آیا رسیدن به آرزوهایت را در گرو تلاش و تقلا می دانی!؟ می دانی آینده ات می تواند سراسر شور و شادی و پربار باشد! و احتمالاً می دانی چگونه باید به آن برسی؟!

پس چرا وقتی در راه درست شروع به حرکت می کنی ناگهان سرعتت کم می شود و از جاده خارج می شوی و خودت را ساکن و راکد در حالی می بینی که نمی دانی چه شده و اشتباه از کجا بوده. این حس را می شناسم. سرخوردگی و ناکامی!

وقتی نهایت تلاشت را برای رسیدن به خواسته ات می کنی اما نمی دانی چطور تا آخر در مسیر بمانی. چند سال پیش در حال تماشای قوها روی رودخانه بودم. بالهایشان را دیوانه وار به هم می زدند، پاهایشان را به سختی می کشیدند و روی آب حرکت می کردند تا بلکه بتوانند پرواز کنند. احساس کردم من هم مثل آن ها هستم. می دانیم که شروع همیشه سخت است. ولی اگر قدم اول را محکم برداری و به حرکت ادامه دهی روزی می رسد که مانند قوها قادر خواهی بود از آب جدا شوی و پرواز کنی.

مسئله این است که این مراحل را انجام نمی دهیم! می گوییم همین الان شروع کن! می گویید بعداً شروع خواهم کرد. و این رویکرد معیوب منجر به همان رکود و سکون بی ثمر خواهد شد.

در خلال مشاوره هایی که به افراد مطرح و مهم می دادم متوجه شدم که کسانی پیروز می شوند که اقدام به حرکت می کنند. آن ها تقلا و کشمکش به راه نمی اندازند. در ادامه به دلایل اصلی این مسئله اشاره شده است.

۱)آیا انگیزه اصلی شما برای حرکت ناراحتی و رنج است؟

زمانی شاد می شوم که وزنم را کم کرده باشم!

تا زمانی که وزنم زیاد نشود شاد نمی شوم!

نباید به پایان مهلتم برسم!

این ها همه انگیزه های روزمره ی مردم برای بیدار شدن از خواب و شروع کار و فعالیت است! با این روش وقتی به اهداف و امیالتان فکر می کنید حس بدی خواهید داشت و بنابراین ترجیح خواهید داد که اصلاً به آن ها فکر نکنید. و اگر با این راهکار یعنی تحمیل استرس و عذاب به خودتان بخواهید کار را به پیش ببرید و به اهدافتان برسید مطمئن باشید پس از مدت کوتاهی راه حل های خلاقانه ای برای فرار از این احساس های بد و آزارنده خواهید یافت، راه حل های شیرینی که همه ی ما به تعدادی از آن ها مسلح هستیم!

به عنوان مثال: سرگرمی های متنوع، انکار، مشغولیت های فراوان، شبکه های اجتماعی! برای اینکه بدون تقلا و سختی به پیروزی برسیم باید ابتدا از جایگاهی که داریم سپس با چالش های متفاوت و البته به همراه پاداش حرکت را آغاز کنیم. تنها زمانی که از نارضایتی و رنج به عنوان ابزار پیشرفت استفاده نکنیم می توانیم به پیروزی برسیم.

[لازم به توضیح است که همیشه ما معتقدیم نیاز مادر اختراعات است و اگر انسان ها و دانشمندان به آنچه موجود بود قناعت کرده و راضی شده بودند هرگز به پیشرفت های کنونی بشری نرسیده بودیم. باید بدانیم تفاوت عمده ی مابین اینکه با نارضایتی حرکت کنیم ، با اینکه از روی نیاز و میل به پیشرفت و بیشتر خواستن دست به حرکت بزنیم وجود دارد و این دو مسیر بسیار با یکدیگر متفاوت هستند.]

۲)آیا فکر می کنی مسیر موفقیت مسیری مستقیم است؟

زندگی شخصی و کاری افراد موفق دائماً در حال پیچ و تاب خوردن و تغییر مسیرهای ناگهانی است و این در حالیست که آن ها با این مسئله کنار آمده اند. با جریان های قدرتمندی که در کار جهان دخیل‌اند به مبارزه بر نمی خیزند و در عوض راهی که می خواهند بروند را هیچ گاه بسته نمی بینند. هدف گذاری انجام می شود و سپس تلاش در جهت نیل به آن! نباید بر وجود مسیر مستقیم اصرار ورزید ، همچنین نباید انحراف از برنامه را شکست تلقی نمود. آن ها با استفاده از فرصت های فرارو به پیش می روند و به موفقیت عاری از هرگونه کشمکش و درگیری می اندیشند.

۳)آیا می خواهی همه چیز را در یک چشم بر هم زدن تغییر دهی؟

نبوغ پدیده ای است که با تمرین و عادت سازی شکل می گیرد، ما نتیجه ی تکرار اعمالی هستیم که انجام می دهیم بنابراین نبوغ از عادات ما سرچشمه می گیرد نه از اعمال ما! ( ارسطو)

برای موفق شدن بدون درگیری و کشمکش باید عادات بزرگ و مؤثری در خودمان ایجاد کنیم. افرادی که برای رسیدن به موفقیت می جنگند [جنگ با خود] یا این اصل را نمی دانند و یا آن را نادیده می گیرند. آن ها گمان می کنند قادر خواهند بود در طول روز، ۲۰ عادت را در خودشان به وجود آورده و به این ترتیب تغییرات شگرفی ایجاد کنند و جالب این جاست که می خواهند همه ی این کارها را به کمک انگیزه های منفی و احساس نارضایتی انجام دهند.متأسفانه عادت ها و همچنین زندگی این گونه نیست.

وقتی می خواهیم عادتی را تغییر دهیم باید به این فکر کنیم که چقدر راحت می شود از شر آن عادت خلاص شویم نه اینکه آن را در بین ۲۰ عادت دیگر گم کنیم. به طور معمول کسانی که تلاش بیهوده می کنند در آن واحد خودشان را سرگرم چندین کار می کنند در واقع آن ها می خواهند به یکباره تغییرات زیادی در شخصیتشان ایجاد کنند.

در پایان باید توجه داشته باشیم که همه ی این مسائل با یکدیگر مرتبط هستند. ایجاد انگیزه با غم و غصه و نارضایتی باعث می شود که بخواهیم در اسرع وقت همه ی مشکلاتمان را حل کنیم. بنابراین به حرکت، پیشروی و تلاش روز افزون در راهی که خودمان در تخیلمان آفریده ایم تشویق می شویم. در این راه واقعیت را انکار می کنیم و با نادیده انگاشتن فرصت های اطرافمان فقط به پیشبرد هدفمان می اندیشیم. و وقتی هیچ تغییری رخ نمی دهد و پاداشی به دست نمی آید و از طرفی تحمل انگیزه های تهدید آمیز از کف می رود انحراف، انکار و خودفریبی آغاز می شود.

دوباره به قوها نگاه می کنم. نه آن ها تقلا نمی کنند بلکه می خندند و لذت می برند و بر لحظه ای که بال می گشایند تمرکز می کنند تا با باد همراه شوند. این یک بازی به نظر می رسد. اکنون گمان می کنم وقتی روی آب شنا می کنندهمان قدر احساس شادی می کنند که در هنگام پرواز. یعنی آن ها این راز را می دانستند؟؟؟؟؟

مهدی صنم پور ؛ مشاور بازاریابی خدمات درمانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *