نگاه آرمانی بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی

انسانهای موفق دنیا همیشه رویای خود را در ذهن دارند. آنها مدت ها پیش از آنکه دنیا اهدافشان را در دنیای بیرونی ببیند، آن را در ذهن خود و در دنیای درونی دیده اند. یکی از داستان های مورد علاقه ی من در مورد بیوه ی والت دیسنی است. زمانی که آنها در حال افتتاح پارک EPCOT بودند خبرنگاری به بیوه ی والت دیسنی گفت که چقدر جای او خالی است تا این مراسم را ببیند و بیوه ی والت بی درنگ پاسخ داد: او مدت ها پیش از ما این را دیده بود.

بهترین روش برای آنکه با رویای خود زندگی کنید و آن را همیشه در ذهن داشته باشید، تصویر سازی ذهنی است و برای ثابت نمودن قدرت تصویرسازی ذهنی مثال های زیادی وجود دارد. جک نیکلائوس قهرمان گلف می گوید که او همیشه یک بار مسابقه را قبل از شروع در ذهن خود بازی می کند.

او تصویرسازی ذهنی خود را اینطور توصیف می کنند:”من حتی در تمرینات، هرگز به توپ ضربه ای نمی زنم مگر آنکه از آن تصویری شفاف در ذهن خود داشته باشم. در آغاز من توپ را می بینم، گرد و سفید، دقیقا” آنجایی که باید روی چمن سبز و روشن قرار بگیرد. سپس صحنه عوض می شود، من توپ را می بینم که به سمت آن محل می رود، و من مسیر رفتن آن را می بینم. منحنی که توپ باید طی کند را می بینم و سپس یک صحنه ی دیگر باقیمانده، چوب را عقب می برم و در دنیای واقعی به توپ ضربه می زنم و توپ همان مسیری را می پیماید که من پیش از این در ذهنم دیده ام.”

شبی در سال ۱۹۸۷، جیم کری که جوانی ۲۵ ساله بود و به شدت برای کمدین شدن تقلا می کرد، سوار بر تویوتای دسته دوم خود مسیر مال هالند (Mulholland Drive ) را در تپه های هالیوود می راند. جیم روی تپه ای نشست و درحالیکه به لس آنجلس (شهر فرشته ها) نگاه می کرد، آینده ی خود را در ذهنش می ساخت.

جیم برای خود چکی به مبلغ ۲۰ میلیون دلار نوشت و تاریخ آن را جشن شکرگزاری سال ۱۹۹۵ تعیین کرد و زیر آن هم نوشت “به خاطر ایفای نقش در فیلم….”.

داستان از اینجا به بعد بسیار معروف است. در سال ۱۹۹۵ فیلم های جیم کری(“ماسک” و “احمق و احمق تر”) به فروش جهانی ۵۵۰ میلیون دلار دست یافتند و جیم در روز عید شکرگزاری چک ۲۰ میلیون دلاری خود را دریافت کرد و پیشنهاد های مختلفی به مبلغ ۲۰ میلیون دلار برای بازی در هر فیلم دریافت کرد.

برایان تریسی می گوید ” تمام پیشرفت های دنیای بیرونی شما، ناشی از پیشرفت در دنیای ذهنی تان است. تصاویر ذهنی شما مانند مکانیزمی عمل می کنند تا شما در زندگی به گونه ای رفتار کنید تا تصاویر ذهنی شما به واقعیت تبدیل شوند.”

قانون تطابق می گوید که دنیای بیرونی شما با تصاویر دنیای درونی شما مطابقت دارد و قانون تمرکز می گوید آنچه که مدام ذهن انسان را مشغول کند، در واقعیت رخ می دهد. اگر چه شاید شنیدن این دو قانون برای شما کلیشه ای باشد اما این دو قانون علت اکثر موفقیت ها و شکست ها در دنیاست.

افراد موفق پیوسته به انسان هایی فکر می کنند که می خواهند باشند و به زندگی ای که می خواهند داشته باشند. ذهن ناخودآگاه شما بسیار قدرتمند است اما او یک خدمتکار است نه یک رئیس، او شما را به سمتی راهنمایی می کند تا بتنوانید به تصاویری که در ذهن خود دارید جامه عمل بپوشانید.

روش هایی برای عوض کردن وشکل دادن عادت ها

بارها پیش آمده که به خودمان قول داده ایم، مثلا عادت بهتر غذا خوردن یا پشتیبان گرفتن از اطلاعات کامپیوتر یا هر عادت خوب دیگری را در خودمان ایجاد کنیم. اما اغلب موارد این عادت ها به زودی از بین می روند و فراموش می شوند.

در این مطلب چند راه و روش برای ساختن عادت و راه های جلوگیری ازشکسته شدن آنها را آورده ایم:

مطمئن شوید زندگی تان روی روال است

ضرب المثلی داریم که می گوید «هیچ زمانی بهتر از الان نیست». زیرا نیروی اراده شما محدود است و بهترین زمان شروع کار همین الان است. اما با این حال روان شناسان توصیه می کنند که قبل از شروع یک عادت جدید، مطمئن شوید زندگی منظمی دارید. به عبارت دیگر اگر در استرس هستید و زندگی تان بهم ریخته، شروع یک کار یا عادت جدید که با زندگی روزمره متفاوت است، کار درستی نبوده و ادامه دادن آن بسیار مشکل خواهد بود.

تمام تمرکز خود را روی یک عادت بگذارید

ما قصد نداریم این کار را آسان جلوه دهیم: ساخت یک عادت گاهی مشکل است. عادت ها کارهایی هستند که عمیقا با رفتار شما عجین شده اند. به همین دلیل ترک یک عادت بد بسیار مشکل (و موجب مرض) است. و به همین دلیل ساخت یک عادت خوب احتیاج به تلاش زیاد دارد تا تبدیل به کارهای روزمره و اتوماتیک تان شود. اگر در همان ابتدا قصد ساخت چندین عادت را به یک باره داشته باشید، احتمالا همه آنها شکست خواهند خورد.

بنابراین فقط روی یک عادت، تمرکز داشته باشید – حتی اگر این عادت بسیار کوچک است – و یکی یکی به سراغ بعدی ها بروید.

به تدریج پیشرفت کنید

زمانی که یک هدف تعیین می کنید تا هر روز انجام دهید )مثلا ورزش کردن)، مشکل است که به سرعت آن عادت شکل گیرد و معمولا مدتی زمان می برد. پس اگر در روزهای اول آن عادت را انجام ندادید (یا اینکه آن جور که می خواستید انجام ندادید)، چندان به خود سخت نگیرید. عادت های خوب را آهسته و پیوسته شروع کنید تا با موفقیت بیشتری در شما نهادینه شوند. برای این کار باید برای خود اهداف کوتاه مدت (مثلا در هر هفته) تعیین کنید. در شروع ورزش روزانه به خود فشار نیاورید. در هفته اول دو یا سه روز ورزش کنید. سپس به آرامی آن را بیشتر کنید و ادامه دهید. هر چه بیشترادامه بدهید، ادامه بیشتر آسان تر خواهد شد.

عادت جدید را پشت عادت هایی که قبلا شکل گرفته اند، سوار کنید

در نکته های سلامت ذهن سایت eHow یک راه بسیار عالی برای نهادینه کردن عادت آمده است: عادت جدید را بر پشت (piggyback) یکی از عادت های همیشگی تان، سوار کنید. فرض کنید می خواهید عادت کنید تا هر روز دندان های تان را با نخ دندان تمیز کنید. اما گاهی به علت فراموشی یا تنبلی آن را انجام نمی دهید. خب، نخ دندان را کنار مسواک خود بگذارید و همیشه پس از مسواک، از نخ دندان نیز استفاده کنید. یا مثلا اگه باید هر روز ویتامین مصرف کنید، قوطی آن را داخل ماگ قهوه خوری تان بگذارید. حالا صبح ها همراه با خوردن قهوه همیشه یادتان می ماند که ویتامین های تان را نیز مصرف کنید.

با شخص دیگری همراه شوید

اگرچه قدیمیست اما هنوز هم در بسیاری مورد داشتن شریک جواب میدهد: پس یک همکار پیدا کنید. رفتن به سالن ورزش یا رژیم گرفتن میتوانند بسیار مشکل باشند، خصوصا اگر شما تنها باشید. اما اگر شخص دیگری نیز همراه شما ورزش کند یا رژیم بگیرد، احتمال ادامه کار بسیار بیشتر می شود. (زیرا اگر روزی یکی از شما عادت خود را انجام ندهد، نفر دوم، او را به انجام آن تشویق می کند. از طرف دیگر چون به فرد قول داده اید که این عادت را ادامه دهید، به خاطر خجالت اش هم که شده ادامه می دهید.)

۲۱ روز آن را انجام دهید

پس از انجام اهداف کوتاه مدت اولیه، زمانی که به هدف اصلی و نهایی رسیدید، شاید انجام آن بسیار مشکل به نظر برسد. («من تا آخر عمرم هر روز ورزش خواهم کرد»). اما بدانید، زمانی که یک عادت نهادینه شود، ادامه آن بسیار آسان تر خواهد بود. مطالعات نشان می دهند که لازم نیست تمام عمر برای داشتن یک عادت بجنگید، بلکه تنها ۲۱ روز برای شکل گیری یک عادت کافی است. پس از این زمان قسمت مشکل کار تمام شده و بقیه خود به خود پیش خواهد رفت. زیرا عادت نهادینه شده و از این به بعد خود مغزتان آن را یاداوری و اراده کافی برای انجام آن تولید می کند. منظور این نیست که پس از ۲۱ روز دیگر هیچ تلاشی لازم نیست ـ اما تلاش خیلی کمتری نیاز دارید – منظور از این قانون دادن یک هدف برای روزهایی است که احساس نامیدی می کنید. در این زمان به خودتان بگویید که «فقط تا روز ۲۱ ادامه بده«

همه ما در گذشته تلاش های فراوانی کرده ایم تا عادت های خوب در خودمان شکل دهیم، اما اکنون با این روش ها می توانید شروع های بهتری داشته باشید. طبعا این روش ها تنها راه های ساخت یک عادت نیستند.

بزرگ‌ترین حسرت‌های آدم‌ها:
یه پرستار استرالیایی بزرگترین حسرت های آدمهای در حال مرگ رو جمع کرده و پنج حسرت رو که بین بیشتر آدمها مشترک بوده را منتشر کرده :
اولین حسرت: کاش جراتش رو داشتم اون جوری زندگی می کردم که می خواستم ، نه اونجوری که دیگران ازم توقع داشتن .
دومین حسرت :کاش اینقدر سخت کار نمی کردم .
سومین حسرت : کاش شجاعتش رو داشتم که احساساتم رو با صدای بلند بگم .
چهارمین حسرت : کاش رابطه هام رو با دوستام حفظ می کردم .
و حسرت پنجم : کاش شادتر بودم .

مهدی صنم پور ؛ مشاور بازاریابی خدمات درمانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *