بازارسازی در خدمات درمانی - نگاه آرمانی | برندینگ، مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی
بازارسازی در بازاریابی و برندیمگ خدمات درمانی

بازارسازی در بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی

یکی از ارکان مهم در مارکتینگ خدمات درمانی، بازارسازی می باشد. در واقع وقتی شما از دنیای پرفشار رقابتی در کسب و کار خود، بی تاب می شوید بهترین راه حل برای برون رفت از این مسئله، استفاده از تکنیک های بازارسازی در خدمات درمانی می باشد. به طور خلاصه بازارسازی یعنی ایجاد بازارهای نو با کمک ارائه محصولات یا خدمات جدید جهت ایجاد و رفع نیاز جدید مشتری با تمرکز بر تغییر ذائقه و سلیقه او.

برای اینکه بتوانید در مسیر طراحی استراتژی بازارسازی برنده، در مقابل رقبای خود قرار بگیرید لازم است به این سوالات حیاتی پاسخ دهید:

1- بازار هدف آینده شما کجاست؟


بازار هدف مورد نظرتان تعیین کننده روشهای بازارسازی شما در مارکتینگ خدمات درمانی می باشد. به طور مثال اگر شما مدیر یک آزمایشگاه تشخیص پزشکی هستید و میخواهید برای تست های غربالگری جنین، بازاری جدید ایجاد کنید می بایست بازار هدف اصلی خود متخصصان زنان و مامایی و مشتریان نهای تان را خانم های باردار قرار دهید.

2- مشتری شما کیست؟


در واقع پاسخ به این سوال باعث شناخت هر چه بهتر مشتریانتان خواهد شد. وقتی در حال تدوین استراتژی بازارسازی مرکز درمانی خود هستید باید مشتری نهایی خود را بر اساس سن، جنس، موقعیت جغرافیایی، طبقه اجتماعی، الگوی مصرف و سلایق و علایق شناسایی و دسته بندی کنید. فرض کنید در مثال بالا، شما یک تست غرباگری جنین تقریبا گران قیمت را میخواهید راه اندازی کنید که وابسته به سن مادر می باشد، آیا همه افراد جامعه Target شما هستند؟ آیا همه خانم های باردار می توانند مشتریان این خدمات باشند؟ و یا تنها بخشی از جامعه زنان باردار که بر اساس پروتکل ها می بایست این تست را انجام دهند در دسته مشتریان شما قرار می گیرند؟!

3- چه افرادی به دنبال خرید خدمات شما هستند؟


یکی از مهمترین سوالات برای طراحی پلن بازارسازی، که باید از خود بپرسید اینست که مشتریان بالقوه و مخاطبان هدف شما چه کسانی هستد؟ با پاسخ به این سوال میزان حجم بازار شما مشخص خواهد شد و شما پیش از ورود به بازارهای جدید می توانید ریسک های بازار خود را شناسایی کرده و منطق ورود به بازار را کشف کنید.

4- سبک زندگی (life Style) این افراد چگونه است؟


بدون شک شما زمانی می توانید در فرایندهای بازارسازی مارکتینگ خدمات درمانی موفق عمل کنید که دقیقا به بررسی سبک زندگی مخاطبان هدف خود بپردازید. بسیاری از کسب و کارها فقط به این دلیل شکست می خورند که مطالعه ای روی سبک زندگی گروه هدف خود ندارند. باید بدانیم آنها به دنبال چه هستند؟ مدل خریدشان چیست؟ چه خدماتی را می خواهند؟ و در نهایت تمایل دارند که به چه مجموعه ای برای دریافت خدمت مراجعه کنند؟ در این مسیر حتی شکل ظاهری محل شما و نحوه ارائه خدمت نیز، بسیار اهمیت خواهد داشت.

5- چند نفر علاقه مند استفاده از خدمات شما هستند؟


میزان علاقه مندی افراد برای استفاده از یک خدمت، نتیجه پاسخگویی صحیح شما به پرسشهای بالا می باشد. وقتی شما بتوانید نیازهای جدید افراد جامعه را متناسب با سن و جنس و طبقه اجتماعی و الگوی مصرفی شان شناسایی کنید در اصل می توانید به میزان علاقه مندی آنها برای استفاده از خدمات جدید نیز پی ببرید.

نتیجه:


در دنیای شلوغ و پر رقابت کسب و کارهای امروزی شما سه راه بیشتر ندارید: اول: به همین سهم فعلی بازار خود قانع باشید و هیچ کاری نکنید و به دنبال درآمدهای بیشتر نباشید. دوم: در بازاری که قرار دارید با رقبایتان به رقابت بپردازید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *