نگاه آرمانی | برندینگ، مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی

مارکتینگ خدمات درمانی

صفحه اصلی > مارکتینگ خدمات درمانی

مارکتینگ خدمات درمانی
امروز قرار است در مورد مارکتینگ خدمات درمانی و بازاریابی پزشکی صحبت کنیم.
این که بدانیم از چه روش ها و چه شیوه هایی می توانیم استفاده کنیم و چطور می توانیم شرایط بهتری را برای کسب و کار خودمان ایجاد کنیم، البته قطعا امروز سعی می کنیم کلماتی را در حوزه ی مارکتینگ خدمات درمانی مطرح کنیم و بعد به بحث های دیگر بپردازیم.

یک سوال خیلی مهمی که همیشه از من می پرسند این است که مارکتینگ یعنی چه؟
متاسفانه در کشور ما بخصوص در بخش خدمات درمانی تبلیغات را به عنوان مارکتینگ اسم می برند، باید گفت که مارکتینگ را ما نمی توانیم حتی به عنوان بازاریابی، یعنی یک اصطلاح غلط تعبیر کنیم. گاهی اوقات مارکتینگ را بازاریابی تلقی می کنیم و این تلقی کاملا اشتباه است.

بازاریابی چیست ؟

بازاریابی یکی از بخش‌های مربوط به مارکتینگ است، با یک مراجعه ی ساده به کتاب ها و منابع حوزه ی مارکتینگ می توانیم متوجه شویم که مارکتینگ فقط به تنهایی به معنای بازاریابی نیست. عبارت های دیگری را هم مثل بازارسازی، بازارگردی، بازارگرمی و مفاهیم دیگری شبیه به این شامل می شود.

بازاریابی خدمات درمانی
حال اگر بخواهیم در مورد بازاریابی خدمات درمانی به صورت ویژه صحبت کنیم، قبل از اینکه به توضیح بازاریابی و روش های آن بپردازیم، باید راجع به یک موضوع با هم به تفاهم برسیم. آن هم موضوع تعریف بازار است. متخصصان حرفه ی بازاریابی، بازار را محل تلاقی عرضه کننده ی محصول یا خدمت و دریافت کننده محصول یا خدمت می دانند. یعنی شما خدمتی را وارد آن بازار می کنید و یک نفر که آن خدمت را می خواهد از شما دریافت می کند. به این محیط، محیط بازار به زبان ساده گفته می شود.

حال ما برای اینکه بتوانیم مجموعه مان را رشد دهیم و منابع مالی و درآمدی و گاهی اوقات اعتباری بیشتر کسب کنیم باید به دنبال بازارهای جدید یا بازارهای بیشتری در حوزه ی کسب و کار خودمان باشیم. به این فرایند به زبان ساده بازاریابی گفته می شود و وقتی در حوزه ی خدمات درمانی از آن استفاده می کنیم، به تعبیر بازاریابی خدمات درمانی خواهیم رسید.

وقتی می گوییم بازاریابی خدمات درمانی در اصل داریم راجع به بازاریابی آزمایشگاه های پزشکی، بازاریابی مراکز ژنتیک، بازاریابی بیمارستان ها و کلینیک ها و بازاریابی پزشکی صحبت می کنیم. که حتما داخل همین مقاله و مقالات بعدی بیشتر به آن می پردازیم که هر کدام از این ها چه مفاهیمی خواهد داشت.

بازاریابی پزشکی و خدمات درمانی شامل چه مواردی می شود ؟

حال یک سوال خیلی مهم، آیا شما می دانید بازاریابی خدمات درمانی چه چیزهایی را شامل نمی شود؟

قبل از اینکه بگوییم چه چیزهایی را شامل می شود، باید بگوییم چه چیزهایی را شامل نمی شود. از نظر من به عنوان کسی که سال هاست در این فرایند فعالیت می کنم و محیط بازار و کسب و کارهای خدمات درمانی را رصد می کند، باید گفت که بازاریابی خدمات درمانی قطعا شامل پخش کردن تعدادی تراکت، ارسال چند پیامک، بیمار فروشی و … نمی شود.

این ها هیچ کدام تعاریف درستی از بازاریابی خدمات درمانی نیستند. بلکه بازاریابی خدمات درمانی یعنی اینکه شما بتوانید با استفاده از تکنیک ها و استراتژی های درست بازاریابی کمک کنید به اینکه مرکز خدمات درمانی شما به بهترین شکل موجود در بازار promote (ترویج) شود، که هم اعتبار خوبی کسب کند و هم در نهایت درآمد خوبی را برای مجموعه شما به وجود بیاورد.

بازاریابی اخلاقی پزشکی
یکی از شاخصه های مهم در بازاریابی خدمات درمانی که در دنیای مدرن خیلی به آن می پردازند بازاریابی اخلاقی پزشکی است.

بازاریابی اخلاقی پزشکی یعنی اینکه ما بتوانیم در یک چارچوب و قالب با رعایت کردن استانداردها به فضاهای بازاریابی بپردازیم. حال به نظر شما آیا برای مارکتینگ خدمات درمانی یک نسخه ی واحدی وجود دارد؟

یکی از موضوعات و چالش‌هایی که ما همیشه با مراکز خدمات درمانی در واحد بازاریابی و حتی تبلیغاتمان داریم این است که دوستان انتظار دارند از یک نسخه واحد استفاده شود، یا به عبارت دیگر اگر یک مدیر کسب و کار خدمات درمانی در یک مجموعه آزمایشگاهی، در یکی از شهرهای اطراف تهران، به طور مثال برای مخاطبانش یک پیام یا تراکت و یا بروشور ارسال کرده سپس توانسته به جذب بازار بپردازد، او هم احساسش این است که از همین شیوه باید استفاده کند . در اصل وقتی می گوییم آیا برای بازاریابی خدمات درمانی نسخه ی واحدی وجود دارد، باید به شما بگویم، نه، هیچ نسخه ی واحدی وجود ندارد.

به طور مثال، آیا برای تشخیص همه ی بیماری ها ما از یک نسخه ی واحد استفاده می کنیم و یا آیا پزشک ها برای درمان انواع و اقسام بیماری ها از یک نسخه واحد استفاده می کنند؟ یعنی اگر ما سرما خورده باشیم، با وقتی که کمرمان درد می کند، یا احساس درد در بدنمان داریم، آیا نسخه ای که به ما می دهند، از چند تا داروی ساده یا مشخص تشکیل شده؟ قطع به یقین جواب خیر است.

جدیدترین مطالب نگاه آرمانی

آیا بازاریابی اخلاقی پزشکی؛ همان چیزی است که دنبال آن هستید !

درباره بازاریابی اخلاقی بیشتر بدانید!

مشکلات مراکز خدمات درمانی

برای بازاریابی خدمات درمانی در حوزه های مختلف ما احتیاج به نسخه های متفاوت داریم بعد از اینکه ما در یک سیستمی عارضه یابی می کنیم، احتمالا ممکن است به این نقطه برسیم که شما در بخش پرسنلی مشکل دارید یعنی روابطی که بین پرسنل و بیماران یا مراجعین شما وجود دارد. خب قطعاً نسخه ای که برای شما پیچیده می شود، نسخه ی آموزشی در حوزه ی مهارت های ارتباطی، مهارت های روش های برخورد با شکایت، مدیریت شکایت و مواردی از این دسته خواهد بود.

گاهی اوقات مطالعات نشان داده که شما در بخش تبلیغات مشکل دارید. وقتی مشکل در بخش تبلیغات باشد، نسخه ی درمانی برای تبلیغات متفاوت خواهد بود. و همینطور اگر در بازاریابی، بازار سازی و یا حتی در برندینگ باشد.
پس خواهش می کنم حتماً به این نکته توجه کنید که ما در بازاریابی خدمات درمانی هیچ نسخه ی واحدی نداریم.

چرا مارکتینگ خدمات درمانی واجب است ؟

حال یک سوال خیلی مهم از شما دارم، چرا ما باید در مراکز خدمات درمانی مان مارکتینگ کنیم؟ آیا تا الان به این سوال فکر کرده اید که چه لزومی دارد مارکتینگ کنیم؟ بعضی وقت ها ممکن است ما فکر کنیم خب من که یک آزمایشگاه شناخته شده هستم برای چه نیاز به مارکتینگ در آزمایشگاهم دارم؟
یا آیا اصلا در فضای درمان باید مارکتینگ انجام داد چرا باید مرکز من از ساز و کارهای بازاریابی خدمات درمانی استفاده کند؟ جواب خیلی ساده است. اگر کمی دقت کنید دنیای رقابتی امروز به شدت دارد پرفشار می شود، یعنی رقبای زیادی دارند وارد بازار و جامعه می شوند .
وقتی می گویم رقبای زیاد فکرتان خیلی به سمت موضوعات تجاری صرفا در حوزه ی پزشکی نرود. این رقابت یک رقابت سالم هست در اصل رقابت برای در اختیار دادن خدمات بهتر به مراجعین یا بیماران یا مشتریان است.

ویژگی های بازاریابی خدمات درمانی

به زبان ساده یکی از مهمترین کارهایی که بازاریابی خدمات درمانی برای ما انجام می دهد، این است که ترافیک را حذف می کند. بله دقیقا، در نظر بگیرید سالها پیش اگر یک نفر مبتلا به یک بیماری می شد و می خواست پزشک، بیمارستان و یا کلینیکی را پیدا کند که از خدمات درمانی اش استفاده کند، مجبور می شدند آن فرد بیمار را به چندین مجموعه بیمارستانی یا کلینیک ببرند و در پاسخ می گفتند که ما این تخصص را نداریم یا تخت خالی نداریم و یا اتاق ICU یا CCU ما ظرفیت ندارد و این باعث می شد بیشترین مشکل برای بیمار ایجاد شود.

بازاریابی خدمات درمانی در اصل خدمات شما را به سرعت در اختیار خدمت گیرنده ها قرار می دهد.
پس وقتی می گوییم بازاریابی خدمات درمانی احساس اولمان بحث تجاری سازی آن نباشد. دقیقا اگر ما کارهایمان را درست و بهینه انجام دهیم قطعا فضاهای درآمدی جدیدی هم برایمان ایجاد خواهد شد. اما وقتی ما در حوزه ی خدمات درمانی مارکتینگ انجام می دهیم مفهومش این است که، خدمات بهینه را با کمترین هزینه و بالاترین سرعت ممکن در اختیار مخاطب های خودمان قرار دهیم تا آنها بتوانند از این خدمات به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. در نتیجه لازم است ما در بازاریابی خدمات درمانی حضور داشته باشیم و هرچه سریعتر وارد این عرصه و فضا شویم که بتوانیم در دوران پرفشار رقابتی ماندگارتر باشیم و فضاهای بهتری را در ذهن مخاطبمان برای خودمان و برند خودمان ایجاد کنیم.

 

تفاوت بازاریابی درونگرا و برونگرا در پزشکی

 

مفهوم اشتباه مارکتینگ خدمات درمانی

یکی از مباحث مهم دیگری که خیلی کوتاه می خواهم به آن بپردازم این است که خیلی وقت ها افراد زیادی مراجعه می کنند یا با مجموعه ما تماس می گیرند و یا ما در مشاوره هایی که برای مراکز خدمات درمانی داریم با این موضوع برخورد می کنیم که یک سری افراد یا یک سری از فرایند ها را تحت عنوان متخصص بازاریابی یا مارکتینگ خدمات درمانی معرفی می کنند.

یعنی، به طور مثال یک آزمایشگاه تشخیص طبی می گوید ما در مجموعه ی مان مارکیتینگ انجام می دهیم و وقتی ما فرایند ها را مانیتور می کنیم، مشاهده می کنیم از کل فرایند هایی که در یک فضای مارکتینگ می شود انجام داد، این دوستان مثلا یک پیامک ارسال می کنند یا تراکتی پخش می کنند یا در نهایت یک ویزیت حضوری با پزشکان خواهند داشت. باید خدمتتان بگویم معنی مارکتینگ خدمات درمانی قطعا این نیست که ما این توانایی را داریم چند تا تراکت پخش کنیم یا پیامک ارسال کنیم و یا یک ویزیت حضوری انجام دهیم.

الگوها و الگوریتم های بازاریابی
در بازاریابی چه در حوزه ی خدمات درمانی چه در حوزه ی صنایع و چه در حوزه ی محصولات مصرفی شما نیاز به الگوها و الگوریتم هایی دارید که از پایه بتواند به شما کمک کند. در اصل شما اول باید عارضه یابی انجام دهید اگر خاطرتان باشد در بخش قبلی هم خدمتتان گفتم چون نسخه ی واحدی برای بازاریابی خدمات درمانی وجود ندارد در نتیجه قبل از هر اقدامی ما باید به یک معاینه و به یک تشخیص درست دست پیدا کنیم و وقتی تشخیص دادیم که مجموعه ی شما از چه حوزه ای دچار مشکل شده، آن وقت برای درمانش نسخه ی بهینه، خوب و مطلوبی پیچیده خواهد شد.

پس از شما خواهش می کنم برای تعریف مارکتینگ و متخصصین مارکیتنگ در حوزه ی خدمات درمانی کمی با دقت بیشتری تصمیم بگیرید.

بازاریابی پزشکی اخلاقی یا غیراخلاقی

یکی از چالش های خیلی مهمی که همیشه با آن مواجهه هستیم این است که آیا مارکتینگ یا بازاریابی خدمات درمانی غیراخلاقی است یا اخلاقی؟
خب، جواب خیلی ساده است شما اگر هر چیزی را به روش درست آن استفاده کنید معنای درستی به آن می‌دهید، فرض کنید یک تیغ جراحی داریم، می گویند اگر این تیغ جراحی را دست یک قاتل بدهید مرتکب قتل می شود و اگر همین تیغ جراحی را دست یک جراح متعهد متخصص بدهیم با آن جان یک انسان را نجات می‌دهد.

بازاریابی و ابزارهای تبلیغات و روش های مارکتینگ و برندینگ قطعا همین موقعیت را دارند و مثل تیغ جراحی عمل می کنند. اگر شما آن را غیرحرفه ای و غیراصولی انجام دهید قطع به یقین اتفاقی که خواهد افتاد این است که بازاریابی غیراخلاقی انجام میدهید، اما اگر بتوانید از تکنیک های آن خوب استفاده کنید و از الگوریتم ها و الگوهای آن به درستی استفاده کنید، باید به شما تبریک بگویم شما به راحتی می توانید مجموعه ی خودتان را نجات دهید و یک ناجی بسیار مهم برای مجموعه تان خواهید بود که بتوانید برای آینده و پیشرفت بهتر برنامه ریزی کنید.

به همین منظور در مجموعه ی نگاه آرمانی، ما به بازاریابی اخلاقی پزشکی می پردازیم یعنی تمام آن لایه ها و قواعد و قوانینی که در دنیای خدمات درمانی حاکم است را لحاظ می کنیم.
در اصل کاری که انجام می شود تبلیغات برای افزایش درآمد نخواهد بود بلکه بهینه سازی خدمات شما و سرعت دسترسی بیماران یا مراجعین یا مشتریان شما به این خدمات را، ما ایجاد می کنیم.

مزیت بازاریابی خدمات درمانی

کار بازاریابی خدمات درمانی این است که در یک بازار که محل ارائه ی خدمات شما و محل دریافت خدمات توسط خدمتگیر است را تسهیل می کنیم.
به زبان ساده تر به جای اینکه مردم بروند در خیابان، بیمارستان به بیمارستان، کلینیک به کلینیک، بپرسند که چطور و در کدام مرکز می توانند مشکل بیمارشان را حل کنند، می توانند خیلی راحت با یک جستجوی ساده نزدیکترین بیمارستان به محل زندگی خود را پیدا کنند و از خدمات آن استفاده کنند.
این یک مثال خیلی ساده بود، ما در فرایند های بازاریابی خدمات درمانی روش های دریافت خدمت توسط مردم یا بیمارانی را که شما آن خدمت را ارائه می دهید تصحیح می کنیم.

پس حتما پیشنهاد می کنم شما هم روی بازاریابی اخلاقی پزشکی متمرکز شوید. از همین لحظه باید بگویم اگر شما قصد ورود به فضای بازاریابی اخلاقی پزشکی را دارید کمی زمان بیشتری می برد تا برند شما به ثمر بنشیند و برنامه ریزی شما عمل کند. اگر شما از روش های غیراخلاقی برای ترویج دادن و افزایش درآمد خودتان استفاده کنید، افزایش درآمدتان دقیقا مثل این است که شما دارید خانه ای را بر روی شنزار می سازید و هر آن ممکن است فرو بپاشد.

اما اگر از روش های درست بازاریابی اخلاقی خدمات درمانی استفاده کنید به شما قول می دهم مجموعه ی شما، کسب و کار شما و برند شما بر چهار ستون بسیار مقاوم که می تواند منجر به پیشرفت شما شود و برای شما کسب اعتبار و شهرت کند تبدیل خواهد شد.

مارکتینگ خدمات درمانی یعنی چه؟

ما امروز راجع به این موضوع بسیار مهم با هم صحبت کردیم که مارکتینگ خدمات درمانی یعنی چه، چه تعریفی برای مارکتینگ در دنیای حرفه ای وجود دارد و اینکه مارکتینگ خدمات درمانی چه چیزهایی را شامل نمی شود، و درباره این صحبت کردیم که در چه بازارهایی در کسب و کارهای خدمات درمانی ما می توانیم از الگوریتم های بازاریابی استفاده کنیم و یک سوال بسیار مهم را پاسخ دادیم که آیا برای مارکتینگ خدمات درمانی نسخه ی واحدی وجود دارد و اینکه چگونه می توانیم یک متخصص یا روش های تخصصی در حوزه ی خدمات درمانی را شناسایی کنیم و در نهایت به این پرداختیم که بازاریابی خدمات درمانی چطور می تواند از شکل غیر اخلاقی خارج شود و ما را به سمت بازاریابی اخلاقی پزشکی یا بازاریابی اخلاقی خدمات درمانی برساند.

در نهایت نتیجه ی همه ی این الگوها این خواهد شد که بیماران رضایت خاطر بسیار زیادی در کسب خدماتی که از مرکز شما دریافت کرده اند خواهند داشت و با سرعت و بهینه تر می توانند از این خدمات استفاده کنند. در نتیجه اتفاق مهم و ویژه ای که برای کسب و کار شما و یا برای مرکز خدمات درمانی شما خواهد افتاد این است که علاوه بر اینکه اعتبار و شهرت مرکز شما بیشتر خواهد شد بدون شک درآمد و میزان سوددهی مرکز خدمات درمانی شما هم بیشتر خواهد شد.

آخرین مطالب بازاریابی پزشکی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.