مصاحبه مهندس مهدی صنم پور با مجله صنعت آزمایشگاه در مورد بازاریابی خدمات درمانی

نگاه آرمانی بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی

صنعت آزمایشگاه: لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید و زمینه فعالیتتان را شرح دهید؟

 

مهندس مهدی صنم پور: من مهدی صنم پور هستم ، مدیر عامل و یک مدیر استراتژیک خلاق و کیفیت محور. کارشناس علوم آزمایشگاهی ، لیسانس مدیریت و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی و عضو بنیاد ملی نخبگان جوان ایران. افتخار دارم که مبدع روشهای نوین بازاریابی در حوزه خدمات درمانی و صنایع وابسته می باشم. نام مجموعه ای که در آن به رویاهایمان جامع عمل می پوشانیم، نگاه آرمانی است، هلدینگ نگاه آرمانی از سال 1387 با تمرکز بر تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی فعالیت خود را آغاز نموده.

ما در مجموعه نگاه آرمانی و با کمک تیم های متعدد و متعهد، به مدیران مجموعه های درمانی و صنایع وابسته ای که برای کسب و کارشان داری چشم اندازهای روشنی هستند، خدمت کرده و راه رسیدن به آن چشم اندازها را هموار می کنیم و دستیابی به هدف های نهایی مانند: فروش بیشتر و کسب اعتبار بهتر را برای آنها تسریع می کنیم.

 

راجع به ضرورت رعایت اخلاق در تبلیغات حوزه صنف پزشکی و به خصوص آزمایشگاه‌ها توضیحات دهید؟

مهندس مهدی صنم پور: اخلاق حرفه‌ای در تمامی مشاغل و حرف دارای نقش بسیار مهمی است. یکی از کتاب‌های معروف در این حوزه تبلیغات تجاری اثر ویلیام ولز است. ایشان در این کتاب بحث بسیار مهمی را راجع به اخلاق حرفه‌ای در تبلیغات مطرح می‌کنند که در کشوری مثل آمریکا رعایت می‌شود. با توجه به اینکه از یک طرف در دین اسلام تأکید بسیار زیادی بر رعایت اخلاق شده است و از طرف دیگر بحث ما راجع به بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی است و این حرفه جزء معدود حرفه‌هایی است که فارغ‌التحصیلان آن سوگند یاد می‌کنند که اخلاق‌مداری را دربرابر بیماران رعایت کنند، از این رو، موضوع رعایت اخلاق در این حرفه اهمیت بیشتری می‌یابد.

به نظر من یکی از مباحث بسیار مهم در حوزۀ تبلیغات درمانی این است که افراد بتوانند به مبانی اخلاق حرفه‌ای احترام بگذارند. شاید یکی از دلایل مهمی که سازمان نظام‌پزشکی کشور تبلیغات را به‌صورت مستقیم برای مراکز درمانی و خصوصاً آزمایشگاه‌ها منع کرده است، این است که تبلیغات در این حوزه نباید به شکل تجاری باشد.

صنعت آزمایشگاه: در حال حاضر کم و کیف شیوه‌های تبلیغی این حوزه را در ایران چگونه ارزیابی می کنید؟

مهندس مهدی صنم پور: متاسفانه باید بگویم تعداد کمی از مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها در کشور ما تبلیغات را به سبک حرفه‌ای و متناسب با اخلاق و رفتار حرفه‌ای انجام می‌دهند. اما، به‌طور کلی در کشور ما رویکردی غلط وجود در این حوزه وجود دارد؛ آن هم اینکه تبلیغات در حوزۀ درمان ممنوع است. البته، ممنوعیت تبلیغات مربوط به  جنبه های تجاری آن می باشد؛ یعنی ما بیمار را به‌شکل یک مشتری ببینیم که برای ما حکم پول را دارد و مناسبات انسانی را فراموش کنیم. با همۀ این تفاسیر، باید عرض کنم که بخش زیادی از تکنیک‌هایی که در حال حاضر در مراکز خدمات درمانی کشور ما (تحت عنوان تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی ) استفاده می‌شود، تکنیک‌های خوبی نیست و بی شک تنها نامی که نمی توان روی آنها گذاشت تبلیغات است. مثلاً اگر شما به ممنوعیت‌های سازمان نظام‌پزشکی در حوزۀ تبلیغات آزمایشگاهی نگاهی بیندازید، در دومین مادۀ این قوانین، موارد ممنوعیت تبلیغاتی عنوان شده است که تعداد عمده شان، ممنوعیت مراودات مالی با پزشکان است که هیچ‌یک از آن‌ها از عناصر تبلیغاتی محسوب نمی‌شوند؛ اما در کشور ما متأسفانه برخی از همکاران آزمایشگاهی از این روشها استفاده می‌کنند و البته صدمات خاص خود را در کل سیستم درمانی به همراه دارد.

مهندس مهدی صنم پور مشاور بازاریابی خدمات درمانی

صنعت آزمایشگاه: به نظر شما دلیل استفادۀ برخی پزشکان از شیوه‌های تبلیغی نا متعارف چیست؟ آیا دلایلی همچون سودجویی و چشم و هم‌چشمی وجود دارد، یا اینکه ناشی از نیازهای اقتصادی و شهرت‌طلبی است؟

مهندس مهدی صنم پور: به نظر من علت این امر ناآگاهی و عدم شناخت روشهای علمی و حرفه ای تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی است. متأسفانه بسیاری از دوستان نسبت به این موضوع که در این حوزه نیز می‌توان کار حرفه‌ای انجام داد- یعنی اینکه از تبلیغات سالم و مناسب استفاده کرد و اتفاقاً به همۀ آن گزینه‌هایی که مطرح شد، دست یافت- ناآگاه هستند. شما می‌توانید یک مرکز درمانی یا آزمایشگاه خوب داشته باشید، سرویس و خدمات خوب و باکیفیت ارائه دهید و در عین حال از تبلیغات خیلی خوبی برای معرفی مرکز خود، نیز برخوردار باشید و به سود و شهرت و اعتبار بسیار بالایی دست یابید. مواردی که شما مطرح کردید، اگر از راه‌های غیرحرفه‌ای کسب شود، مجموعۀ درمانی را دچار مشکل خواهد کرد و به سمت سودجویی و شهرت‌طلبی آنهم به هر قیمتی خواهد برد. بنابراین، به نظر من اگر همکاران و پزشکان محترم، مطالعات و در نتیجه آن آگاهی‌های خود را در این زمینه بیشتر کنند و بتوانند از افراد حرفه‌ای که در این حوزه دارای تجربه و تخصص هستند، استفاده کنند و کسب اطلاعات نمایند، هیچ‌یک از مواردی که فرمودید پیش نخواهد آمد.

صنعت آزمایشگاه: به نظر شما آیا بهترین تبلیغ برای یک پزشک آزمایشگاه، انجام دقیق و کامل فعالیت‌هایی نیست که در جامعه برای او درنظر گرفته شده است؟

مهندس مهدی صنم پور: اگر منظورتان کیفیت کار آزمایشگاه‌هاست، باید بگویم یکی از اولویت‌های مهم دنیای امروز بحث کیفیت است. اگر به برندهای معتبر دنیا در هر حوزه‌ای، از صنایع خوراکی و پوشاک گرفته تا صنایع اتومبیل‌سازی و الکترونیک، بنگرید، متوجه می‌شوید که این برندها بااینکه دارای بهترین کیفیت هستند، دست از تبلیغات برنمی‌دارند؛ چراکه دنیای امروز دنیای معرفی و اطلاع‌رسانی است. طبق یک اصطلاح و باور مهم در تبلیغات «در دنیای پرهیاهوی امروز تنها زمانی صدای شما به دیگران خواهد رسید که کمی بلندتر صحبت کنید»؛ منظور از «کمی بلند صحبت کردن» تبلیغات است. بنابراین کیفیت شرط اصلی و اساسی این موضوع است و مراکز خدمات درمانی حتماً باید به آن اهمیت بدهند. از طرف دیگر، اطلاع رسانی به مشتریان در مورد: کیفیت، خدمات، تجهیزات و امکانات جزء کارهای ضروری است که در مراکز خدمات درمانی به صورت علمی و حرفه ای، متناسب با قوانین نظام پزشکی باید انجام شود.

صنعت آزمایشگاه: بنابراین، شما قبول دارید که “کیفیت” بهترین تبلیغ برای یک پزشک است؟

مهندس مهدی صنم پور: قطعاً همین‌طور است. بهترین تبلیغ برای یک پزشک و مرکز خدمات درمانی کیفیت است . در کشور ما هنوز هم بحث تبلیغات دهان به دهان بسیار پررونق و جذاب است. وقتی افراد وارد سازمانی می‌شوند و از آن کسب خدمات می‌کنند و از خدمات ارائه‌شده رضایت کامل دارند، به‌سرعت رضایت‌مندی خود را به دیگران اعلام می‌کنند؛ همچنان‌که نارضایتی خود را نیز اعلام خواهند کرد. بنابراین یکی از بحث‌های بسیار مهم در مراکز خدمات ‌درمانی و بازاریابی خدمات درمانی ، بحث مشتری‌مداری است که ما آن را «تکریم ارباب‌رجوع» می‌گوییم. مراکزی که مشتری‌مداری را در اولویت کار خود قرار می‌دهند، سرعت معرفی خدماتشان بیشتر خواهد بود. البته، باید درنظر داشت که معرفی و تبلیغ دهان به دهان با‌اینکه بسیار مفید است، سرعت آن به‌دلیل دید رسانه‌ای متفاوت افراد به مسائل پیرامونشان، روز به روز کاهش می‌یابد.

مهندس مهدی صنم پور مشاور بازاریابی خدمات درمانی

صنعت آزمایشگاه: نظر شما دربارۀ سوء‌استفاده‌هایی که بعضاً در این حوزه صورت می‌گیرد، چیست؟ برای مثال گاه دیده می‌شود که آزمایشگاهی را تعطیل می‌کنند و دفتر تبلیعاتی و آگهی‌نامۀ مربوط به آزمایشگاه راه می‌اندازند.

مهندس مهدی صنم پور: ببینید روح فعالیت اقتصادی و کسب‌و‌کار در هر شغلی مربوط به همان کار است. یعنی اگر من یک مرکز خدمات درمانی یا آزمایشگاهی احداث می‌کنم، الزاماً باید در همان چارچوب و قواعد کار کنم و خدمت‌رسانی نمایم. اگر غیر از این باشد، اولاً فضای کار را برای آزمایشگاهی دیگر در منطقۀ خود محدود می‌کنم و درنتیجه دیگر کسی وارد این منطقه نمی‌شود؛ ثانیاً مردم آن منطقه را از گرفتن خدمات به‌روز محروم می‌سازم. به هر حال من فکر می‌کنم اگر قرار باشد روزی آزمایشگاهی و در کنار آن شرکتی داشته باشم، به احتمال زیاد دو واحد مجاور هم را برای ‌این کار اختصاص می دهم تا هرکدام از آن‌ها فعالیت خود را به طور مستقل انجام دهند؛ چراکه به نظر من این دو کار، یعنی مرکز مشاورۀ مارکتینگ در حوزۀ خدمات درمانی و بازاریابی خدمات درمانی ، و فعالیت‌های آزمایشگاهی، مناسبتی با یکدیگر ندارند. این موضوع، چه از منظر قوانین و چه از نظر اخلاق حرفه‌ای، مورد تأیید نیست و افراد باید فعالیت‌های خود را براساس شرایط و قواعد کاری موجود انجام دهند.

صنعت آزمایشگاه: آیا بهتر نیست بخش تبلیغات به متخصصان این حوزه واگذار شود؟

مهندس مهدی صنم پور: امروزه در دنیا حتی برای اداره کردن مراکز پزشکی توصیه به استفاده کردن ازافرادی است که در حوزۀ مارکتینگ فعالیت و تحصیل کرده‌اند و در این حوزه تجربه کافی را دارند؛ چراکه می‌گویند فعالیت تجاری در این حوزه باید به یک فرد حرفه ای واگذار شود؛ به این معنی که اگر کمپانی‌های معتبر در حوزۀ آزمایشگاه و پزشکی را در دنیا مطالعه کنید، می‌بینید نفرات اول سازمان کسانی هستند که در رشته‌های مدیریت یا بازاریابی تحصیل کرده‌اند و در زیر گروه آنها، از پزشکان متخصص استفاده شده است. بنابراین، در بحث تخصص‌گرایی حتماً باید کار به کسی واگذار شود که در آن دانش و مهارت کافی را دارد. حتی در دنیای امروز می‌گویند شما اگر بخواهید یک طراحی وب‌سایت برای سازمان خود داشته باشید، باید به‌دنبال کسی باشید که در آن حوزه فعالیت کرده است. بنابراین، امروزه تبلیغات هم مثل پزشکی بخش‌بندی‌های خاص خود را دارد و در هر حوزۀ تبلیغاتی باید سراغ متخصص همان حوزه رفت.

صنعت آزمایشگاه: در پایان اگر صحبتی دارید بیان نمایید؟

مهندس مهدی صنم پور: نکتۀ آخر اینکه من امیدوارم در کشور ما پزشکان به‌خصوص پزشکان آزمایشگاه‌ها به‌جای اینکه فضای تبلیغات، اطلاع‌رسانی و بازاریابی را برای مجموعه‌های خود و همکارانشان تنگ‌تر و تنگ‌تر کنند، بیایند و وارد یک فضای رقابتی سالم شوند و در آن فضا با یکدیگر رقابت نمایند. اگر ما از اخلاق حرفه‌ای خود فاصله بگیریم و خدای ناکرده به‌دست آوردن سود و منفعت را در گروی زد و بندهای پشت پرده با پزشکان قرار دهیم، به نظر من این مسئله مشکلات متعددی را، هم برای آزمایشگاه خاطی و هم برای همکارانش، به‌وجود خواهد آورد. این مسئله به نوبۀ خود با توجه به مشکلاتی که هم‌اکنون در مورد پرداختی بیمه‌ها وجود دارد، سبب کاهش نقدینگی در بازار می‌شود. کاهش نقدینگی نیز به طور غیر مستقیم بر کیفیت لطمه وارد می‌کند و اگر رقبا نیز وارد این بازی شوند، در این صورت فاجعه‌ای بزرگ رخ خواهد داد. بنابراین، من فکر می‌کنم یکی از دلایلی که در حال حاضر سالانه تعداد زیادی از آزمایشگاه‌ها، علی‌رغم نیاز مبرم جامعه به افزایش تعداد آزمایشگاه‌ها، تعطیل می‌شوند، همین موضوع است. لذا من به عنوان یک عضو از این صنعت، از مدیران آزمایشگاه ها تقاضا دارم اولاً اخلاق و رفتار حرفه‌ای را در این حوزه رعایت کنند و ثانیاً حتماً از مشاورانی که در این حوزه اطلاعات خوبی دارند، استفاده نمایند تا بتوانند در فعالیت‌های تبلیغاتی‌شان از تکنیک‌های خوب و جدید در حوزۀ خدمات درمانی استفاده کنند تا مرکز ایشان از راه های اصولی به کسب شهرت، اعتبار و درآمد دست یابد.

مهندس مهدی صنم پور مشاور بازاریابی خدمات درمانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *