نگاه آرمانی بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی
نظر مدیران مرکز خدمات درمانی درباره ما
آوریل 21, 2020
کلینیک-مجازی
کلینیک مجازی و درمان از راه دور
آوریل 21, 2020

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید از پزشکی وقت بگیرید اما مطمئن نباشید دکتری راکه انتخاب کرده‌اید می‌تواند بیماری‌تان را درمان کند یا خیر! برای مثال خیلی از افرادی که فشار خون بالا دارند نمی‌دانند که باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند یا متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد و متابولیسم یا نفرولوژیست یا حتی پزشک عمومی!

البته درمان بعضی از بیماری‌ها بین تخصص‌های مختلف پزشکی مشترک است اما وقتی با سختی از متخصصی وقت می‌گیرید و هفته‌ها برای دیدنش منتظر می‌مانید، شنیدن این جمله که «باید شما را به یکی از همکارانم ارجاع دهم» قطعا آزار‌دهنده به نظر خواهد رسید. اگر نمی‌خواهید از این به بعد چنین جمله‌ای را بشنوید و دوست دارید بدانید هر تخصصی چه بیماری‌هایی را پوشش می‌دهد، حتما این مقاله را بخوانید و به عنوان یک دایره‌المعارف برای خود نگه دارید.

متخصص داخلی چه وظایفی دارد؟
این تخصص به تشخیص و درمان بیماری‌های داخلی می‌پردازد که ارگانی از بدن یا همه آن را درگیر می‌کنند و از نظر بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی جز پزشکان هدف در همکاری با مراکز درمانی مخصوصا آزمایشگاه ها می باشد. رشته داخلی در گذشته زیر شاخه یا فوق تخصص نداشت و متخصصان داخلی همه نوع بیماری را ویزیت می‌کردند اما امروزه این رشته، فوق تخصص‌های متعددی دارد، از جمله:

فوق تخصص گوارش و کبد :این پزشک به بررسی و درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و پانکراس؛ آندوسکوپی؛ کولونوسکوپی و … می‌پردازد. از نظر بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی، جز پزشکانی است که هدف بازار آزمایشگاه ها می باشد.

فوق تخصص خون و آنکولوژی :مطالعه خون و بافت‌های سازنده خون، تشخیص، درمان و انجام شیمی درمانی برای افراد مبتلا به بیماری‌های خون و تومورهای سرطانی برعهده این پزشکان است.

فوق تخصص کلیه (نفرولوژی ) : درمان و تشخیص بیماری‌های داخلی کلیه و همچنین انجام و آماده‌سازی بیماران برای پیوند کلیه و دیالیز و نگهداری پیوند کلیه از وظایف این پزشکان است. برای تشخیص و درمان فشار خون نیز می‌توانید به این متخصصان مراجعه کنید. با توجه به تعدد تست های تجویزی و بیماران زیاد هدف مناسبی برای بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی می باشد.

فوق تخصص رماتولوژی :شناخت و درمان اختلالات مربوط به مفاصل و سایر بافت‌های همبند، عضلات، بیماری‌های رماتولوژی و پوکی استخوان برعهده این پزشکان است. به علت داشتن تست های تخصصی جزء گروه خاص مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی می باشد.

فوق تخصص غدد :شناخت و درمان بیماری‌های غدد، تیروئید، دیابت، چاقی، اختلالات چربی خون، اختلالات قائدگی و پرمویی، بیماری‌های متابولیک و ارثی، کوتاهی قد و اختلال رشد، کمبود وزن در کودکان، بلوغ زودرس و دیررس، بیماری‌های غدد جنسی و دستگاه تناسلی، بیماری‌های غدد هیپوفیز، تعیین جنسیت و ایهام تناسلی و بیماری‌های غدد فوق کلیوی به این گروه از پزشکان مربوط می‌شود. به علت داشتن بیماران زیاد و همچنین داشتن تست های فوق تخصصی مراکز درمانی با ارائه خدامت بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی سعی در جذب این همکاران را دارند.

فوق تخصص ریه :بررسی و درمان اختلالات مربوط به شش‌ها و سایر اجزای دستگاه تنفسی برعهده این پزشکان است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری: تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های عفونی، تب‌دار و واگیردار ناشی از میکروارگانسیم‌ها (میکروب‌ها، ویروس‌ها و…) به این پزشکان مربوط می‌شود. این رشته تخصص مستقیم هم دارد (متخصص عفونی) که پس از دوره پزشکی عمومی به دست می‌آید.

اگر سیستم ایمنی بدن‌تان مشکل دارد. . .
متخصص ایمونولوژی و آلرژی :این متخصص به بررسی انواع واکنش‌های دفاعی بدن در برابر عوامل بیگانه، روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری‌زا، بیماری‌های خودایمنی، آسم، آلرژی، نقص‌های ایمنی، واکسیناسیون، پیوند اعضا و. . . می‌پردازد.

حال با توجه به ارتباط تنگاتنگ این تخصص با آزمایشگاه های تشخیص طبی و پاتوبیولوژی که کمک به بهبود بازاریابی و مارکتینگ خدمات درمانی می کند، مواردی از تست های مورد نیاز متخصص داخلی به طور اختصار در زیر توضیح داده می شود:

آدنوزین د آمیناز ADA

خلاصه:    ADA، توزيع بافتي وسيعي داشته و حداقل بصورت سه ايزوفرم وجود دارد (ADA2, ADAl+cp,ADAl). به نظر مي‌رسد ADA  در تكثير و تمايز لنفوسيت‌ها در پاسخ ايمني نقش داشته باشد.

نمونه مورد آزمایشمايع مغزي – نخاعي، مايع پلور، پريكارد و آسيت.

محدوده مرجع:

  • CSF: كمتر از units/L6
  • مايع پلور:كمتر يا مساوي units/L47
  • مايع پريكارد:كمتر يا مساوي units/L50
  • مايع صفاق:كمتر يا مساوي units/L32

كاربرداز فعاليت بالاي ADA مايعات بدن به عنوان نشانگر غير مستقيمي براي تشخيص منژيت سلي (CSF)، پلورال افيوژن سلي، پريكارديت سلي و پريتونيت سلي استفاده مي‌شود. مقادير ADA در موارد سل بيشتر از كارسينوماتوز است.

محدوديت‌هاموارد متعددي از منفي كاذب سطوح ADA مايع پلور گزارش شده است. بنابراين بررسي ADA مايع پلور براي تشخيص و تصميم‌گيري درماني ناكافي به نظر مي‌رسد.

متدولوژيانجام تست به روش اسپكتروفتومتري كينتيك

اطلاعات تكميليروش‌هاي PCR براي رديابي DNA باسيل سل در مايعات بدن در دسترس هستند كه سبب تشخيص دقيق‌تر و سريع‌تر موارد مننژيت سلي و سل حفرات بدن شده‌اند. مطالعه‌اي كه اخيراً انجام شده نشان دهنده اين است كه افزايش ADA در CSF به ميزان units/L6 يا بالاتر از آن حساسيت 90% و اختصاصيت 94% در تشخيص مننژيت سلي دارد. بهرحال هم‌پوشاني مشخصي در بيماران مبتلا به مننژيت سلي و افراد مبتلا به مننژيت كريپتوكوكي و مننژيت حاد باكتريال مشاهده شده است. به همين منظور براي تشخيص اين دو از هم، اندازه‌گيري ADA2 توصيه مي‌شود.

ADA گلبول قرمز

خلاصهADA سبب دآميناسيون آدنوزين و داكسي آدنوزين به اينوزين و داكسي اينوزين مي‌گردد. كمبودADA در شكل مشخصي از كمبود ايمني مختلط شديد (SCID) وجود دارد.

نمونهخون كامل همراه با ضد انعقاد EDTA

طريقه نگهداريبه مدت 1 هفته در C4 قابل نگهداري است.

محدوده مرجعunits/g Hb 3/1-8/0

كاربردفعاليت ADA  در بيماران مبتلا به SCID ناشي از كمبود ADA، كاهش‌‌ يافته‌ ا‌ست معمولاً اين بيماران به هنگام تولد دچار لنفوپني شديد(شمارش‌مطلق لنفوسيت كمتر از mm/500 است) بوده و دچار عفونت‌هاي مكرر و كاهش رشد مي‌شوند.

متدولوژيكاوش كينتيك اسپكتروفتومتري؛ فلورومتري

اطلاعات تكميليكمبود ADA يك نقص اتوزومال مغلوب تك ژني است كه تقريباً مسئول 25-15% مواد SCID مي‌باشد. بيشتر از 50 موتاسيون در ژنADA شناخته شده است. كمبود ADA سبب تجمع واسط‌هاي سيتوتوكسيك پوريني و آسيب سلول‌هاي B,T، مهار رپليكاسيون سلول و از دست رفتن مرگبار سيستم ايمني مي‌گردد. ابتدا سلول‌هاي T از بين رفته(بخصوص CD4+) و به دنبال آن سلول‌هاي B كه منجر به يك فرم شايع از SCID مي‌شود. اين اختلال اولين بيماري ژنتيكي انسان بود كه با روش انتقال ژن درمان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *