بازاریابی خدمات درمانی
روش های ایجاد ارزش برند در مارکتینگ خدمات درمانی
۱۳۹۷-۰۶-۲۱
بازاریابی خدمات درمانی
مفاهیم کلیدی در بازاریابی نوین و برندینگ خدمات درمانی: (بخش اول)
۱۳۹۷-۰۶-۲۲

استراتژی های بازاریابی خدمات درمانی(بخش اول)

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

استراتژی های بازاریابی خدمات درمانی

استراتژی های بازاریابی خدمات درمانی : امروزه بخش عمده ای از فعالیتهای اقتصادی و تجاری در جهان مربوط به کسب و کارهایی است که مرتبط به خدمات درمانی می باشد. وقتی می گوییم بازاریابی خدمات درمانی(مارکتینگ خدمات درمانی) بی شک طیف وسیعی از این کسب و کار و مشتریان را در بر می گیرد و به طور خاص منظورمان پر شدن بیمارستان ها و مراکز خدمات درمانی از بیمار نیست که صد البته تک تک ما در گروه نگاه آرمانی، برای همه مردم کشور عزیزمان ایران آرزو و دعای سلامتی داریم، اما در بازاریابی خدمات درمانی چند موضوع اصلی مورد هدف ما می باشد.

اول؛ معرفی مراکز خدمات درمانی برای دسترسی آسانتر.

دوم؛ کمک به بهبود شیوه های بازاریابی خدمات درمانی مانند: بازاریابی بیمارستانی، بازاریابی آزمایشگاه پزشکی، بازاریابی کلینیک های پزشکی و …

سوم؛ توسعه مناسب مراکز خدمات درمانی بر اساس تکنولوژی روز دنیا البته با کمک گرفتن از جدیدیترین تکنیک های بازاریابی در خدمات درمانی.

خدمات و البته خدمات درمانی در مقایسه با کالاها از ویژگی های بسیار متمایزی برخوردار هستند. بواسطه این ویژگی هاست که فعالیت های تبلیغاتی برای آگاهی دادن به مخاطبان خدمات، از اهمیت بسزایی برخوردار شده اند و به دلیل مدل خاص این کسب و کار تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی(مارکتینگ خدمات درمانی) را من به راه رفتن روی لبه تیغ تشبیه می کنم.

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدماتی

یه خبر جالب براتون دارم، بر اساس آمار منتشره بیش از نیمی از بودجه های تبلیغاتی در دنیا به بخش بازاریابی خدماتی اختصاص دارد که این خود نشان دهنده اهمیت ویژه تبلیغات در حوزه خدمات است. علاوه بر این سالها است که متخصصین تبلیغات وبازاریابی باتوجه به ویژگی های خاص خدمات، استراتژ ی های تبلیغاتی ویژه ای برای خدمات طراحی و پیشنهاد کرد ه اند. ما نیز پس از سال ها تحصیل و تجربه در این زمینه بر روی فرایندهای تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی اقدام به ایجاد حوزه ای جدید در کسب و کارهای خدماتی به نام مارکتینگ(بازاریابی) خدمات درمانی پرداختیم. برای اینکه تبلیغات و بازاریابی محصولات خدمات درمانی از اثربخشی لازم برخوردار باشد، می بایست کمی در مورد ویژگیهای اساسی خدمات بدانیم که در زیر به آن اشاره می کنم.

ویژگی های خاص بازاریابی خدمات درمانی

خدمات درمانی همچون کالاها از ویژگی هایی برخوردارند که در مبادله و داد و ستد آنها تاثیرگذار هستند. با اینکه بین خدمات و کالاها شباهت هایی وجود دارند اما بی شک تفاوت هایی چشمگیری نیز با هم دارند و همین تمایز بین کالا و خدمت است که باعث می گردند توسعه کسب و کارهای خدمات درمانی با سختی های زیادی همراه باشد، یکی از این تفاوت های مهم ویژگی نامحسوس بودن خدمات درمانی می باشد.

نامحسوس بودن خدمات درمانی

نامحسوس بودن یعنی اینکه خدمات را نمی توان به صورت مستقیم با حواس پنجگانه لمس کرد یعنی مانند کالا قابل لمس کردن، دیدن، بوییدن و … نمی باشد در نتیجه برای خرید خدمات درمانی به ویژه در خریدهای اولیه مشتری از شما، همواره ابهام، نگرانی و عدم اعتماد وجود دارد. این ابهام بین خریدار خدمت و فروشنده آن معمولا وجود دارد یعنی مشتری در حالی که به دلیل نامحسوس بودن خدمات درمانی از دریافت صحیح آن مطمئن نیست، عرضه کننده خدمات درمانی نیز در همین ابهام البته در نوع معرفی خدمات خود دچار سردرگمی می باشد چرا که نمی تواند به خوبی تمام ویژگی های منحصر به فرد خدمات خود را به مشتری عرضه کند.

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

علت نامحسوس بودن خدمات درمانی

خدمات از اجزای فیزیکی تشکیل نشده اند در نتیجه دارای حجم و بعد نمی باشند که به صورت مستقیم توسط مشتری درک گردند. البته این ویژگی بخشی از ماهیت خدمات است که توسط مرکز خدمات درمانی ارائه می گردد را در بر میگیرد، حال در بازاریابی خدمات درمانی(مارکتینگ آنلاین خدمات درمانی) با فرایندهایی نظیر فضای فیزیکی مناسب، تجهیزات و امکانات به روز و … این خدمات را قابل روئیت برای مشتریان می کنیم.
در بازاریابی خدمات درمانی، یکی دیگر از تکنیک هایی که برای محسوس کردن خدمات برای مشتری استفاده می کنیم ایجاد مزیت های احساسی مانند: آرامش، ایجاد رضایتمندی، احساس اعتماد و امنیت مالی و… می باشد این مفاهیم با اینکه به صورت مستقیم با اجزای فیزیکی در ارتباط نیستند اما به ایجاد تصویر ذهنی بسیار مناسب از ارائه خدمات درمانی به مشتری می پردازند.

در نگاه اول به نظر می رسد که تمام مراکز خدمات درمانی در کشور یک سرویس مشخصی را به افراد ارائه می نمایند این موضوع در اصل عام بودن خدمات درمانی را نشان می دهد در حالی که ما با استفاده از تکنیک های مناسب در حیطه بازاریابی خدمات درمانی با نشان دادن تمایزها در نوع ارایه خدمات به مشتری می توانیم از یک موضوع عام به یک تمایز خاص دست یابیم، که در نتیجه در محسوس کردن خدمات آن مرکز بسیار کمک می کند.
فراموش نکنیم در بسیاری از موارد مشتریان مراکز خدمات درمانی فقط با یک تجربه شخصی می توانند درباره یک خدمت اظهار نظر کنند مثلا تا پزشک جراح، دست به تیغ نگردد و بیمار به هوش نیاید نمی توان نوع و سطح ارائه این خدمت را مورد ارزیابی دقیق قرار داد.

مهدی صنم پور

مشاور بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی

2 دیدگاه ها

  1. […] درباره بازاریابی خدمات درمانی صحبت می کنیم، منظور بازاریابی آزمایشگاه تشخیص طبی، […]

  2. saharghasemi گفت:

    مقاله بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری برای من بود. بشخصه از تمامی آموزشهای استاد استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود