نگاه آرمانی بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی

معرفی و بازاریابی خدمات درمانی به دلیل ویژگی نامحسوس بودن آنها، با مشکلات فراوانی همراه است. چراکه تا وقتی محصولی مشهود و محسوس نباشد چیزی برای جذاب کردن پیام تبلیغ وجود نخواهد داشت. از این رو چنانچه بتوان با اتخاذ روشهایی خدمات را محسوس نمود، می توان انتظار داشت که فعالیت های تبلیغاتی مربوط به آن خدمت نیز از اثربخشی بیشتری برخوردار شوند”بری و کلارک ” دو تن از دانشمندانی هستند که تحقیقات گسترد ه ای در این زمینه انجام داد ه اند.

این دو اندیشمند به منظور محسوس سازی خدمات، چهار استراتژی تشبیه، نمایش فیزیکی، مستندسازی و به تصویرکشیدن را پیشنهاد نمود ه اند. که ما با کمک گرفتن از این روش ها به پایه گذاری استراتژی هایی برای بازاریابی خدمات درمان و بازاریابی بیمارستانی پرداخته ایم.

در استراتژی تشبیه، سعی می شود با برقراری ارتباط بین یک خدمت با یک شیء، فرد یا مکان خاص، خدمت مورد نظر تا حد امکان محسوس شود.

در استراتژی نمایش فیزیکی در بازاریابی بیمارستانی ،  قسمت های فیزیکی خدمت مورد نظر به نمایش در می آید. به عنوان مثال بر اساس این استراتژی می توان از دکوراسیون و محل پذیرش یک مجموعه خدمات درمانی برای نمایش فیزیکی خدمات آزمایشگاهی و یا پزشکی آن مرکز استفاده نمود.

بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی

در استراتژی مستند سازی،  اطلاعات و ارقام مرتبط با آن خدمت نشان داده می شود و سرانجام در بازاریابی بیمارستانی و یا مارکتینگ پزشکی با استفاده از استراتژی به تصویر کشیدن، مزایای خدمت و یا کیفیت آن خدمت را با نشان دادن تصاویر مرتبط نشان می دهند. برای مثال نشان دادن چهره خندان افرادی که از یک خدمتی در مرکز شما استفاده کرده اند و بسیار راضی می باشند مثل: روکش دندان، کاشت مو، جراحی بینی و یا مواردی از این دست که روش مناسبی برای به تصویر کشیدن خدمات پزشکی به شمارمی آید.

استراتژی های تبلیغاتی مناسب با توجه به ویژگی های خدمات در این بخش با بهره جستن از تکنیک های محسوس سازی “بری و کلارک”، و با مورد توجه قرار دادن ویژگی های نامحسوس بودن، به تبیین استراتژی های تبلیغاتی مناسب برای خدمات درمانی می پردازیم.

 

موجودیت نامشهود

به دلیل موجودیت نامشهود خدمات درمانی، تبلیغات آنها دشوار است. زیرا در غالب خدمات هیچگونه عنصر فیزیکی برای نشان دادن در عکس یا فیلم وجود ندارد.  این مشکل را می توان با نشان دادن برخی اجزاء فیزیکی مرتبط با آن خدمت برطرف نمود.  بسیاری از خدمات علیرغم نامحسوس بودن دارای بخشی محسوس مانند، سیستم توزیع هستند.  لذا با نشان دادن این بخشهای محسوس  می توان خدمت مورد نظر را تبلیغ نمود.  بطور مثال در بازاریابی بیمارستانی نشان دادن بخش های مختلف بیمارستان و کارکنانی که با ظاهری آراسته و رویی گشاده از بیماران و مشتریان پذیرایی می کنند، می تواند به مشهود نمودن موجودیت خدمات بیمارستانی/ پزشکی کمک نماید. تقریباً برای محسوس سازی تمامی خدمات درمانی می توان از استراتژی نمایش فیزیکی استفاده نمود. اما سوالی که مطرح می شود این است که: در بازاریابی خدمات درمانی ، استراتژی نمایش فیزیکی چه زمانی و چگونه می تواند در تبلیغ خدمات درمانی موثر واقع شود؟ برای استفاده مطلوب از استراتژی نمایش فیزیکی در بازاریابی بیمارستانی و بازاریابی مطب ابتدا می بایست کاربردهای این استراتژی را شناخته و مورد توجه قرار دهیم.

 

برخی از کاربردهای استراتژی نمایش فیزیکی  در بازاریابی بیمارستانی عبارتند از:

1- شناساندن نام تجاری به مشتریان:  بطور مثال با نشان دادن تجهیزات و پرسنل یک مرکز خدمات درمانی می توان این مرکز را معرفی و نام تجاری آن را در اذهان مشتریان ماندگار نمود.

2-  ترسیم کیفیت خدمات در ذهن مشتریان: در بازاریابی پزشکی با نشان دادن تجهیزات فیزیکی مدرن، پرسنل آراسته و … می توان کیفیت خدمت مورد نظر را برای مشتریان به تصویر کشید.

3– از دیگر کاربردهای مهم استراتژی نمایش فیزیکی می توان ایجاد رابطه بین نام تجاری مرکز درمانی و موارد فیزیکی نشان داده شده را نام برد.

بازاریابی خدمات درمانی

تکنیک مستند سازی در بازاریابی خدمات درمانی :

با تأکید بر یکسری اعداد و ارقام حاصل از عملکرد مرکز پزشکی و پررنگ نمودن موفقیت ها در تبلیغات، می توان خدمت مورد نظر را در ذهن مشتریان ترسیم نمود.  به این استراتژی در تبلیغات پزشکی  مستندسازی گفته می شود.  از استراتژی مستندسازی می توان برای مستندسازی سیستم کاری و یا عملکرد یک مرکز درمانی استفاده کرد. به طور مثال می توان در پیام تبلیغاتی یک کلینیک پوست و مو، (تعداد عمل های کاشت مو) مستندسازی سیستم، ( یا تعداد کاشت موهای موفقیت آمیز) مستندسازی عملکر، را مورد تأکید قرار داد.

گاهی خاص بودن یک خدمت در ویژگیهای ذهنی آن خدمت نهفته است. در این حالت می بایست افرادی را که از آن خدمت استفاده کرده اند و نیز احساس این افراد پس از استفاده از خدمت مزبور را به نمایش درآور. در بازاریابی خدمات درمانی و بازاریابی پزشکی این استراتژی، استراتژی نمایش عملکرد خدمت نامیده می شود.

عدم تست پیش از استفاده:

از آنجائیکه معمولاً قبل از استفاده از خدمات درمانی، امکان ارزیابی و تست آنها وجود ندارد، بیشتر مردم به منظور انتخاب خدمت مورد نظر از کسانیکه پیشتر از آن خدمات استفاده نموده اند، پرس و جو می کنند. در این حالت کیفیت خدمت مورد نظر از سوی مشتریان قبلی به مشتریان جدید منتقل می شود. از این رویدر بازاریابی پزشکی می توان از تأکید بر خدمات موفق ارائه شده در گذشته، به عنوان استراتژی مناسبی برای تبلیغ خدماتی که امکان ارزیابی آنها قبل از خرید وجود ندارد استفاده نمود. بطور مثال می توان در پیام تبلیغاتی بر میزان رضایت بیماران قبلی از نحوه ارائه خدمات یک مرکز بیمارستانی تأکید نمود. در مارکتینگ خدمات درمانی به این استراتژی، استراتژی مستندسازی عملکرد نیز گفته می شود.

در پیامهای تبلیغاتی می توان از توصیه کسانیکه بیشتر مورد اطمینان و اعتماد مشتریان هستند نیز بهره برد که به این استراتژی، استراتژی مستندسازی تجربیات گفته می شود.

بازاریابی خدمات درمانی

انتزاعی بودن در بازاریابی پزشکی :

مزیتهای انتزاعی که به دنبال استفاده از خدمات درمانی حاصل می شود را می توان با استراتژی نمایش مصرف  برای مخاطبین روشن نمود.  بطور مثال برای تبلیغ خدمات زیبایی یک کلینیک پزشکی می توان در پیام تبلیغاتی نشان داد که افرادیکه از خدمات زیبایی استفاده نمود ه اند از آرامش خاطر بیشتری برخوردار شده اند.

درک ناپذیری در بازاریابی خدمات درمانی :

ریشه اصلی غیرقابل درک بودن یک خدمت، در ابهام و ناشناخته بودن آن خدمت نهفته است. چرا که غالب مشتریان به ندرت در معرض استفاده از چنین خدماتی قرار می گیرند. برای رفع این ویژگی می توان در پیام تبلیغاتی فرایند انجام یک خدمت را از ابتدا تا انتها تشریح نمود. در بازاریابی خدمات درمانی این استراتژی، استراتژی نمایش فرایند نامیده می شود.  در روش دیگر که تقریباً مشابه روش قبل است، در پیام تبلیغاتی فردی را که از آن خدمات استفاده نموده از ابتدای استفاده تا انتها به تصویر می کشند.  این استراتژی، استراتژی نمایش یک مورد فرایند نامیده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *