بهبود فردی پرسنل خدمات درمانی
کارگاه آموزشی بهبود فردی پرسنل خدمات درمانی
۱۳۹۷-۰۵-۲۷
بازاریابی خدمات درمانی
نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی برگزار شد.
۱۳۹۷-۰۵-۲۷

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

در این مقاله که با تلاش و زحمات جناب آقای دکتر علیرضا جوادی، متخصص و عضو انجمن ایمونولوژی و آلرژی کشور، گردآوری شده است و به قلم خود ایشان نگارش شده است، به وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی می پردازیم. 

 

Introduction:

برای پزشکان پژوهشگر همیشه این سؤال مطرح بود که چگونه یک فرد به ظاهر سالم با آزمایشات عموما نرمال (آزمایشات روتین) دچار علائم غیرعادی و پاتولوژیکی می شود که در بسیاری تست ها، نمی توانیم علت را پیدا کنیم و تکرار این بیماریها سبب اندیشه نوینی شد که آنزیم ها و مواد به ظاهر غیر اهمیت در سرم بررسی گردد.

Methods

این بررسی به طور پروسپکتیو Prospective انجام گرفته و کوشش شده تا در گروههای مختلف سنی و شغلی بدون پیشداوری انجام گیرد.

Results

نتایج شگفت انگیز بود و بسیاری از علائم بیماریها را در کمبود این ماده خاص در بیماران پیدا کردیم و با درمان مناسب، طیف وسیعی از علائم، برطرف شدند

این مطالعه پیشنهاد می کند که باید به طور وسیعی در تحقیقات و کشف علل و بیماری دنبال ریز مغذی ها و آنزیم ها باشیم و این موضوع را باید به شکل موشکافانه ای تعمیم دهیم.

 

Keywords: Magnesium. Enzyms. Different Croups Malaise. Idiopathic

عنوان تحقیق: وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی

علت انتخاب این عنوان

شیوع کمبود Mg و علائم بالینی آن و تداخل علائم بالینی با بسیاری از حالات فیزیولوژیک و بیماری

زمان: فرودین ۹۵ تا استفند ۹۵ یکسال هجری شمسی

روش: پروسپکتیو Prospective

گروه تحقیق:

  • ۵۰٪ دانش آموزان از مقطع دبستان تا پایان دبیرستان
  • ۵۰٪ تعداد بالغ در سنین مختلف از ۱۸ تا ۷۸ سالگی

موارد تحقیق

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی – دکتر علیرضا جوادی

 

گروه دانش آموزان: از کلاس اول دبستان تا پایان دبیرستان

گروه تحقیق: مشتمل بر ۱۲ نفر (دانشجوی سال آخر پزشکی) به مواردی مراجعه و پس از تفهیم اهمیت منزیوم و ارائه انگیزه گروه برای تحقیق از دانش آموزان دواطلب (نه همه و نه به اجبار) نمونه خون گرفته و در آزمایشگاههای دولتی دانشگاهی منیزیوم اندازه گیری شده است.

مدارس شامل نمونه برداری منطقه ۴و۵و۶و۷ شهرداری تهران بوده است.

 

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی – دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی – دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی – دکتر علیرضا جوادی

 

لیست علائم کمبود منیزیوم که پس از اثبات کمبود در اختیار گروه های طرف تحقیق قرار گرفته و آنها علائم موجود را مطالعه (با هدایت کار گروه) و تیک زده اند:

۱) خستگی و درد اندامها

۲) بیخوابی و بدخوابی

۳) سردرد

۴) اختلال رفتار- خلق و خوی بد

۵) یبوست

 ۶) اختلال شدید و درد موقع قاعدگی

 ۷) فشار خون بالا

 ۸) عفونتهای قارچی مکرر

اهمیت منیزیوم در سلامتی انسان، انسان، تغذیه، سلامتی

منیزیوم یک ماده معدنی مورد نیاز برای تمامی سلولهای بدن است. حدود نیمی از ذخایر منیزیوم بدن شما درون سلولهای بافتها و اندامها و نیمی دیگر متصل به کلسیم و فسفات در استخوان یافت می شود. فقط یک درصد منیزیوم در بدن شما، در خون یافت می شود. بدن به طور جدی در تلاش است که سطوح منیزیوم خون را ثابت نگه دارد.

این ماده معدنی برای بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن مورد نیاز است و جهت طبیعی بودن اعمال عصبی و ماهیچه ای، نگهداری آهنگ طبیعی قلب و حفظ قدرت استخوانها به بدن کمک می کند. منیزیوم در سوخت و ساز انرژی و ساخت پروتئین نیز دخالت دارد.

چه غذاهایی حاوی منیزیوم هستند؟

سبزیجات سبز از قبیل اسفناج حاوی منیزیوم هستند، چون در مرکز کلروفیل (سبزینه گیاهان) منیزیوم وجود دارد. مغزها، دانه ها و بعضی از غلات کامل نیز منابع خوبی از منیزیوم هستند. گرچه منیزیوم در بسیاری از غذاها یافت می شود، ولی معمولا مقدارش اندک است. همانند سایر مواد مغذی ، نیاز برای منیزیوم تنها با مصرف یک نوع غذا تأمین نمی گردد. مصرف انواع مختلفی از غذاها شامل ۵ واحد میوه و سبزی (هر واحد میوه معادل یک میوه متوسطه هر واحد سبزی معادل ۲۱ لیوان پخته یا ۱ لیوان خام می باشد) در روز و مقدار زیادی از غلات کامل (سبوس دار)، جهت اطمینان از دریافت کافی منیزیوم لازم است. محتوای منیزیوم غذاهای تصفیه شده معمولا کم است. نان گندم کامل به طور مثال دو برابر نان سفید، منیزیوم دارد، زیرا سبوس و جوانه غنی از منیزیوم به هنگام فرایند آرد سفید از بین می روند. «جدول منابع غذایی منیزیوم» بسیاری از منابع غذایی منیزیوم را نشان می دهد. آب می تواند حاوی منیزیوم باشد، اما مقدارش وابسته به نوع منبع تأمینی آب است. «آب سخت» حاوی منیزیوم بیشتری نسبت به آب معمولی است. آمارهای غذایی دریافت منیزیوم حاصل از آب را برآورد نمی کنند که ممکن است منجر به تخمین نادرست دریافت کل منیزیوم و تنوع آن گردد.

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی - دکتر علیرضا جوادی

وضعیت منیزیوم در جامعه انسانی – دکتر علیرضا جوادی

 

مقادیر مجاز توصیه ای روزانه (RDA) برای منیزیوم چیست؟

(RDA) مقدار متوسط دریافت روزانه غذایی می باشد که برای تأمین نیازمندی به یک ماده مغذی تقریبا در همه افراد (۹۷ – ۹۸ درصد) یک گروه سنی و جنسی کافی است. RDA سال ۱۹۹۹ برای منیزیوم (برحسب میلیگرم) در بالغین به قرار زیر است:

 

وضعیت منیزیوم در جامعه جهانی

وضعیت منیزیوم در جامعه جهانی

 

نتایج دو آمارگیری در سالهای ۹۱ – ۱۹۸۸ و ۱۹۹۴ نشان دادند که رژیم غذایی اغلب مردان و زنان مقادیر توصیه شده منیزیوم را تأمین نمی کند. این مطالعات نشانگر دریافت کمتر منیزیوم در افراد بالای ۷۰ سال در مقایسه با افراد جوانتر می باشند.

 

چه عواملی سبب کمبود منیزیوم می گردند؟

گرچه  مطالعات تغذیه ای نشان می دهند که دریافت منیزیوم در میان زنان و مردان کمتر از مقدار توصیه ای است، کمبود منیزیوم به ندرت در میان بزرگسالان مشاهده می گردد. هنگامی که کمبود منیزیوم رخ دهد، معمولا ناشی از هدر رفتن اضافی آن از طریق ادرار، بیماریهای دستگاه گوارشی که سبب از دست دهی منیزیوم یا جذب محدود آن می شوند، یا یک دریافت پایین منیزیوم به طور مزمن می باشد.

 مصرف داروهای دیورتیک (ادرار آور)، برخی از آنتی بیوتیکها و داروهایی جهت درمان سرطان می توانند سبب از دست دهی منیزیوم از طریق ادرار شوند. عدم کنترل بیماری دیابت سبب هدر رفتن منیزیوم و تخلیه ذخایر آن می گردد. مشکلات گوارشی از قبیل سوء جذب از طریق ممانعت از کاربرد منیزیوم در بدن سبب کاهش منیزیوم بدن می شوند. اسهال و استفراغ طولانی و زیاد نیز ممکن است منجر به کمبود منیزیوم شوند. علایم کمبود منیزیوم شامل از دست دهی اشتها، افسردگی، گرفتگی و انقباض عضلات، سوزن سوزن شدن و بی حسی، ضربان غیر طبیعی قلبی، گرفتگی رگهای قلبی، گیجی و اختلالات عصبی می باشد.

چه کسانی نیاز به دریافت اضافی منیزیوم دارند؟

بزرگسالان سالم که رژیم غذایی متنوعی دارند، معمولا نیاز به دریافت مکمل منیزیوم پیدا نمی کنند. مصرف منیزیوم به صورت مکمل زمانی لازم می شود . که یک مشکل خاص سبب از دست دهی اضافی منیزیوم یا جذب محدود آن گردد. به طور مثال در افرادی که منیزیوم زیادی از راه ادرار از دست می دهند، افراد دچار سوء جذب مزمن یا اسهال شدید و استفراغ مزمن یا شدید، نیاز به مکمل منیزیوم پیدا می شود. داروهای مدر از قبیل لازیکس و هیدروکلریتازید، داروهای درمان سرطان مثل سیسپلاتین و برخی آنتی بیوتیکها مثل جنتامایسین و سیکلوز پورین نیز سبب هدر رفتن منیزیوم در ادرار می شوند. در صورت نیاز به مکمل منیزیوم، پزشک معالج دستور مصرف تجویز خواهد نمود. در بیماران دیابتی خوب کنترل نشده، نیاز به مکمل منیزیوم وجود دارد، اما در افراد دیابتی که قند خونشان به خوبی تنظیم گشته است نیازی به این مکمل نمی باشد. در کشور های غربی که سوء مصرف الکل شایع است، ۳۰ تا ۶۰ درصد افراد الکلی دچار کاهش سطوح منیزیوم خون می شوند. اتلاف منیزیوم از طریق اسهال و سوء جذب چربی معمولا پس از جراحی یا عفونت روده ای رخ می دهد و همین طور در افراد دچار بیماریهای التهابی روده و حساسیت به پروتئین گندم نیز دیده می شود.

افراد مبتلا به این عوارض نیاز به مکمل منیزیوم دارند. رایج ترین نشانه سوء جذب چربی، اسهال چرب است که در این عارضه منیزیوم نیز همراه چربی از بدن دفع می گردد. افرادی که دچار استفراغ مزمن و یا شدید می شوند، تحت نظر پزشک معالج بایستی مکمل منیزیوم دریافت نمایند. کاهش سطوح پتاسیم یا کلسیم خون نیز معمولا همراه با مشکلات کمبود منیزیوم خواهد بود. افزودن مکمل منیزیوم به رژیم غذایی چنین افرادی کارآیی دریافت مکمل کلسیم و پتاسیم را بالا خواهد برد.

بهترین راه برای دریافت منیزیوم اضافی چیست؟

هنگامی که احتمال کمبود منیزیوم وجود داشته باشد، پزشک سطوح منیزیوم خون را ارزیابی خواهد نمود. اگر مقدار منیزیوم خون به طور خفیفی پایین باشد، افزایش دریافت منابع غذایی منیزیوم به حل مشکل کمک خواهد نمود. مصرف حداقل ۵ واحد میوه و سبزی در روز، خصوصا سبزیجات دارای برگ سبز به افراد در خطر کمبود منیزیوم کمک خواهد کرد. در صورت کاهش بیشتر سطوح منیزیوم خون پزشک توصیه به دریافت قرصهای (مکمل) منیزیوم خواهد نمود.

تازه ها در مورد منیزیوم

 منیزیوم و فشار خون:

شواهد علمی نشان می دهند که منیزیوم نقش مهمی در تنظیم فشار خون ایفا می کند. رژیمهای حاوی مقادیر فراوان میوه و سبزیجات که منابع خوبی از منیزیوم و پتاسیم هستند، با کاهش فشار خون ارتباط دارند. یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده است که فشار خون بالا به خوبی به وسیله رژیم غنی از منیزیوم، پتاسیم و کلسیم و مقدار کم سدیم و چربی قابل درمان است.

در یک مطالعه دیگر اثر انواع عوامل غذایی بر بروز فشار خون بالا در بیش از۳۰۰۰۰ نفر مرد بررسی گردید و پس از ۴ سال پیگیری، مشاهده شد که دریافت بالاتر منیزیوم با خطر کمتر فشار خون بالا مرتبط است. با توجه به این شواهد. توصیه شده است که جهت پیشگیری و کنترل فشار خون بالا، دریافت منیزیوم به مقدار کافی توصیه شده صورت گیرد.

منیزیوم و بیماری قلبی:

کمبود منیزیوم سبب تغییراتی در سوخت و ساز بدن می گردد که ممکن است در حمله ها و سکته های قلبی نقش داشته باشد. شواهدی نیز نشان می دهند که ذخایر کم منیزیوم بدن سبب افزایش خطر ضربان غیر طبیعی قلب می شود که خود عاملی برای خطر عوارض مربوط به حمله قلبی است. مطالعات جمعیتی، سطوح بالاتر منیزیوم خون را با خطر کمتر بیماری شریان قلبی مرتبط دانسته اند. به علاوه تحقیقات تغذیه ای نشان می دهند که دریافت بیشتر منیزیوم با خطر کمتر سکته مغزی ارتباط دارد.

 منیزیوم و پوکی استخوان:

کمبود منیزیوم یک عامل خطر برای پوکی استخوان پس از یائسگی می باشد. علت این امر این است که کمبود منیزیوم سبب تغییر در سوخت و ساز کلسیم و هورمون تنظیم کننده کلسیم می گردد. مطالعات مختلف پیشنهاد می کنند که مکمل منیزیوم سبب بهبود تراکم مواد معدنی استخوان می شود، اما محققین معتقدند که مطالعات بیشتری در مورد نقش منیزیوم در سوخت و ساز استخوان و پوکی استخوان مورد نیاز است.

منیزیوم و دیابت:

منیزیوم برای سوخت و ساز کربوهیدراتها (مواد قندی و نشاسته ای) اهمیت دارد. این ماده معدنی بر ترشح و فعالیت انسولین – هورمون مؤثر در کنترل مقدار قند خون – اثر می گذارد. افزایش قند خون باعث اتلاف منیزیوم در ادرار می شود که در عوض سبب کاهش سطح منیزیوم خون می گردد. به همین علت است که کاهش سطح منیزیوم خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ کنترل نشده، مشاهده می گردد.

در سال ۱۳۷۱ انجمن دیابت آمریکا ( ADAمتذکر شد که: «دریافت کافی غذایی منیزیوم عموما به وسیله یک برنامه غذایی متعادل توصیه شده توسط ADA قابل دستیابی است.» آنها توصیه کردند که «فقط بیماران دیابتی در خطر کاهش منیزیوم خون بایستی از این نظر مورد ارزیابی آزمایشگاهی قرار گیرند و در صورت کمبود، مشکل بایستی توسط دریافت مکمل منیزیوم برطرف گردد.»

 

خطرات اضافه دریافت منیزیوم چیست؟

منیزیوم موجود در غذاها برای سلامتی هیچ خطری ندارد، اما دریافت مکمل منیزیوم بیش از حد و همچنین منیزیوم موجود در داروهای ملین سبب عوارض جانبی از قبیل اسهال می گردد. مسمومیت منیزیوم بیشتر با نارسایی کلیوی که در طی آن کلیه قادر به دفع منیزیوم اضافی از بدن نمی باشد، ارتباط دارد. دریافت مقادیر زیاد ملینها به صورت دارویی نیز با مسمومیت منیزیوم ارتباط دارند، حتی اگر اعمال کلیه ها طبیعی باشد.

سالمندان در خطر بیشتر مسمومیت منیزیوم هستند، که ناشی از کاهش عملکرد طبیعی کلیه ها با افزایش سن و احتمال بیشتر دریافت منیزیوم اضافی از طریق ملینها و داروهای ضد اسید معده می باشد. علایم دریافت اضافی منیزیوم شبیه علایم کمبود آن بوده و شامل تغییرات روانی و ذهنی، تهوع، کاهش اشتها، ضعف ماهیچه ای، مشکلات تنفسی، کاهش شدید فشار خون و بی نظمی در ضربان قلب

 می باشد. حداکثر مقادیر قابل تحمل مکمل منیزیوم برای نوجوانان و بزرگسالان ۳۵۰ میلی گرم در روز است. در آخر بایستی اشاره کرد که منیزیوم گرچه به گستردگی سایر مواد مغذی نمی باشد، اما عملکرد حیاتی در سوخت و ساز بدن دارد. در تولید و انتقال انرژی، در انقباض و اتساع عضلات، در انتقال پیامهای عصبی، در ساخت پروتئین و …. نقش دارد.

 

در  شرایط زیر نیاز به مصرف منیزیوم بیشتر می شود:

۱) بیماریهای قلبی و عروقی و هیپرتانسیون

 ۲) صدمات کبدی و کلیوی

۳) سردرد میگرنی، اسکلروز مولتیپل

۴) گلوکوم، آلزایمر

۵) کمبود ویتامین B1 – K – کلسیم و پتاسیم

 ۶) سندرم پای بیقرار

 ۷) بدتر شدن علائم قبل از قاعدگی

۸) اختلالات رفتاری

۹) بیخوابی و اشکال در خواب

۱۰) اسئوپوروز

۱۱) عفونت های باکتریال و قارچی مکرر

۱۲) اختلال در سیستم ایمنی

 ۱۳) پوسیدگی دندان

 ۱۴) ضعف عضلانی

۱۵) ناتوانی جنسی

فواید عمده منیزیوم

 

۱) افزایش انرژی

۲) آرامش اعصاب و درمان اضطراب

 ۳) کمک به خواب بهتر

 ۴) گکمک به درمان اختلالات گوارشی و یبوست

 ۵) درمان دردهای عضلانی و اسپاسم

۶) کنترل و تنظیم کلسیم – پتاسیم و سدیم

 ۷) عاملی مهم برای سلامت قلب

۸) جلوگیری از سردردهای میگرنی

 ۹) کمک به درمان پوکی استخوان

 

منابع غذایی منیزیوم

سبزی های با برگ سبز

 آووکادو

 موز

خربزه

آجیل

مغز دانه ها

ذرت

سیب زمینی

دانه کدو تنبل

بادام هندی

لوبیای سیاه

برگ چغندر

اسفناج

کلم بروکلی

 

References:

  • Harrison, s medical (Internal) 18th Edition pag 200-204-2011.
  • Nelson pediatrics text boul 2015. Pag 1008-102.
  • Kidney at textbook. Volum 2. Pag 120-124.
  • Conunlsoinin pedioatris 2016- sentembel pag. 106-140
  • . Disorder in sloning duo to hypo maynes jornal modicins in asia voloum 1- pag 10-14.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود