتری به سمت آن فروشگاه یا مغازه جذب خواهند شد. لذا آن دسته از افرادی که به دنبال جذب مشتری بیشتر هستند و کسب درآمد و سود بیشتر از فروش کالا ها و اجناس موجود در مغازه برای آن ها مهم می باشد، بایستی در کیفیت اجناس خریداری شده ی خود بسیار دقت کنند.

تکنیک های جذب مشتری

 یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش های جذب مشتری به یک فروشگاه یا واحد تجاری خاص استفاده از تکنیک های مختلف می باشد. تکنیک های مختلف و متعددی برای جذب مشتری وجود دارد. بدیهی است افرادی که بتوانند به درستی و در جای خود از این تکنیک ها استفاده کنند، مشتریان بیشتری را به سمت فروشگاه و واحد تجاری خود جذب خواهند کرد.

یکی از این تکنیک ها برای فروش بیشتر اجناس و کالا های موجود در یک مغازه، ظاهر زیبا و آراسته ی مغازه دار یا فروشنده می باشد. به عنوان مثال تصور کنید که صاحب یا فروشنده ی یک مغازه، یک فرد سیگاری با ظاهری نامناسب و به هم ریخته باشد. بدیهی است تعداد افرادی که در طول روز به آن فروشگاه یا واحد تجاری مراجعه می کنند، بسیار کم می باشد. در مقابل آن دسته از فروشگاه هایی که صاحبان یا فروشنده های آن ها ظاهری آراسته و زیبا دارند، می توانند فروش بالاتری در طول روز داشته باشند و میزان سود و درآمد آن ها از فروش اجناس و کالا های موجود در مغازه بیشتر خواهد بود.

یکی دیگر از بهترین تکنیک ها برای افزایش تعداد مشتریان یک مغازه یا واحد تجاری، دوری از تملق و چاپلوسی برای جذب مشتری و فروش کالا ها و اجناس فروشگاه می باشد. شاید شما فکر کنید که افرادی که برای فروش کالا های خود با مشتریان زیاد صحبت می کنند و سعی در تحمیل عقیده و فکر خود به مشتری دارند، می توانند در زمینه ی فروش کالا ها و اجناس مغازه ی خود موفق تر عمل کنند. اما در واقع چنین نیست. هر چقدر که صاحبان مغازه ها و واحد های تجاری بتوانند از تملق و چاپلوسی حذر کنند و فرصت فکر کردن درباره ی محصول را به مشتری بدهند، موفقیت بیشتری در زمینه ی فروش کالا ها و اجناس موجود در فروشگاه خود کسب خواهند کرد.

راه های تبلیغات برای جذب مشتری

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین روش های جذب مشتری، از طریق تبلیغات می باشد. تبلیغات از راه های مختلف می تواند بر میزان فروش کالا ها و اجناس موجود در یک مغازه بسیار تاثیر گذار باشد. در زیر به چند مورد از راه های تبلیغات برای جذب مشتری اشاره می کنیم:

  • تبلیغات محیطی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین و در عین حال قدیمی ترین روش های تبلیغات برای افزایش میزان فروش کالا ها در یک واحد تجاری یا فروشگاه، تبلیغات محیطی می باشد. و باعث می شود افراد در کوتاه ترین زمان فروش بالایی داشته باشند و میزان فروش کالا های آن ها در یک برهه ی زمانی خاص چند برابر شود. نصب بنرها و پوستر های تبلیغاتی در سطح شهر، یکی از بهترین راه ها برای افزایش میزان فروش کالاها و محصولات مختلف می باشد که از آن تحت عنوان تبلیغات محیطی یاد می شود.

  • تبلیغات در فضای مجازی

فضای مجازی و اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف اینترنتی، به عنوان یکی از بهترین ابزار ها برای تبلیغات به حساب می آیند. امروزه بسیاری از افرادی که در زمینه های مختلف کاری و اقتصادی فعالیت می کنند، برای افزایش فروش کالا ها و اجناس خود، از فضای مجازی برای تبلیغات خود کمک می گیرند. با توجه به این که امروزه میزان استفاده از فضای مجازی در بین افراد بسیار افزایش پیدا کرده است، لذا تبلیغات در این گونه فضا ها می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر روی میزان فروش کالا ها و اجناس موجود در یک مغازه و یا فروشگاه داشته باشد. به عنوان مثال اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و تلگرام در این زمینه بسیار می توانند مفید واقع شوند و استفاده از آن ها می تواند بر افزایش فروش کالا ها تاثیرات زیادی بگذارد.

امروزه بسیاری از کسب و کار ها نیز به شکل کاملا مجازی اداره می شوند. به این صورت که افراد اجناس و کالا های خود را از طریق فضای مجازی و کانال ها و شبکه های اجتماعی به فروش می رسانند. این روش فروش، یکی از جدید ترین روش های فروش اجناس و کالا ها می باشد که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و این دسته افراد برای فروش کالا های خود از این فضا ها کمک می گیرند و به نوعی مغازه ی مجازی می زنند. روش جذب مشتری از طریق تبلیغات در فضای مجازی امروزه بسیار می تواند مفید تر از سایر روش های تبلیغاتی باشد و در مدت زمان کمی می توان به کمک این روش تبلیغاتی، میزان فروش کالا های مغازه ی خود را چند برابر کرده و به سود و درآمد کلان دست پیدا کرد.

  • تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی نیز سالیان طولانی است که برای افزایش فروش بسیاری از کالا ها و اجناس مرسوم شده است. شاید شما نیز از دسته افرادی باشید که برای رونق کسب و کار خود از این روش تبلیغاتی استفاده کرده اید. این روش از جمله ی بهترین روش های تبلیغات می باشد که باعث می شود میزان فروش کالا ها و میزان مراجعه به فروشگاه مورد نظر روز به روز افزایش پیدا کند.

 

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با موضوع روش جذب مشتری آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی شد تا درباره ی راه های جذب مشتری در مغازه، روش های جذب مشتری برای فروش بیشتر و تکنیک های جذب مشتری نیز صحبت هایی داشته باشیم. در آخر نیز درباره ی راه های تبلیغات صحبت کردیم و به سه مورد از مهم ترین و اصلی ترین راه های تبلیغاتی اشاره کردیم. امید است این مقاله بتواند رضایت خاطر شما عزیزان را جلب نماید و از مطالب ارائه شده در این مقاله استفاده ی لازم را برده باشید.

 

سوالات رایج

  • تبلیغات مناسب تا چه اندازه می تواند در افزایش فروش کالا ها و اجناس یک مغازه یا واحد تجاری خاص تاثیر گذار باشد؟

تبلیغات یکی از مهم ترین فاکتور ها در تجارت به حساب می آید. هر چقدر که تبلیغات موثر تر و گسترده تر باشد، میزان فروش کالا ها نیز افزایش خواهد یافت.

  • بهترین روش تبلیغاتی در دنیای امروزی، کدام روش تبلیغاتی است؟

امروزه بهترین روش تبلیغاتی را می توان روش تبلیغات از طریق فضای مجازی دانست. دلیل آن نیز این است که مردم بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند و توجه به تبلیغات تلویزیونی و محیطی بسیار کاهش پیدا کرده است.

  • آیا زیاده گویی و تملق و تحمیل فکر خود بر مشتری می تواند بر افزایش فروش کالا ها و اجناس مغازه تاثیر گذار باشد؟

خیر. شاید مردم فکر کنند که زیاده گویی و تملق باعث افزایش میزان فروش کالا ها و اجناس شوند. اما در واقع چنین نیست. این کار می تواند تاثیرات منفی بر روی میزان فروش کالا های مغازه یا فروشگاه داشته باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه رسمی اینستاگرام نگاه آرمانی را دنبال کنید

دکتر مهدی صنم پور، متخصص مارکتینگ و برندینگ

مطالب پیشنهادی

نگاه آرمانی
انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.