ویژگی های متمایز هشتمین همایش بین المللی مدیریت بیمارستانی

 

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تحریم‌هایی که متعاقباً بر کشور تحمیل شد، بخش‌های مختلف جامعه انسانی به سمت استقلال و خودکفایی در عرصه‌های خود پیش رفتند. نظام سلامت نیز از پیشتازان این عرصه بوده است که حوزه مارکتینگ پزشکی17 و بازاریابی خدمات درمانی جز مهمترین راهبردهای این رویه به حساب می آید. رشد سریع و فراگیر علوم پزشکی در ایران موجب تمرکز بر برخی حوزه‌ها و کم‌توجهی به حوزه‌های دیگر  مانند مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی گشت و این احساس به وجود آمد که مشکلات موجود از مجراهای علمی و به‌واسطه حضور مستمر و فعال صاحب‌نظران و فعالان نظام سلامت و حوزه پزشکی قابل‌حل است.

در سوی دیگر اهمیت سلامت و بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی در بطن جامعه، در مقام یکی از دغدغه‌های اصلی جمهوری اسلامی، رسیدن به عدالت اجتماعی در حوزه سلامت مطابق قانون اساسی و لمس پیشرفت‌های پزشکی توسط عموم جامعه، تمرکز بر حوزه‌های مغفول مانده را دوچندان ساخت.

«مدیریت» علی الخصوص مارکتینگ پزشکی و بازاریابی خدمات درمانی واژه‌ای است که در این سه دهه کمتر مورد توجه قرار گرفته بود و حال به‌عنوان شاه واژه‌ای شناخته می‌شود که می‌تواند تمام موارد فوق را در برگیرد و به نحوی واسطه‌ای میان جامعه پزشکی و عموم مردم نقش ایفا کند. تعامل میان این دو بخش جامعه، بی‌شک از دریچه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی قابل‌ لمس است. در آن‌سو، رشد علوم پزشکی، حضور فعال سرمایه‌گذاران در صنعت پزشکی، توسعه جامعه پزشکی و حوزه سلامت و … به واژه مدیریت بازرایابی و مارکتینگ خدمات درمانی توانایی‌ها و قابلیت‌هایی اعطا می‌کند که سطح توقع از آن بالا می‌رود.

با این مقدمه در باب ضرورت‌های رسیدن به رهیافت‌های عرصه مدیریت در حوزه سلامت، اهمیت برگزاری «همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی» بارز می‌شود.

 با نگاهی مختصر به هفت دوره برگزاری «همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی» می‌توان به سیر رشد این حرکت علمی پی برد.

این همایش از معدود برنامه­ هایی در حوزه سلامت و مارکتینگ پزشکی و بازاریابی خدمات درمانی می ­باشد که در ادوار برگزاری از حمایت مقام محترم وزارت و همچنین معاونین مرتبط بهره ­مند بوده است. در ضمن حضور فعال دانشگاه­های معتبر کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین انجمن­های اصلی این حوزه مانند انجمن علمی اداره امور بیمارستان­ها و انجمن مارکتینگ پزشکی و بازاریابی خدمات درمانی، بار علمی این برنامه را دو چندان نموده است. سخنرانی بیش از 50سخنران بین­ المللی در 7دوره قبلی این برنامه گویای آن است که این برنامه توانسته است به عنوان یک برنامه معتبر بین المللی در کشورهای منطقه و آسیا مطرح شود. وجه تمایز دیگر این برنامه نیز حضور پرشور و پررنگ مدیران ارشد و مدیران مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی بیمارستان­های کشور است که آمار سالیانه از استقبال بیشتر این مدیران حکایت دارد.

حال هشتمین دوره «همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی» با رویکرد روش های نوآورانه در اداره امور بیمارستان ها و با ریاست مجدد دکتر علی جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار خواهد گردید. دبیر علمی این دوره نیز به عهده رییس انجمن علمی اداره امور بیمارستان‌ها، دکتر محمد عرب است. این برنامه در روزهای 4 لغایت 6 مردادماه 95 در تهران، مرکز همایش­های بین ­المللی رازی برگزار خواهد شد.

در این همایش بزرگ تجربه های موفق داخلی و بین المللی در حیطه مدیریت بیمارستانها و مارکتینگ و بازاریابی خدمات بهداشتی درمانی به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد. توضیح این‌که حضور اساتید بین‌المللی از بیمارستان‌های مطرح جهان، ارائه تجربه ­های موفق داخلی مخصوصا در حوزه مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی در قالب سخنرانی و کارگاه، سمینار تخصصی همزمان و همچنین کارگاه معرفی نوآوری‌های جدید در حوزه تجهیزات و مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی ازجمله ویژگی‌های ممتاز هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی است. در این دوره، علاوه بر دعوت از تعداد محدودی از سخنرانان خارجی، تعداد بیشتری از مدیران و روسای بیمارستان‌های کشورهای منطقه به ‌عنوان شرکت‌کننده همایش دعوت خواهند گردید.
از مهم ترین اهداف برگزاری این همایش می توان به کارکرد آموزشی آن در ارتقاء دانش روز و ارائه تجارب موفقیت آمیز در حوزه مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی به شرکت کنندگان اشاره نمود. هم چنین در خلال برگزاری با توجه به حضور گسترده تمامی اقشار حوزه مدیریتی، فرصتی بی نظیر جهت ارائه پیشنهادات و انتقادات، برنامه ها و راهکارهای بهبود کیفیت و عملکرد به سیاست گذاران نظام سلامت کشور خواهد بود.

با توجه به استقبال گسترده روسا و مدیران بیمارستان های کشور از این رویداد بزرگ بین المللی سعی بر آن شده است تا بیشتر تمرکز بر افزایش کیفیت سخنرانی ها و کارگاه های جانبی ، افزایش حجم برنامه به 3 روز، برگزاری کارگاه های نیم روزه کاربردی از جمله مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی در حاشیه همایش برای مدیران ارشد و میانی بیمارستان ها و افزودن سمینار تخصصی مدیریت کارآمد تجهیزات پزشکی و بازاریابی بیمارستانی و مارکتینگ خدمات درمانی اشاره نمود. این همایش شامل سخنرانی های کلیدی و بین المللی، کارگاه های آموزشی، امکان ارسال مقالات، امکان ارسال تجارب موفق مدیریتی، همراه با امتیاز بازآموزی و همچنین نمایشگاه جانبی فناوری پیشرفته بیمارستانی خواهد بود.

قابل ذکر است؛ امسال با توجه به رویکرد همایش هشتم تصمیم به دریافت تجربه ­های مدیریتی بیمارستان­ها و چاپ برترین­ها در ویژه ­نامه تخصصی همایش و ارائه در روز برنامه گرفته شده است. امید است تا با حضور تمامی دست اندرکاران این حوزه و افزایش دانش و توانمندی­ های مدیریتی مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی، خدمات مراقبتی ارزنده­ تری به مردم عزیز کشورمان ارائه گردد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *