نگاه آرمانی | برندینگ، مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی

5 اصل مهم در بازاریابی مطب

در دنیای پر از رقابت امروز، یکی‌ از نیازهای اساسی‌ هر سازمان برای بقا و بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده است. عدم توجه به بازاریابی در سازمان‌های غیرتجاری باعث به هدر رفتن منابع و یا صرف هزینه‌ های اجتماعی و اقتصادی مضاعف می شود. در ادامه به به صورت مختصیر به بررسی 5 اصل مهم در بازاریابی مطب خواهیم پرداخت.

مدیران امروزه در همهٔ سازمان‌ها ناگزیرند از اصول بازاریابی برای ارائه‌ خدمات و ارضای نیاز مشتریان خود کمک بگیرند. بازاریابی مختص به واحد‌های تجاری نیست همهٔ سازمان‌ ها با هر هدفی‌ که داشته باشند نیاز به تعیین هدف، برنامه‌ریزی، اجرای صحیح و کنترل دارند.

اصول بازاریابی می تواند در سازمانهای خدماتی درمانی، غیر تجاری وغیر انتفاعی هم به کار گرفته شود. بیشتر مراکز غیر تجاری از جمله بیمارستان‌ها، مطب ها و مراکز خدمات درمانی نظر مساعدی به بازاریابی ندارند و بعضی حتی آن را مغایر با اخلاق حرفه ای‌ می دانند که این از عدم آگاهی‌ نسبت به مفهوم بازاریابی سرچشمه می‌گیرد.

5 اصل مهم در بازاریابی مطب را بشناسید

بازاریابی مطب فرایند شناسایی و شناساندن می باشد، منظور از فاز شناساندن، فعالیت های ترویجی است که باعث آشنایی بیشتر مشتریان و افراد جامعه با مطب پزشک می شود. فعالیت های مربوط به شناساندن با مولفه ترویج (promotion) ارتباط پیدا می کند. که این عنصر در بازاریابی مطب پزشکی، به چند زیر مولفه تقسیم  می شود عنصر ترویج عناصر متفاوتی دارد مانند:

1- تبلیغات 

تبلیغات در بازاریابی مطب به چند شکل می تواند انجام شود، از طریق رسانه، چاپ و تبلیغات محیطی. چنانچه تبلیغات از طریق رسانه انجام شود؛ می توان از تلویزیون، رادیو و اینترنت استفاده کرد. اگر از ابزار چاپ استفاده شود، آنگاه باید از روزنامه ها، مجله های صنعت پزشکی، بروشورها، کاتالوگ ها استفاده کرد. با استفاده از روش تبلیغات محیطی می توان از شرکت در جشنواره ها و نمایشگاه های مرتبط با پزشکی، اشاره کرد.

2- بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم در بازایابی مطب به کارگیری کانال های مستقیم توزیع بدون هیچ واسطه ای به سمت مشتریان است که خدمات را به آنها بدون هیچ گونه واسطه ای معرفی می نماید. این کانال های توزیع شامل نامه نگاری مستقیم، کاتالوگ، بازاریابی تلفنی، وب سایت ها و دستگاه های موبایل است. امروزه در دنیا بازاریابی مستقیم یکی از پدیده هایی است که با سرعت خیلی زیادی برای خدمات رساندن به مشتریان در حال گسترش است.

3- مشوق های فروش

بازاریابان کالاهای مصرفی با استفاده از این تکنیک سعی می کنند که از طریق به کارگیری برنامه های تشویقی مثل کوپن های تخفیف، مسابقه ها، حراجی ها، جشنواره  فروش و … برنامه ویژه ای را برای خرید مشتریان با قید مدت زمان محدود مشخص کنند، یعنی استفاده از تخفیف ها به عنوان یکی از عوامل مهم در فروش بیشتر می باشد.

اما در بازاریابی مطب پزشکی باید این نکته مهم را به خاطر داشته باشیم که در صورت استفاده زیاد از ابزار تخفیف، جایگاه خودشان را در ذهن مشتری از دست خواهند داد و کارایی این ابزار رفته رفته از دست می رود. در بهترین حالت، شاید استفاده یکبار در سال از این روش، برای جذب مشتری مناسب باشد و اگر تعداد دفعات استفاده از تخفیفات بیشتر شود، جایگاهشان در ذهن مشتری سست و متزلزل خواهد شد.

همچنین بخوانید:

بهترین استراتژی برای متمایز شدن پزشکان چیست؟

 

4- فروش شخصی

در بازاریابی مطب برای ارتباط با مشتریان می توانند از ابزار موثرتر و قوی تری به نام «فروشندگان خدمات حضوری» استفاده کنند. در این روش، فروشندگان با حضور قوی و ارتباط چهره به چهره با مشتریان خدمات، قابلیت ها و توانمندی های مرکز خدمات درمانی را در بازاریابی خدمات درمانی معرفی می کنند. مثلا اگر شما در مرکز خدمات درمانی و یا مطب پزشکی خود، خدمات جدیدی راه اندازی می کنید، یکی از روشهای اطلاع رسانی موثر به مخاطبان م همکاران خوف در بازاریابی مطب، فروش شخصی خدمات می باشد.

5- روابط عمومی

در این حالت مراکز خدمات درمانی با استفاده از این روش، مجموعه خود را از طریق انتشار مقاله، ساختن برنامه های علمی و ترویجی معرفی می کنند. این روش در مراکز خدمات درمانی اغلب نقش اطلاع رسانی دارند و مراکز درمانی برای ترویج بیشتر روشهای جلوگیری از ابتلا به یک بیماری در یک سمینار عمومی-پزشکی شرکت می کنند یا اینکه در آن زمینه مقاله ای را به رشته تحریر در می آورند و یا کتابی را در زمینه تخصصی خود منتشر می کنند و مشتریان را از فواید خدمات شان که ارائه می دهند، مطلع می سازند.

 

صفحه رسمی اینستاگرام نگاه آرمانی فضایی برای پرسش و پاسخ در حوزه برندینگ پزشکی
شماره تماس برای مشاوره تلفنی : 26423195-021

 

دکتر مهدی صنم پور، متخصص مارکتینگ و برندینگ

مطالب پیشنهادی

نگاه آرمانی
انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.