چرا دندانپزشکان به تبلیغات نیاز دارند ؟
چرا دندانپزشکان به دیجیتال مارکتینگ نیاز دارند؟
آوریل 21, 2020
«مشتری پادشاه است» ویژه‌ی مدیران کلینیک های زیبایی
آوریل 21, 2020

بازاریابی خدمات درمانی و مفاهیم کلیدیبخش دوم؛  مفهوم محصول/ خدمت

در بازاریابی خدمات درمانی ، در تعریف مفهوم خدمت، دیدگاهی وجود دارد که بر این باور است : که مصرف کنندگان خدماتی را می پسندند که بیشترین کیفیت عملکرد و ویژگی های نوآورانه را داشته باشد. مدیران مراکز خدمات درمانی که با این فلسفه کسب و کار خود را اداره می کنند، بر ارائه برترین خدمات و بهبود آنها در طول زمان تمرکز می کنند فرض آنها بر این است که که مردم می توانند کیفیت خدمات را ارزیابی کنند و خدمات با کیفیت را از دیگر خدمات رقبا، تمیز دهند و آنها را جستجو کنند.

در مثالی بسیار ساده باید گفت که: شرکت هایی که در ساخت تله موش فعالیت می کنند، طبق این مفهوم بر این باورند که باید دایماً تله موش های با کیفیت که دارای عملکرد عالی هستند، بسازند و مردم مشتاقانه به این تله موش ها علاقه نشان خواهند داد. در بازاریابی مدرن پزشکی ، کسانی که طبق این مفهوم کار می کنند؛ از بهترین مهندسان و متخصصان برای ساخت و طراحی محصولات و خدمات جدید خود استفاده می کنند. اما اشکالی که به دیدگاه فوق وارد است این است که این دیدگاه فقط دید درون سازمانی دارد و به خارج سازمان و محیط رقبا توجه نمی کند. مثلا در موضوع بالا، کسانی که تله موش با کیفیت می سازند، به عملکرد رقبا که  امروزه ما شاهد آن هستیم توجه نمی کنند و از آن غافل می مانند. امروزه رقبا از محصولی به نام تله موش چسبی استفاده می کنند که بر سطحی ریخته می شود و این چسب تا 1 سال خشک نمی شود و هر موش به محض راه رفتن روی این سطح چسبناک بلافاصله گرفتار می شود و در تله می افتد این محصول هم ارزان تر و هم فوق العاده کارآمدتر از تله موش های سنتی و فنری است. بنابراین کسانی که طبق این مفهوم کسب و کار خود را اداره می کنند به هیچ وجه به عملکرد رقبا توجه ندارند و از این ناحیه به شدت آسیب پذیر هستند.

این درست مانند یک مرکز خدمات درمانی می باشد، که به راه اندازی یک تست یا سرویسی جدید برای بیماران دست می زند، غافل از آنکه رقبای او در حال انجام روشهایی نوین در این عرصه می باشند.

پروفسور «تئودور لویت» بر این باور است که مدیرانی که با مفهوم محصول/خدمت، سازمان خود را اداره می کنند، گرفتار یک بیماری سازمانی با عنوان« نزدیک بینی بازاریابی» هستند. برای مثال «پرفسور لویت» بر این باور است که مشتری مته نمی خرد، بلکه مشتری در جستجوی روش هایی است که بتواند دیوار را سوراخ کند بنابراین هر قدر که شما بیشتر اصرار کنید که شما بهترین مته ها را با بیشترین کارایی و با بهترین مواد اولیه تولید می کنید گرفتار مفهوم محصول شده اید. شاید رقیبی بتواند دستگاهی به بازار معرفی کند که آن دستگاه با استفاده از سیستم لیزر  و بدون استفاده از مته دیوار را سوراخ کند. بنابراین در این حالت، تولید بهترین مته به شما هیچ کمکی نخواهد کرد.

متاسفانه باید بگویم مدیران مراکز خدمات درمانی که به این مفهوم اعتقاد دارند در حال نگاه کردن به خود در آینه هستند. در حالیکه مطالعات بسیاری که در دنیای مدرن امروز و در عرصه بازاریابی خدمات درمانی انجام شده است به ما می گوید که مدیران می بایست همزمان با تولید خدمات جدید، از پنجره به بیرون نیز نگاهی بیاندازند. در حال حاضر در کشور ما هم، مراکز خدمات درمانی مانند آزمایشگاهها و کلینیک های پزشکی بسیاری وجود دارند که در ذهن خودشان بر این باورند که محصولات و خدماتی که آنها به مشتریان ارائه می کنند جزء بهترین و با کیفیت ترین محصولات است، در حالیکه در بازار، رقبای جدید و نوظهوری وارد عرصه رقابت می شوند که با الگو گرفتن از روشهای مدون در بازاریابی خدمات درمانی ، به ارائه روشهای بهینه تر و خدمات با کیفیت تر پرداخته و به راحتی در طول زمان جایگزین آنها در ذهن مشتری و در بازار خواهند شد. این نوع تفکر که کسب و کار شما را به سمت نابودی می کشاند، یعنی در آینه به خود نگریستن و بررسی نکردن محیط رقبا.

خواهشمندیم این مفاهیم کلیدی و مفید را بررسی کنید؛ و اگر درباره هر بخش از بازاریابی خدمات درمانی سوالی برای شما بوجود آمد، به یاد داشته باشید که کارشناسان با تجربه ما در مجموعه مارکتینگ و برندینگ نگاه آرمانی ؛ با افتخار پاسخگوی شما خواهند بود. شما می توانید سوالات خود را به صورت متنی و یا فایل صوتی برای ما ارسال کنید تا در کمترین زمان ممکن، بهترین راه حل ها برای شما پیشنهاد شوند.

تدوین ؛ مهدی صنم پور

مشاور مارکتینگ و برندینگ پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *