تبلیغات در برندیگ شما چرا کم اثر است؟(بخش دوم)

نگاه آرمانی بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی

تبلیغات د ر برندینگ: متاسفانه به دلايل مختلف از جمله نگرش بعضي مديران بنگاه هاي اقتصادي ، عملكرد نامناسب خيلي از شركت هاي تبليغاتي فاقد تخصص ، ضعف مراكز آموزشي و كمبود كتب و مجلات تخصصي ، در بسياري از موارد نتايج قابل قبولي از تبليغات به دست نيامده است .  دراين مقاله با شمردن چند عامل به آسيب شناسي تبليغات در برندینگ در بازار ايران پرداخته مي شود.

1- دخالت مديران بنگاه هاي اقتصادي در طراحي پيام و تعيين رسانه براساس سليقه شخصي

طراحي پيام و انتخاب رسانه ، فعاليت هايي تخصصي هستند و مي بايست با هدف تاثيرگذاري مطلوب روي مخاطب هدف ، صورت گيرند .پيام اثر بخش داراي خصوصيات و ويژگي هايي است هريك از رسانه ها نيز متناسب با محصول و بودجه و مخاطبان تعيين شده ، داراي اثر بخشي متفاوت و همچنين نقاط قوت و نقاط ضعف هستند . انتخاب رسانه مناسب نيز بايد با بررسي لازم و برآيند هزينه ها و فايده ها و نهايتا” ارزشي كه ايجاد مي كنند صورت گيرد .

متاسفانه در دوران فعالیت خود به عنوان یک مشاور تبلیغات و بازاریابی حرفه ای، با مديران بسياري مواجه شده ام كه رنگ پوستر ، كاتالوگ و حتي نوع ساخت تيزر و… را براساس سليقه شخصي و آنطور كه خودشان مي پسنديده اند انتخاب كرده اند . در صورتي كه پاسخ ايشان آن است كه هروقت تمايل داشتيد تمام محصولاتتان را خودتان بخريد ، آنطوري توليد ، بسته بندي و تبليغ كنيد كه خودتان دوست داريد . ولي اگر هدف شما متقاعد سازي مشتري براي خريد است پس بايد با نظر متخصصان بازاريابي و تبليغات ، پيام ها را ساخته و رسانه را انتخاب كرده و قبل از پخش ، با انجام پيش آزمون در بازار هدف ، تبليغات مربوطه مورد سنجش و اصلاح قرار گيرند و سپس اجرا شوند . پس از اجرا نيز با انجام اقدامات پس آزموني علمي ميزان اثر بخش بودن آنها در ارتباطات وفروش مورد سنجش قرار گيرند .مدیران عزیز، به شما پیشنهاد می کنم ابتدا یک مشاور تبلیغاتی خوب پیدا کنید و سپس فقط و فقط پیشنهادات خود را به او بگویید و اگر به دنبال تاثیر گذاری پایدار در کسب و کار خود هستید بگذارید تیم تبلیغاتی شما با فراغ بال به طراحی پیام و انتخاب رسانه شما بپردازد.

تبلیغات در برندینگ

2- اهميت ندادن به تحقيقات بازاريابي در بهره گيري از تبليغات در برندینگ

هريك از فعاليت هاي بازاريابي از جمله تبليغات، زماني موثر خواهند بود كه در ابتدا با تحقيقات صحيح براي به دست آوردن اطلاعات از مخاطبان همراه باشد . اطلاعات صحيح ريسك تصميم گيري غلط را كم مي كند .نسخه واحد داشتن براي تمام بازارها و تمام مشتريان راه به جايي نمي برد. قبل از هراقدام براي خلق پيام و انتخاب رسانه  با فرآيند تحقيقات بازاريابي نسبت به جمع آوري اطلاعات با مشتريان، رقبا و محيط اقدام كنيد، تا از هزينه هاي نامناسب جلوگيري شود. در تدوین برنامه تبلیغات و بازاریابی مهمترین نکته پیش از هرکاری تحقیقات بازار است، بدون این اطلاعات هر راهی را بروید بیراهه است چرا که شناخت بازار مهمترین فرایند در پیشرفت کسب و کار شما می باشد.

3-  تخصص پايين شركت هاي تبليغاتي ( در بيشتر موارد ) و عدم استفاده از متخصصان بازاريابي

متاسفانه مديران و كاركنان بيشتر شركت هاي تبليغاتي را گرافيست ها تشكيل مي دهند و جالب تر اينكه بسياري از آنها به صورت تجربي گرافيست شده اند . ( منظور از اين نوشته ناديده گرفتن تجربه نيست بلكه ، تاكيد برجايگاه نگرش علمي است كه علاوه بر  تجربه ، دانش و اطلاعات نيز جايگاه خاص و مهم خودشان را دارند ) . درصورتي كه گروه هاي تبليغاتي موفق از ساير تخصص ها نظير جامعه شناسي ، كامپيوتر و خصوصا” متخصصان بازاريابي بهره مندند.

در دنياي علمي بايد حرفه اي انديشيد، حرفه اي سخن گفت و حرفه اي عمل كرد. طبيعي است گرافيست ها براي انجام فعاليت هنري جايگاه مهمي در گروه تبليغ دارند اما نمي توانند به جاي ساير متخصصان بنشينند و تصميم گيري كنند. هريك از حوزه هاي علم حيطه خودشان را دارند و كساني حق ورود به هر حوزه را دارا هستند كه صلاحيت ورود به آن را داشته باشند و صلاحيت را هم تسلط علمي تعيين مي كند .در بسیاری از موارد کارفرماها برای صرفه جویی در هزینه به افراد غیر متخصص روی می آورند که اینکار دو آفت در پی دارد؛ اول آنکه به دلیل عدم موفقیت چشمگیر در پیشرفت فرایند های کسب و کار توسط فرد غیر متخصص، کارفرما دید مثبت خود را در مورد تاثیرات تبلیغات و بازاریابی از دست خواهد داد و دوم آنکه این صرفه جویی، تنها پول دور ریختن است.

پس توصیه می کنم سراغ متخصصین بازاریابی بروید هرچند ممکن است آنها دستمزدشان از دیگری(افراد غیرمتخصص) بیشتر باشد، آیا واقعا تصور می کنید یک نیروی متخصص که می خواهد کسب و کار شما را رونق دهد؛ باید ارزان قیمت باشد؟؟؟؟

تبلیغات در برندینگ

4- كم توجهي به وجه اخلاقي در تبليغ اثر بخش و اهميت بيش از حد به وجه احساسي

تبليغ اثر بخش داراي سه وجه احساسي ، عقلي و اخلاقي است . منظور از وجه احساسي توان ارتباط برقرار كردن با مخاطب است . به طوري كه مخاطب به ديدن و شنيدن پيام علاقه نشان دهد ، اما اگر پيام فقط وجه احساسي داشته باشد و نتواند مخاطب را با ارائه دليل كه همان وجه عقلي است متقاعد كند ، فقط يك جنبه احساسي داشته و منجر به حركت مخاطب و مصرف محصول نخواهد شد . به اين حالت ، پديده مصرف نمايي مي گويند . حتي بعضي از مواقع براي بالا بردن وجه احساسي تبليغ از چهره هاي نامناسب استفاده ميشود. بارها شاهد بوده ايم كه چهره اي با يك تبليغ مورد توجه قرار مي گيرد و پس از آن از همان چهره تبليغات ديگري كه تناسبي با آن چهره ندارد استفاده مي شود . لازم است بين چهره، محصول  و وجه تمايز آن ارتباط منطقي وجود داشته باشد. اين نكته مهمي است كه آفرينندگان تبليغ بايد به آن توجه كنند .

تبليغ اثر بخش علاوه بر وجه احساسي بايد با نشان دادن وجوه تمايز و برتري محصول نسبت به محصول رقبا، مخاطب را مايل به خريد و مصرف كند. البته وجه تمايز لازم نيست حتما” در كيفيت باشد بلكه، مي تواند در ساير فوايد محصول نظير قيمت ، خدمات و   … وجود داشته باشد .

اما وجه سوم تبليغ ، وجه اخلاقي آن است . يعني علاوه بر رعايت قوانين مربوطه ، در نشان دادن صداقت به مشتري موفق باشد . اگر مي خواهيم با مشتريان رابطه بلند مدت داشته باشيم بايد بتوانيم اعتماد ايشان را جلب كنيم و اين ميسر نمي شود مگر با ايجاد رابطه برد ، برد.

5- كمبود مدرس و مراكز آموزشي معتبر و ضعيف بودن سیستم نظارتی

هرچند تعداد مدرسان و مراكز آموزشي نيز نسبت به قبل رشد قابل توجهي داشته است ، اما حقيقت اين است كه فقط تكيه بر مطالب ترجمه اي و عدم انطباق آنها با فرهنگ و شرايط مخاطبان ايراني ما را از رسيدن به هدف باز مي دارد . لازم است مراكز صدور مجوز دقت بيشتري را به عمل آورده و همانطور كه انسانهاي بي صلاحيت در حوزه علم پزشكي و حقوق و … نمي توانند مطب و دفتر حقوقي و …. داير كنند ، افراد فاقد تخصص  در حوزه بازاريابي و تبليغات نيز نبايد موفق به دريافت مجوز داير كردن مراكز آموزشي بشوند . علم بازاريابي و تبليغات هم بسيار تخصصي و حرفه اي است بدون احترام به علم و تخصص و تجربه چگونه مي توان انتظار پيشرفت و توفيق داشت ؟

در كشورهاي توسعه يافته اگر تبليغ غير واقعي و گمراه كننده به مخاطبان ارائه شود، متخلفان با جريمه هاي سنگين وبرخوردهاي قانوني از سوي مراجع نظارتي مواجه مي شوند . ما هم بايد به اين سمت حركت كنيم  پس نياز به تصويب قوانين كارآمد در حوزه تبليغات و نظارت دقيق در جهت احترام به شعور مخاطب و حفظ منافع مصرف كنندگان ضرورتي انكار ناپذير است .

ما در مجموعه نگاه آرمانی؛ با در اختیار داشتن افراد متخصص در حوزه بازاریابی و تبلیغات در برندینگ، نه تنها به صاحبان کسب و کار خدمات مناسبی را ارایه می کنیم بلکه این تخصص و تجارب را نیز به افراد مشتاق، آموزش می دهیم.

تبلیغات در برندینگ

6- نگرش منفي افراد جامعه نسبت به تبليغات در برندینگ

متاسفانه به دليل تبليغات ناصحيح نگرش جامعه نيز نسبت به آن مثبت نيست ، بايد مراكز مرتبط در ارتقاي آگاهي جامعه از علم تبليغات به عنوان علم اطلاع رساني و آگاه سازي مردم تلاش كنند . هرقدر جامعه با توليدات بيشتر داخلي و خارجي همراه مي شود، ضرورت تبليغات صحيح و اثر بخش براي رساندن پيام شركتها به مشتريان بيشتر شده و با نظارت صحيح ، مشتريان نيز مي توانند با دريافت اطلاعات نسبت به ارتقاي آگاهي خويش و در نتيجه انتخاب شايسته تر تلاش كنند .

البته همانطور که پیشتر ذکر شد، به دلیل ورود افراد غیر متخصص به این عرصه و انجام غیر حرفه ای کارها، دید افراد جامعه به تبلیغات منفی شده. ما در گروه مشاوران نگاه آرمانی معتقدیم؛ در مقابل مدیران کسب و کارها وظیفه بسیار سنگینی بر دوشمان می باشد چرا که باید هم در جهت مثبت شدن دید افراد جامعه نسبت به تبلیغات و بازاریابی تلاش کنیم و هم در نهایت به رونق و حرکت چرخ های اقتصادی مراکز طرف قراردادمان، کمک کنیم.

مهدی صنم پور

مشاور بازاریابی و برندینگ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *