چرا تبلیغات من اثر ندارد ؟
چرا تبلیغات من اثر ندارد
آوریل 21, 2020
استراتژی های تبلیغاتی در بازاریابی خدمات درمانی
آوریل 21, 2020

تبلیغات در برندینگ: ارتباط را مي توان جرياني دانست كه درطي آن دو فرد يا تعداد بيشتري به تبادل افكار ، احساسات و عقايد مي پردازند .

ازآنجا که مشتريان متفاوت هستند ، بنابراين ارتباطات اثربخش در بخشهاي مختلف بازار متفاوت است . بنگاههاي اقتصادي موفق با بررسي ابزارهاي مختلف ارتباطي در جهت دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده تلاش مي كنند .

تبليغ معرفي كالا يا خدمات به وسيله شيوه هاي غير شخصي به مسئوليت فرد يا سازمان است. تبليغ راهي مناسب براي آگاه كردن مردم و تشويق آنان به خريد كالا يا استفاده از خدمتي است كه نياز و خواست ايشان را برطرف كند . سازمانهاي تجاري و شركتهاي بازرگاني، مراکز خدمات درمانی، سازمانهاي غيرانتفاعي ، نهادهاي اجتماعي و حرفه اي و حتي اشخاص سياسي، همه براي اعلام موجوديت خود وآگاهي مردم از تبليغ(دیجیتال مارکتینگ) استفاده مي كنند .تبليغات نيرومندترين ابزار آگاهي بخش در شناساندن يك شركت ، كالا ، خدمت يا انديشه و ديدگاه است . تبليغات(مارکتینگ پزشکی) هنگامي به خوبي كارساز است كه محدود به بازار هدف باشد .

پس اولين گام در تبليغات ، بررسي و شناسايي دقيق مخاطبان هدف از جنبه هاي مختلف فرهنگي ، اقتصادي ، جمعيت شناسي و … است . بايد پذيرفت كه هر فعاليتي در بازاريابي رقابتي از جمله تبليغات مي بايست با تحقيقات بازاريابي رقابتي از جمله تبليغات مي بايست با تحقيقات بازاريابي شروع شود .

به همين دليل است كه تحقيقات بازاریابی را به عنوان اولين گام در فرمول گامهاي بنيادين فرآيند بازاريابي قرار داده اند .

تبلیغات در برندینگ

چرا تبلیغات در برندینگ و بازاریابی پزشکی من اثری ندارد؟

متاسفانه به دلايل مختلف از جمله نگرش بعضي مديران بنگاه هاي اقتصادي ، عملكرد نامناسب خيلي از شركت هاي تبليغاتي فاقد تخصص ، ضعف مراكز آموزشي و كمبود كتب و مجلات تخصصي ، در بسياري از موارد نتايج قابل قبولي از تبليغات به دست نيامده است .  دراين مقاله با شمردن چند عامل به آسيب شناسي تبليغات در بازار ايران پرداخته ميشود.

1- مشخص نبودن هدف تبليغ

در تدوين استراتژي بازاریابی سه سوال اساسي مطرح است ؟

–  ما كجا هستيم ؟ ( تجزيه و تحليل و شناخت موقعيت)

–  به كجا مي خواهيم برويم ؟ ( رسالت و هدف )

– چگونه مي خواهيم برويم ؟ ( مشخص كردن تاكتيكها)

بسياري از مديران مراکز درمانی وقتي در معرض اين سوال قرار مي گيرند كه هدف از تبليغ چيست؟ بلافاصله پاسخ مي دهند كه هدف مشخص است و آن هم افزايش فروش و درآمد است. اين مي تواند هدف بازاريابي باشد اما براي رسيدن به هدف بازاريابي ، هدف تبليغ نيز مي بايست مشخص شده و سپس در جهت رسيدن به آن ، تاكتيك ها تعيين و اجرا شوند .مقصود از هدف تبليغ ، انجام دادن كاري خاص است كه توسط آن پيامي به يك گروه مخاطب مورد هدف در يك دوره زماني خاص مي رسد . هدف تبليغ با توجه به تجزيه و تحليل و شناخت موقعيت از بازار هدف ، تعيين جايگاه در بازار و آميزه بازاريابي گذارنده مي شود

اهداف تبليغ به سه دسته كلي يادآوري كننده ، آگاهي دهنده و ترغيب كننده تقسيم مي شوند. پس دانستیم که اگر هدف تبلیغات و بازاریابی مان مشخص نباشد، هر پولی را که در این مسیر وارد می کنیم، فقط دور ریخته ایم و البته به اشتباه می گوییم: تبلیغات در برندینگ من اثر نداشت. برای تبلیغات و بازاریابی به ویژه در کسب و کارهای خدماتی باید هدف نهایی را به صورت واضح و روشن از ابتدا تدوین نمود.

2- انتظار كوتاه مدت بعضي از مديران

مديران مراکز درمانی موفق ، تبلیغات و بازاریابی بیمارستان موثر را يك فرآيند طولاني مدت مي دانند و با تدوين اهداف مدون ، برنامه ريزي ها و اقدامات مختلف سازماني از جمله تبليغات را در اين فضا طراحي و اجرا مي كنند . ولي بسياري از مديران مراکز درمانی متاسفانه اين نگرش را نداشته و داراي ديد كوتاه مدت هستند و انتظار دارند بازدهي تبليغات در فرصت بسيار كوتاهي و آن هم با هزينه بسيار پايين و اثر بخشي بسيار بالا همراه باشد .توصیه می کنم اگر از این دسته مديران هستید با شركت در دوره هاي آموزشي ؛ مطالعات مستمر و بهره گيري از مشاوران كارآزموده در تغيير افكار خود متناسب با شرايط كسب و كار جديد تلاش كنید و به دنبال معجزه و معجزه گر نباشید. معجزه در آن سوی برنامه ریزی دقیق و پافشاری و صبوری در اجرای آن می باشد.

تبلیغات در برندینگ

3-  انتظارات غير اصولي مديران مراکز درمانی از تبليغات بیمارستان

در بسياري از موارد از تبليغات اثر بخش در اذهان مخاطبان تصوير مناسبي وجود ندارد و با كمال تاسف در برخی از كتب جديدي كه به بازار عرضه شده است ، همان بزرگنمايي هاي نا به جا از تبليغات مشاهده می شود. در اين كتاب ها ادعا مي شود آمريكايي ها اگر ده دلار داشته باشند ، يك دلار را خرج توليد  كرده و 9 دلار را خرج تبليغ مي كنند  و همچنين ادعا شده كه تبليغات مي تواند به اسكيمو ، يخچال و فريرز بفروشد و به عرب باديه نشين ريگ بيابان و يا بخاري عرضه كند .

اين تصوير درستي از تبليغات در برندینگ نيست ، و در آن شعور مخاطب دست كم گرفته شده است. بپذيريم كه در فضاي كسب و كار جديد كه به علت گسترش رقابت ميزان آگاهي مشتريان روزبه روز بيشتر ميشود و در كنار آن سطح توقع و قدرت چانه زني مشتريان افزايش  مي يابد ، براي جذب ، نگهداري و رشد دادن مشتريان مي بايست اولين اقدامات شركت ، برنامه ريزي و تلاش براي ارتقاي كيفيت باشد و در واقع هيچ چيز جاي كيفيت را نمي گيرد . تبليغات به وجو نيامده است كه محصول یا خدمات  نامناسب را به مشتري بفروشد بلكه ، كاركرد اصلي تبليغ اثر بخش ، معرفي بجا و شايسته محصول مناسب ( از نظر مشتري ) به ايشان است ، به عبارتي تبليغ يك ابزار شناساندن صحیح است . ممكن است اين سوال پيش بيايد كه اگرمحصول یا خدمت كيفيت مطلوب را داشته باشد چه نيازي به تبليغ است ؟

پاسخ اين است كه در دنياي شلوغ امروز ، صداي شركتي شنيده مي شود كه بلندتر داد بزند ، و پيام مناسب خودرا در زمان و مكان مناسب به مخاطب برساند .بنابراين تبليغ ، كيفيت ، بسته بندي ، قيمت و … همگي با هم در متقاعد سازي مشتريان موثرند و بايد يك نگرش سيستمي بين تمام آن قائل بود . همه چيز ايجاد ارتباط مي كند . پس به نقش هر يك از عوامل در برقراري ارتباط با مشتري توجه كنيد .

4-  تبليغات در برندینگ نوشدارو نيست

بعضي از مديران بنگاه هاي اقتصادي زماني به سراغ تبليغات مي روند كه شركت آنها در بحران جدي فروش و درآمد است و انتظارات نوشدارويي از اين ابزار ارتباطي دارند. ضروري است اين قبيل مديران به برنامه هاي تبليغاتي بنگاه هاي اقتصادي معروف جهان نظير كوكاكولا ، توجه كنند و از خودشان سوال كنند كه اگر كاركرد تبليغات در اين مواقع است چرا شركت هاي بزرگ و معتبر كه در اقصي نقاط جهان شناخته شده اند ، خودشان را از تبليغات موثر و مستمر بي نياز نمي دانند؟ آنها مي گويند چرا با قطع تبليغات فضايي را كه در ذهن مشتريان در اختيار قرار گرفته ايم در اختيار رقبا قرار دهيم تا بعدا” براي بازپس گيري آن دچار هزينه هاي بيشتر و مشكلات بزرگتر شويم ؟

تبليغات در برندینگ مستمر متناسب با چرخه عمر محصول و با تنوع بخشي در آن يك ضرورت است. همان طور كه تداوم توليد محصول مد نظر مديران است، تداوم تبليغات اثر بخش زير نظر متخصصان نيز الزامي است . به تبليغات درست به عنوان يك سرمايه گذاري نگاه كنيد، اين هزينه اي نيست كه هر وقت اراده كرديد ، آن را قطع كنيد .

5- بودجه بندي نامناسب

خيلي از شركت هاي ايراني بودجه اي براي تبليغات در برندینگ در نظر نگرفته و به صورت مقطعي و موردي با ابزار بسيار مهم تبليغات برخورد مي كنند و بعضي هم بدون ارائه دليل منطقي و فقط  برمبناي نظر مديريت مبلغي را به عنوان بودجه تبليغات تصويب مي كنند . در اين روش مشخص نيست كه چرا اين رقم تعيين شده است و دليل منطقي آن چيست ؟ البته بعضي از شركتها هم از روشهاي ديگري چون درصدي از فروش و يا تقليد از رقبا استفاده مي كنند . در حالي كه هيچ يك از اين روشها مناسب و اصولي نيستند . منطقي ترين و درعين حال سخت ترين روش تدوين بودجه تبليغات ، روش مبتني برهدف و كار است . در اين روش ابتدا هدف بازاريابي مشخص مي شود ، سپس هدف تبليغ تعيين ميشود  و پس از آن با تكيه بر تدوین برنامه کسب و کار با بهره گيري از نظر متخصصان بازاريابي و برندینگ و بررسي هاي لازم ، فهرست كارهايي كه بايد صورت گيرند با تعيين بودجه هريك از آنها مشخص شده و با جمع بندي آنها بودجه تبليغ مشخص مي شود . هر چه بودجه بندی در مسیر تبلیغات و بازاریابی هدفمندتر باشد، تاثیرگذاری آن در جهت پیشرفت مجموعه ما بیشتر خواهد بود.

 

به امید داشتن بازاریابی پایدار

مهدی صنم پور؛ مشاور بازاریابی  و برندینگ

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی

ابزارهای-نوین-تبلیغات-در-بازاریابی-خد

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی | نگاه آرمانی

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی ، بی شک یکی از ابزارهای تاثیرگذار بر مخاطب هدف، طراحی و تولید مالتی مدیا می باشد

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی: استفاده از رسانه‌هاي مختلف، مانند صدا، عکس، ويدئو، انيميشن، متن و… در کنار يکديگر جهت انتقال بهتر پيام را ابزار چندرسانه‌اي یا مالتی مدیا گويند، که در مقابل برنامه‌هاي صرفاً متني به کار مي‌رود. در چنين برنامه‌هايي تا حد امکان از متن کمتر استفاده شده و بار اصلي انتقال پيام بر عهده ساير رسانه‌هاي تصويري يا صوتي قرار مي‌گيرد.

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی – مالتی مدیا

کلمه ” مالتی مدیا” را امروزه بسیار زیاد می شنویم و در واقع به محیط ارتباطی بین کاربر و خدمات رایانه ای گفته می شود. درست از زمانی که ویندوز 95 شرکت مایکروسافت روانه بازار شد ارتباط بین کاربر و رایانه دیگر فقط صفحه کلید، مانیتور و یا پرینتر نبود بلکه می توانستیم فایل های صوتی و حتی تصویری را بصورت متحرک در این رایانه ها ببینیم. باید گفت که مالتی مدیا همانطور که از معنی آن بر می آید به مفهوم “چند رسانه ای ” یعنی محیطی که کاربر برای استفاده از رایانه باید از امکانات صوتی(گفتار، موسیقی) – تصویری(عکس، تصویر متحرک و یا انیمیشن) متنوعی در این محیط بهره مند شود.

با استفاده از این ابزار، درواقع تعاملی بین کاربر و رایانه بصورت دوطرفه می توان ایجاد کرد به نحوی که به تمامی نیازهای کاربر از رایانه و فضای مجازی پاسخ داده می شود.

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی

کاربردهای مالتی مدیا در بازاریابی خدمات درمانی

تعداد بسیار کمی از مدیران عرصه کسب و کارهای خدماتی هستند که دانش خوبی در حوزه استفاده از ابزارهای تبلیغاتی نوین دارند. در بازاریابی نوین پزشکی(مارکتینگ خدمات درمانی)، بی شک یکی از ابزارهای تاثیرگذار بر مخاطب هدف، طراحی و تولید مالتی مدیا می باشد.

کاربردهای مهم این ابزار شامل:

  1. کاربردهای آموزشی
  2. کاربردهای تبلیغاتی همچون “تیزرها”
  3. کاربردهای اطلاع رسانی همچون فیلم های معرفی خدمات

رساندن محتویات این نرم افزار در قالب مالتی مدیا خود حائز اهمیت است. در ضمن این نرم افزارها بایستی که به راحتی قابل استفاده باشند تا کاربرپسند و به اصطلاح “user friendly” باشند. به همین علت اغلب شرکت های مالتی مدیا ساز، شروع به تکثیر و توزیع این نرم افزار بر روی لوح های فشرده CD و DVD نمودند. از این لوح های فشرده می توان در اغلب نمایشگاه ها سمینارها، فضای پذیرش مرکز خدمات درمانی، تحویل به مشتریان و … جهت ارائه خدمات خود و یا معرفی مرکز به مشتریان به نحو بسیار مطلوبی استفاده برد. یکی از ویژگیهای مطلوب مالتی مدیا، قابلیت ویرایش نامحدود فایل ها و ایجاد تغییر تحول در آنها حتی پس از گذشت سالها زمان می باشد.

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی – دیجیتال مارکتینگ پزشکی

در دیجیتال مارکتینگ پزشکی به علت چند رسانه ای بودن این نرم افزارها مخاطبین ارتباط بسیار مطلوبی با محتوای نرم افزار می یابند و از محبوبیت خاصی برخوردار است. علت دیگر کم هزینه بودن تکثیر این نوع رسانه حتی از سایر رسانه هایی مانند چاپ می باشد. بطور کلی باید گفت که این رسانه ها طیف گسترده ای از اطلاعات را به سهولت و ارزان در اختیار کاربران و مخاطبین خود قرار می دهد.

مزیت مالتی مدیا

مالتی مدیاها به مدد نرم افزار های گرافیکی و صوتی – تصویری امروزه در اغلب صنایع و مشاغل کاربردهای فراوانی را به عهده گرفته اند و نمی توان از نقش کلیدی آن در بازاریابی بیمارستان (مارکتینگ خدمات درمانی) چشم پوشی کرد. هر شخصی به فراخور نیازمندی خود به این نرم افزارها می تواند بهره زیادی از مالتی مدیاها ببرد. در نظر بگیرید که یکی از این نرم افزارها می تواند عمل آزمون گیری یک زبان خارجی را از مخاطب خود به راحتی انجام دهد.

پس از گذراندن دروس مربوط به هر بخش ، شخص می تواند از آزمون های طراحی در انتهای هر بخش جهت تست خود استفاده نماید؛ تا خود را برای آزمون های اصلی آن زبان بخصوص آماده سازد. دقت کنید در اینجا صحبتی از مدرس یا استاد نشد. پس، چه کسی مسئول آموزش به شخص است؟ این مسئولیت بر عهده طراحان و برنامه نویسان این مالتی مدیای آموزشی گذاشته شده است. کاربر کافیست تا CD مربوطه را از فروشگاه تهیه و به دروس مندرج در آن خوب گوش کند و تمرین نماید.

در انتها هم نرم افزار با طرح چند سوال و یا تست گرامر ، درک مطلب و یا حتی تلفظ از کاربر می خواهد تا کلمه یا حتی عباراتی را تلفظ نماید تا نرم افزار میزان تلفظ دقیق کاربر را به او یادآور شود. حتی در برخی موارد نرم افزار نمره انتهایی اخذ شده در آزمون را به کاربر یادآور میشود.

پس با ذکر مثال فوق دریافتیم که گستره بسیار وسیعی از کاربردها در این نرم افزارها قابلیت گنجانیده شدن دارند. البته باید گفت که بیشترین کاربرد این مالتی مدیاها در بازاریابی آنلاین خدمات درمانی (مارکتینگ خدمات درمانی)، در حوزه آموزش صحیح به بیماران و پزشکان می باشد وقتی می گوییم آموزش مفاهیم بسیار زیاد و قابل توجهی را در بر می گیرد، که در صورت تماس با کارشناسان هلدینگ نگاه آرمانی و هماهنگ کردن وقت مشاوره؛ از اطلاعات وزینی در حوزه استفاده از مالتی مدیا در بازاریابی خدمات درمانی، بهره مند خواهید شد

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی – حقیقت مجازی

یک گام جلوتر استفاده از مالتی مدیاها در چیزی است به نام “virtual Reality” یا “حقیقت مجازی” که در آن کاربر با دنیای صد در صد مجازی از نظر واقعیت ولی از لحاظ کیفی کاملا واقعی طرف است که با استفاده از جلوه های سمعی – بصری این مجازی بودن به حقیقت می پیوندد.

جنبه‌های مختلف مالتی مدیا

در این بخش مایلم کمی از کاربردهای یک مالتی مدیای خوب در بازاریابی بیمارستان (مارکتینگ خدمات درمانی) به طور خاص بحث کنیم.

در یک مالتی مدیای قوی می توان از جنبه آموزشی آن در ارائه برخی آموزش ها به مراجعین بهره برد. در بسیاری از مراکز خدمات درمانی، پرسنل به هر علتی؛ شاید نتوانند آموزش های مورد نیاز یک مراجعه کننده به مرکز خدمات درمانی را به طور صد در صد و کامل چه در بدو ورود به مرکز و چه هنگام ترخیص به خود بیمار و یا همراهان وی آموزش دهند. و یا مثلا بخواهند برای افراد مسن آموزش های موارد کمک های اولیه را بصورت یک مالتی مدیا بر روی لوح به بیمار ارائه کنند(مثلا نحوه آزمون انسولین و یا گرفتن فشار خون و یا نحوه ناشتایی …) که شاید به شرایط روحی و جسمی بیمار جهت مراجعات بعدی به مراکز خدمات درمانی کمک شایانی می کند.

این نرم افزارها به قدری قدرتمند هستند که مانند یک پزشک و یا پرستار می توانند فرآیندهای هرچند پیچیده برخی امور را تحت کنترل و مراقبت بگیرند. حتی قادر هستنند به مدد اینترنت وضعیت را به پزشک معالج اطلاع دهند. این مالتی مدیاها حتی قادرند در چندین لوح فشرده سری ، برخی آموزش های زمانبر را طی هفته های مختلف به کاربر آموزش داده و همچون پرستاری مطمئن ؛ همیشه و همه جا در اختیار کاربران باشند. امروزه به کمک رایانه های همراه ، گوشی های هوشمند و تبلت ها به همراه اینترنت همیشه و در همه حال از یک مالتی مدیای قوی برای استفاده از خدمات مراکز درمانی سود جست.

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی

ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی – تیزر

خیلی از مواقع نیاز داریم که مرکز جدید یا یک بخش جدید التأسیس یا خدمات خاصی را که به تازگی در مرکز خدمات درمانی خود راه اندازی نموده ایم و یا پرسنل و تخصص خاصی را جهت تکمیل مجموعه خدمات درمانی اضافه نموده ایم ؛ به بیماران و سایر همکاران حوزه درمانی معرفی نماییم. در اینجا استفاده از یک رسانه قوی که بتواند به وضوح و رسا این اطلاعات را به صراحت به مخاطب خود برساند ؛ احساس می شود. رسانه ای که مرکز خدمات درمانی ما را قوی، کارآمد و جذاب نمایش دهد.

رسانه ای با قدرت بالای انتقال تصاویر باکیفیت، رنگ های زیبا به همراه موسیقی و صدایی جذاب تا بتواند رسالت خود را به سرانجام برساند. این رسانه مالتی مدیایی با کاربری تبلیغاتی، “تیزر” است. در این رسانه همه مهره ها باید با دقت خاصی سرجای خویش قرار بگیرند. حرکت دوربین های حرفه ای ، کارگردانی با حوصله و با دقت، صدا و موزیکی مناسب ، نور پردازی در ساعات بخصوص (در صورت لزوم حتی شب ها) ، معرفی بجا و نشانه دار بخش ها و پرسنل و … باعث می شوند تا این تیزر (مالتی مدیای تبلیغاتی) اثربخشی خود را بر مخاطبان گذاشته و هر چه بهتر و بیشتر مخاطبان با خدمات یک مرکز درمانی آشنا شوند.

این فرآیند سالهاست که در سایر کشورها مرسوم بوده ولی متأسفانه؛ در کشور ما باید همان مسیر سنتی همیشگی خود را طی نماید؟؟

حتی در بخش توانبخشی می توان از مالتی مدیاها بسیار سود برد. مثلا فردی که مشکل گفتاردرمانی و یا نیاز به انواع توانبخشی جسمانی دارد و به هر علتی نمی تواند به طور مرتب به متخصص خود مراجعه نماید؛ می تواند تمرینها و کلام پزشک و متخصص خود را به طور سیستماتیک و در قالب یک مالتی مدیا دریافت نموده و در منزل این تمرینها را تکرار کرده و نتایج را هرچند وقت یکبار به متخصص خود ارائه نماید.

نتیجه گیری

یادآوری میکنم که حتی کلیه مطالب چه بصورت پمفلت و یا جزوات و یا کتب را می توان به راحتی در نسخه های دیجیتال و یا در قالب  فایل PDF در یک مالتی مدیا گنجاند تا مراجعین از آن بهره مند شوند.

” همیشه یک راه آسانتر وجود دارد.” به شرط آنکه برای رسیدن به هدف ؛ از یک تیم حرفه ای در فرآیندهایی که از آنها مطلع نیستیم بهره ببریم.

با آرزوی توفیق فراوان

مدیر دپارتمان طراحی و تولید تولید مالتی مدیا

هلدینگ نگاه آرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *