بازاریابی خدمات درمانی و نقش آموزش کارکنان
بازاریابی خدمات درمانی و نقش آموزش کارمندان (صنعت آزمایشگاه)
۱۳۹۷-۰۸-۱۰
بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات
بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات (صنعت آزمایشگاه)
۱۳۹۷-۰۸-۱۰

بازاریابی مطب و عناصر آن

بازاریابی مطب پزشکان

بازاریابی مطب

بازاریابی مطب، فرایند شناسایی و شناساندن میباشد، منظور از فاز شناساندن، فعالیت های ترویجی است که باعث آشنایی بیشتر مشتریان و افراد جامعه با مطب پزشک می شود. فعالیت های مربوط به شناساندن با مولفه ترویج (promotion) ارتباط پیدا می کند. که این عنصر در بازاریابی مطب پزشکی، به چند زیر مولفه تقسیم  می شود عنصر ترویج عناصر متفاوتی دارد مانند:

 1. تبلیغات

تبلیغات در بازاریابی مطب به چند شکل می تواند انجام شود، از طریق رسانه، چاپ و تبلیغات محیطی. چنانچه تبلیغات از طریق رسانه انجام شود؛ می توان از تلویزیون، رادیو و اینترنت استفاده کرد. اگر از ابزار چاپ استفاده شود، آنگاه باید از روزنامه ها، مجله های صنعت پزشکی، بروشورها، کاتالوگ ها استفاده کرد. با استفاده از روش تبلیغات محیطی می توان از شرکت در جشنواره ها و نمایشگاه های مرتبط با پزشکی، اشاره کرد.

 

 

 

 1. بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم در بازایابی مطب به کارگیری کانال های مستقیم توزیع بدون هیچ واسطه ای به سمت مشتریان است که خدمات را به آنها بدون هیچ گونه واسطه ای معرفی می نماید. این کانال های توزیع شامل نامه نگاری مستقیم، کاتالوگ، بازاریابی تلفنی، وب سایت ها و دستگاه های موبایل است. امروزه در دنیا بازاریابی مستقیم یکی از پدیده هایی است که با سرعت خیلی زیادی برای خدمات رساندن به مشتریان در حال گسترش است.

 1. مشوق های فروش

بازاریابان کالاهای مصرفی با استفاده از این تکنیک سعی می کنند که از طریق به کارگیری برنامه های تشویقی مثل کوپن های تخفیف، مسابقه ها، حراجی ها، جشنواره  فروش و … برنامه ویژه ای را برای خرید مشتریان با قید مدت زمان محدود مشخص کنند، یعنی استفاده از تخفیف ها به عنوان یکی از عوامل مهم در فروش بیشتر می باشد. اما در بازاریابی مطب پزشکی باید این نکته مهم را به خاطر داشته باشیم که در صورت استفاده زیاد از ابزار تخفیف، جایگاه خودشان را در ذهن مشتری از دست خواهند داد و کارایی این ابزار رفته رفته از دست می رود. در بهترین حالت، شاید استفاده یکبار در سال از این روش، برای جذب مشتری مناسب باشد و اگر تعداد دفعات استفاده از تخفیفات بیشتر شود، جایگاهشان در ذهن مشتری سست و متزلزل خواهد شد.

 1. فروش شخصی

در بازاریابی مطب برای ارتباط با مشتریان می توانند از ابزار موثرتر و قوی تری به نام «فروشندگان خدمات حضوری» استفاده کنند. در این روش، فروشندگان با حضور قوی و ارتباط چهره به چهره با مشتریان خدمات، قابلیت ها و توانمندی های مرکز خدمات درمانی را در بازاریابی خدمات درمانی معرفی می کنند. مثلا اگر شما در مرکز خدمات درمانی و یا مطب پزشکی خود، خدمات جدیدی راه اندازی می کنید، یکی از روشهای اطلاع رسانی موثر به مخاطبان م همکاران خوف در بازاریابی مطب، فروش شخصی خدمات می باشد.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

 

 1. روابط عمومی

در این حالت مراکز خدمات درمانی با استفاده از این روش، مجموعه خود را از طریق انتشار مقاله، ساختن برنامه های علمی و ترویجی معرفی می کنند. این روش در مراکز خدمات درمانی اغلب نقش اطلاع رسانی دارند و مراکز درمانی برای ترویج بیشتر روشهای جلوگیری از ابتلا به یک بیماری در یک سمینار عمومی-پزشکی شرکت می کنند یا اینکه در آن زمینه مقاله ای را به رشته تحریر در می آورند و یا کتابی را در زمینه تخصصی خود منتشر می کنند و مشتریان را از فواید خدمات شان که ارائه می دهند، مطلع می سازند.

6 دیدگاه

 1. […] درباره‌ بازار هدف، تعیین‌ جایگاه‌ در بازار و ترکیب‌ عناصر بازاریابی‌ قرار می‌گیرند. خط‌ مشی‌ تعیین‌ جایگاه‌ در بازار و […]

 2. حمیده گفت:

  سلام فعال هستم کارشناس ارشد گفتاردرمانی . در چالوس مطب دارم در دوره رایگان چالش احیا کسب و کار ثبت نام کردم اما تا الان فقط درس اول را دریافت کرده ام

  • ادمین پاسخگو گفت:

   با سلام
   تمام درس ها بر اساس قواعد خاصی در طول ۲۱ روز ارسال خواهد شد لطفا به صفحه معرفی چالش ۲۱ روزه احیاء کسب و کار مراجعه فرماید

 3. حمیده گفت:

  سلام هزینه کتاب دانلودی عقابهای سفید چقدر است؟ فقط ۳۱ صفحه برای دانلود گذاشتید

 4. دارا عباسی گفت:

  خسته نباشید استاد بسیار عالی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود