بازاریابی خدمات درمانی نگاه آرمانی در صنعت آزمایشگاه
آوریل 21, 2020
استرتژی-تبلیغاتی-برای-خدمات درمانی
بازاریابی خدمات درمانی و استراتژی تبلیغاتی
آوریل 21, 2020

بازاریابی خدمات درمانی و رپورتاژ 

مصاحبه بازاریابی خدمات درمانی و رپورتاژ بخش اول ، با مهندس مهدی صنم پور مدیرعامل مجموعه نگاه آرمانی در مجله پیک برتر به چاپ رسیده است:

در ابتدا با ذکر یک رزومه کوتاه خودتان را معرفی کنید.

من مهدی صنم پور هستم ، مدیر عامل و یک مدیر استراتژیک خلاق و کیفیت محور. در دو رشته دانشگاهی تحصیل نموده ام اول به عنوان کارشناس علوم آزمایشگاهی و بعد لیسانس مدیریت و فوق لیسانس مدیریت بازاریابی بین الملل، عضو بنیاد ملی نخبگان جوان ایران. از سال 1379 در سمت های مدیر داخلی ، سوپروایزر و مدیر تبلیغات مراکز آزمایشگاهی در تهران کار خود را آغاز کردم. 2 سال به عنوان مدیر فروش تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت داشته ام. در حال حاضر مشاور چندین آزمایشگاه در سطح کشور و چند شرکت تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی هستم  که در حوزه ی بازاریابی ، فروش و اجرا به ایشان مشاوره می دهم.

مهمترین اصول تبلیغات موثر در حوزه بازاریابی خدمات درمانی و تجهیزاتی را بر شمارید؟

شناخت دقیق مخاطب و بازار هدف، بررسی نیازهای مشتری، دانایی در حوزه فعالیت های رقبا، روشهای صحیح بودجه بندی تبلیغات، بررسی ماتریس SWOT(نقاط ضعف، قوت، فرصت و تهدیدهای سازمانی).

با تمرکز بر روی اصول کلی ذکر شده در بالا می توان یک Business plan اولیه مناسب با هدف گذاری های منطقی تدوین نمود تا براساس آن یک نقشه راه مناسب در دست باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مقالات بازاریابی خدمات درمانی مجموعه نگاه آرمانی مراجعه کنید.

نگاه آرمانی چگونه بازار هدف مشتری خود را شناسایی می کند و در این راه از چه تکنیک هایی بهره می گیرد؟

در واحد بازاریابی خدمات درمانی نگاه آرمانی، همزمان واحدهای R & D و تحقیق بازار در حوزه شناخت بازار هدف مشتری فعالیت می کنند، در اصل پس از شناخت دقیق از خدمات مشتریان خود و بررسی نقاط ضعف و قوت وی در حوزه درون و برون سازمانی برنامه اولیه برای جمع آوری اطلاعات در تیم نگاه آرمانی طراحی و اجرا می شود.

در کمتر از یک ماه مجموعه ای از فرصتها و تهدیدات پیرامون بازار هدف مشتری شناسایی شده که با ارائه راهکار به ایشان اعلام می گردد. در حین انجام این فعالیت ها شناسایی عملکرد رقبا ونوع فعالیت آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت وسپس بر اساس تعیین اهداف به بخش بندی بازار(segmentation) و انتخاب بازار هدف(segment selection) پرداخته خواهد شد.

اهمیت و نقش کیفیت منابع انسانی در بازاریابی خدمات درمانی چگونه است؟

باید گفت اگر فردا همواره همانند امروز بود و اگر عوامل محیطی بطور کامل ثابت و پایدار بودند، تغییر سازمانی نمی توانست برای مدیران اهمیتی داشته باشد. اما دنیای واقعی اینطور نیست و اگر قرار باشد سازمان در صحنه باقی بماند ایجاب می کند که همواره اعضای خود را متحول سازد.

مديريت منابع انساني بر اهميت جلب تعهد كاركنان نسبت به سازمان، مأموريت و ارزش‌های آن تأكيد می‌کند. مهم‌ترین این مشخصات، تأکید مدیریت منابع انسانی بر تعهد کارکنان و هماهنگی استراتژیک است. بدین منظور برای بهبود هر چه بهتر عملکرد منابع انسانی مهمترین اصل پیش رو، آموزش موثر و در راستای منافع شرکت ها می باشد. در مجموعه نگاه آرمانی فرایند آموزش به شکل سیستماتیک و بر اساس قواعد حرفه ای بازاریابی ، توسط افراد متخصص انجام می گردد.

آیا نگاه آرمانی نقشه راه خود را با اهداف و راهبردهای مشتری خود تطبیق می دهد یا در اغلب موارد، پیشنهاد تغییر این اهداف را مطرح می کند؟

در ابتدای هر پروژه سیاست های کلی مشتریان خود را بررسی می کنیم، تمام سعی مجموعه نگاه آرمانی بر آن است که نقشه راه خود را با اهداف و استراتژی های مشتری خود در بازاریابی خدمات درمانی منطبق نماید اما با توجه به اینکه مجموعه های خدمات درمانی و حتی تجهیزاتی عمدتا” به صورت سنتی به بازاریابی می پردازند و از استراتژی ها و روش های بازاریابی نوین پزشکی استفاده نمی کنند،

در این موارد در جلسه ای فنی و با حضور کارفرما اهداف واستراتژی های نوین را بر اساس سیاست ها و خواسته های ایشان تدوین می کنیم. گاهی راهبردهای گذشته مشتری خود را ارتقاء داده و گاهی بر اساس اصول بازاریابی نوین پزشکی آنها را تغییر  می دهیم تا مجموعه ایشان با سرعت بیشتری برای دستیابی به اهداف خود گام بردارد.

ایده‌پردازی های نگاه آرمانی همزمان چقدر با علم بازاریابی دنیا و شرایط فرهنگی کشور همگام و هماهنگ است؟

در مجموعه نگاه آرمانی تمامی مدیران موظف به حضور در دوره ها و سمینارهای پیشرفته در حوزه بازاریابی در طول هر سال می باشند در نتیجه تا حد امکان از دانش روز دنیا بهره مند می گردند. اما از آنجا که الگوهای بازاریابی و تبلیغات در هر کشوری باید متناسب با قوانین، قواعد و فرهنگ و … آن کشور باشد، در بسیاری مواقع لازم است افراد متخصص این رشته، به بهینه سازی آن الگوها  بر اساس استانداردهای ملی بپردازند. چرا که استفاده از ایده های بومی نشده در پاره ای از مواقع نه تنها به شرکتها و مشتریان کمک نخواهد کرد بلکه باعث بروز صدمات جبران ناپذیری خواهد شد.

اتاق فکر و بخش خلاقیت مجموعه نگاه آرمانی ، همواره به دنبال خلق ایده های جدید برای مشتریان خود و البته  منطبق بر قواعد و علوم بازاریابی خدمات درمانی و بازاریابی نوین پزشکی روز دنیا می باشد.

نقش بودجه بندي مناسب در تبلیغات بازاریابی خدمات درمانی را تبیین کنید؟

بسیاری از شرکت‌ها و موسسات برای انجام تبلیغات بودجه‌ای تخصیص می‌دهند،
اما هیچ نمی‌دانند این بودجه برای به نتیجه رساندن پروژه ی تبلیغاتی کافی است یا نه؟

نحوه تخصیص بودجه یکی از موارد بسیار مهم در تبلیغات اثر بخش در بازاریابی خدمات درمانی می باشد. در حقیقت، تبلیغات نوعی سرمایه گذاری است. هر واحد سازمانی بودجه خاص خود را دارد و سازمان نباید به یک واحد اجازه دهد که از بودجه واحدهای دیگر استفاده کند. ولی بودجه تبلیغات مختص به یک واحد نیست و باید با دقت صرف شود. مدل های رایج در بودجه بندی تبلیغات به شرح زیر می باشد:

  • بودجه بر مبنای انجام یک تبلیغ مشخص
  • بودجه بر مبنای درصدی از فروش
  • بودجه در مقایسه با رقبا
  • بودجه بر مبنای درصدی از سود
  • بودجه بر مبنای مدل هزینه

اما اینکه در بازاریابی خدمات درمانی از کدام روش بودجه بندی باید استفاده کرد نکته بسیار مهمی است که باید از متخصصان در این حوزه استفاده کرد.

ضرورت تحقيقات بازاريابي قبل و بعد از یک پروژه تبلیغاتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

متأسفانه یکی از بزرگترین مشکلات ما در کسب و کارهای مختلف در ایران عدم تحقیقات بازار در مراحل مختلف می باشد. تحقیقات بازار در اصل شاهراه اصلی ورود به بازار می باشد هر چه این واحد در یک مجموعه قویتر عمل کند، ریسک ورود کسب و کار به آن بازار پایین تر خواهد آمد. واحد تحقیقات بازار در بازاریابی خدمات درمانی به ما می گوید چه وقت و چطور وارد بازار شویم، چه محصولی را در چه زمانی به بازار معرفی کنیم، چگونه مشتریان خود را انتخاب کنیم، قیمت گذاریمان چگونه باشد ، به بررسی تعاملات رقبا و … می پردازد. در اصل واحد تحقیقات بازار در یک مجموعه کلیدی ترین نقش را دارد.

علت عدم استفاده برخی سازمانها از متخصصان و مشاوران بازاريابي حوزه مرتبط چیست؟

مهمترین دلیل، عدم شناخت کافی در این حوزه است به بیان دیگر با توجه به اینکه نقش مشاوران بازاریابی برای صاحبان کسب و کار تعریف نشده است و یا گاها” آنها نمی دانند که مجموعه شان دچار چه مشکلاتی است و چگونه می توانند از دانش یک مشاور بازاریابی در زمینه بازاریابی خدمات درمانی استفاده کنند و نیز تعریف علمی از بازاریابی ندارند در نتیجه نمی دانند چگونه باید از اطلاعات این گروه متخصص استفاده کنند و در نهایت متأسفانه یکی از مشکلات برخی از صاحبان کسب و کار در هر رشته ای این است که آنها با داشتن اطلاعات محدود، خودشان را یک مشاور بازاریابی حرفه ای می دانند، در نتیجه مجموعه شان را نیازمند داشتن یک متخصص نمی دانند. در حالی که حضور یک مشاور بازاریابی در هر سازمان و بنگاه اقتصادی از الزامات پیشرفت و توسعه آن مجموعه است.

نقش اخلاق در تبليغ را چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر شما به کتاب تبلیغات تجاری نوشته ویلیام ولز مراجعه فرمائید، می بینید که حتی در کشوری مثل آمریکا به مبانی اخلاق در حوزه تبلیغات بسیار توجه می شود حال با توجه به تأکید دین اسلام به رعایت اصول اخلاقی در هر حرفه ای بی شک وظیفه ما در استفاده از اخلاق حرفه ای نمود بیشتری دارد. در دنیای مدرن یک متخصص بازاریابی با توجه به آنکه به بالاترین سطح اطلاعات یک مجموعه دسترسی دارد می بایست مصلح به اخلاق حرفه ای برای سیانت از مجموعه ای که در آن فعالیت دارد باشد. یک تبلیغ مناسب بی شک به ارزشهای مشتری خود احترام می گذارد و از اغوا گری و اغراق فاصله خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *