نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی برگزار شد.

در نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی که یکی از محور های آن مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی بود صبح روز سه شنبه 20 بهمن سال 94 در سالن شورای ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد، اعضای این شورا رویکردها و محورهای برگزاری همایش مانند  مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی را مورد بررسی قرار دادند و به ارائه پیشنهادهای خود در این رابطه پرداختند.
در این نشست، دکتر جعفریان رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس همایش، ضمن جمع‌بندی پیشنهاد‌های و نظرات اعضای شورای سیاست‌گذاری در مورد مارکتینگ پزشکی و بازاریابی خدمات درمانی گفت: مباحث روش‌های نوین مدیریت مارکتینگ و بازاریابی در بخش های دولتی و خصوصی و در بخش های آموزشی و غیرآموزشی مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی مراکز دولتی، واگذاری و خرید خدمت در بخش های دولتی، مدیریت مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی متمرکز یا غیرمتمرکز در بیمارستان‌های دولتی، نحوه استفاده از فناوری های مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی بیمارستانی، مدل‌های اقتصادی و مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی کارکرد بیمارستان ازجمله بهره وری و هزینه اثربخشی، بهترین عملکرد (Best Practice)، مدل‌های مشارکت عمومی-خصوصی (PPP)، مدیریت بیمارمحور، مدیریت بیمارستان در بحران های داخل و خارج بیمارستان و نحوه اداره بیمارستان‌های هیات امنایی، ازجمله محورهای مطرح شده بود.
وی دعوت از گروههای مدیریت مارکتینگ پزشکی و بازاریابی خدمات درمانی و غیرپزشکی را برای غنای همایش سودمند دانست و در ادامه افزود: پیشنهاد‌های مطرح شده را می توان پس از جمع‌بندی، برای طراحی محورهای همایش در دو سال آینده مورداستفاده قرار داد.
در ادامه دکتر اکبری ساری رییس دانشکده بهداشت و عضو شورای سیاست‌گذاری هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی بابیان این‌که این همایش سه‌روزه از چهارم تا ششم مرداد سال 95 12در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود و می‌تواند دارای شش محور  که مهمترین آن مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی باشد گفت: در نشست امروز، عنوان محورها شناسایی و پیشنهاد شد و قرار بر این شد تا پس از جمع‌بندی، به‌عنوان محورهای اصلی این دوره از همایش نهایی شود. همچنین برخی از پیشنهادهایی که در نشست امروز مطرح شد، به‌عنوان محورهای دوره بعدی همایش استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به نظرات ارائه‌شده در مورد ترکیب کمیته علمی کنگره گفت: در رابطه با این‌که چه افرادی با چه شرایطی و به چه صورتی در کمیته علمی همایش شرکت کنند، پیشنهادهایی ارائه شد.
دکتر اکبری ساری بابیان این‌که در مورد روش برگزاری همایش بحث‌های زیادی انجام گرفت گفت: قرار بر این شد تا از تجربه‌های موفق بین‌المللی و همچنین داخل کشور در حیطه مدیریت مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی بیمارستان‌ها استفاده شود. بدین منظور از اساتیدی که در اداره بیمارستان‌ها سابقه‌ای طولانی‌مدت داشته‌اند، دعوت خواهد شد تا به‌عنوان سخنران در این همایش شرکت کنند. یعنی در این دوره از همایش، هم از دعوت سخنرانان و هم از فراخوان مقالات استفاده می‌شود. همچنین به‌صورت همزمان سخنرانان خاص داخلی و دیگر کشورها را شناسایی و دعوت می‌کنیم.
وی افزود: در کنار پانل‌های همایش، کارگاه‌هایی مانند مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی نیز برگزار می‌شوند که این کارگاه‌ها با تفصیل بیشتر به موضوعات خاص می‌پردازند. همچنین در پانل‌هایی که برگزار می‌شود، از نظرات شرکت‌کنندگان استفاده می‌کنیم. یعنی بحث‌هایی دوجانبه میان شرکت‌کنندگان و افرادی که مسئولیت این پانل‌ها را به عهده‌دارند، انجام می‌شود.
رییس دانشکده بهداشت با اشاره به پیشنهاد‌های ارائه‌شده برای ترکیب روش ارائه مباحث گفت: در این زمینه، تجربه‌های خوب داخلی و خارجی را ارائه می‌کنیم. بدین منظور به اساتیدی که سخنران هستند، مقاله سفارش می‌دهیم و همچنین پانل‌های دوطرفه را طراحی می‌کنیم تا افراد شرکت‌کننده نیز بتوانند نظرات خود را ارائه دهند.
عضو شورای سیاست‌گذاری همایش افزود: یکی از مباحث امروز این بود که از شرکت‌کنندگان خارج از کشور به‌عنوان شرکت‌کننده این دوره از همایش استفاده کنیم. یعنی علاوه بر دعوت از تعداد محدودی از سخنرانان خارجی، تعداد بیشتری از مدیران و روسای بیمارستان‌های کشورهای منطقه را به‌عنوان شرکت‌کننده همایش دعوت می‌کنیم.
وی ارائه پیشنهاد‌های سیاست‌گذاری، راهبردی و مدیریتی را از دیگر نظرات این نشست خواند و گفت: سعی می‌کنیم تا علاوه بر کارکرد آموزشی این همایش که منجر به ارتقای دانش روز مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی و ارائه تجارب موفقیت‌آمیز به شرکت‌کنندگان می‌شود، برنامه‌ها و راهکارهای بهبود وضعیت و بهبود کیفیت را به سیاست‌گذاران نظام سلامت کشور پیشنهاد کنیم.
در بخشی دیگر از این نشست، دکتر عرب، رئیس انجمن علمی اداره امور بیمارستان‌ها، مدیر گروه علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت دانشگاه و دبیر علمی همایش، با اشاره به برگزاری همه‌ساله جلسه شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی گفت: هدف از برگزاری این شورا، تعیین خطوط کلی برگزاری همایش است.
وی افزود: در این نشست، محورها و زمینه‌های برگزاری هشتمین دوره همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی و این‌که کدام سخنرانان از چه کشورهایی دعوت شوند، موردبحث قرار گرفت. همچنین نظرات و پیشنهاد‌هایی در مورد رئوس کلی و ارائه پروژه‌های سفارشی برای مطرح‌شدن در همایش ارائه و تجمیع شد.
دکتر عرب شناسایی بهترین عملکرد در حوزه مارکتینگ پزشکی و بازاریابی خدمات درمانی (Best Practice) را از دیگر محورهای نشست امروز دانست و گفت: در این دوره از همایش، بهترین عملکرد در بیمارستان‌ها اعم از داخلی و خارجی شناسایی و مطرح می‌شوند و با اهدای جوایزی از مدیران اجراکننده آن قدردانی و تقدیر می‌شود. ولی اساس کلی همایش، انتقال دانش مدیریت بیمارستانی و نحوه اداره بیمارستان‌ها به مدیران بیمارستان‌ها و مخاطبین همایش اعم از افراد علمی یا مسئولین اجرایی است.
وی بابیان این‌که همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی، بزرگ‌ترین گردهمایی مدیران بیمارستانی و مدیران مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی در سطح کشور است گفت: انتظار داریم تا همه افرادی که به‌نوعی در اداره امور بیمارستان‌ها اعم از بخش دولتی و خصوصی مشارکت دارند، در این همایش شرکت کنند و اگر دیدگاهی برای برگزاری هرچه بهتر این همایش دارند، به ما منتقل کنند.
دبیر علمی همایش در پایان افزود: با شرکت مدیران در این همایش، روش‌های جدید اداره امور بیمارستان‌ها که در حال حاضر در همه نقاط دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرند، به آن‌ها منتقل می‌شود و آن‌ها می‌توانند با استفاده از این روش‌ها، از منابع موجود در بیمارستان‌ها به بهترین نحو استفاده کنند. به‌گونه‌ای که بهره‌مندی از منابع بیمارستانی و کیفیت ارائه خدمات به میزان زیادی افزایش یابد که این درنهایت منجر به افزایش رضایت بیماران و مراجعه‌کنندگان به بیمارستان خواهد شد.
در بخشی دیگر از این نشست، مهندس ملک زاد دبیر اجرایی هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی، بابیان این‌که ضرورت برگزاری این همایش، رسیدن به رهیافت‌های عرصه مدیریت در حوزه سلامت است گفت: این همایش توانسته است نقش مؤثری در افزایش سطح دانش مدیران بیمارستانی و ایجاد ارتباط میان وزارت بهداشت، دانشگاه، بیمارستان و شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایفا کند.
وی افزود: همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی در هشتمین سال برگزاری به مدل‌های نوآورانه در اداره امور بیمارستان‌ها و مارکتینگ و بازاریابی خدمات بهداشتی درمانی خواهد پرداخت و فرصتی برای تبادل تجربه‌ها و دانسته‌های جدید و بررسی تجارب موفق جهانی است.
توضیح این‌که حضور اساتید بین‌المللی از بیمارستان‌های مطرح جهان، ارائه سخنرانی‌های محوری و کارگاه‌های جانبی و سمینار تخصصی همزمان و همچنین کارگاه معرفی نوآوری‌های جدید در حوزه تجهیزات ازجمله ویژگی‌های ممتاز هشتمین همایش بین‌المللی مدیریت بیمارستانی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *