بازاریابی اخلاقی پزشکی چیست

بازاریابی خدمات درمانی بی معنی و مضحک، یا یک ضرورت اخلاقی؟

این چالش همیشه پیش روی کسب و کارهای خدمات درمانی بوده است


منتقدان بازاریابی خدمات درمانی با ناخشنودی از شرایط مبهم و غیرقابل اتکا در این صنعت، از بازاریابی و تبلیغات در حوزه خدمات درمان انتقاد می‌کنند. آنها با مطرح کردن مسائلی از جمله: " جذب بیماران بیشتر که تناسبی با میزان کیفیت خدمات درمانی ندارد!. " و یا " اصطلاح ناخوب؛ بیمار فروشی" به انتقاد از بازاریابی خدمات درمانی پرداخته اند.

این منتقدان معتقدند که؛ وقت آن رسیده است که کسب و کار خدمات درمانی به جای انجام این بازاریابی مضحک و متناقص، به وظیفه اصلی خود که ارائه خدمات مراقبتی به بیمار است بازگردد.
البته که به نظر ما هم؛ این انتقاد ها کاملا صحیح می باشد به شرط آنکه تکنیکهای تبلیغات و بازاریابی پزشکی را همین روشهای زشت و غیرحرفه ای بدانیم. روشهایی که اگر 20000 جلد کتاب موجود در حوزه تبلیغات را ورق بزنید، حتی یکی از این آیتم ها را جزء، دستورالعمل های آن نخواهیم یافت.منتقدان سوال می کنند :

" آیا بیمارستان ها و پزشکان، از وقت، تخصص، منابع و انرژی خود استفاده می کنند تا این اطمینان حاصل شود که بیمارانشان بهترین مراقبت را با مطمئن ترین شیوه‌ی انسانی و مراقبتی دریافت کرده اند!!!؟ "
اما باید بگوییم در دنیای پر رقابت امروز، در حقیقت بیماران به جای انتخاب خدمات، خریدار کمپین تبلیغاتی بزرگ شما هستند.

شاید هیچ کس دوست نداشته باشد، نظرات "ناراضی" را بشنود، اما به عقیده ما اغلب این منتقدان منبع بینش و آگاهی هستند. نظرات متفکرانه آن‌هاست که ما را به واکنش های عمیق و علمی وا می‌دارد.

ما در مجموعه نگاه آرمانی به عنوان پیشرو در مارکتینگ و برندینگ اخلاقی پزشکی، مطالعات زیادی، فراتر از جذب بیماران درباره موضوعات مختلف این حوزه انجام داده‌ایم. ما در مسیر بازاریابی اخلاقی پزشکی، با شما به طور مستقیم در مورد رضایت بیمار صحبت می‌کنیم و باید بدانید که از این پس، بین ما و شما یک شرط محکم وجود خواهد داشت هرگز از کيفيت خدمات مراقبتی و درمانی به عنوان دستاوردی برای هیچ بازاريابی سخن نخواهیم گفت. " در واقع به نظر ما کیفیت مطلوب در ارایه خدمات درمانی یک وظیفه است، وظیفه ای که نمی توان از آن به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده کرد. مگر می شود با جان مردم بازی کرد؟؟؟

پس در همینجا شاید اولین چالش مهم با منتقدان بازاریابی خدمات درمانی مشخص می گردد، اینکه برخی از مراکز ارایه دهنده خدمات درمانی و پزشکی در کشور ما تبلیغاتی در حوزه کیفیت برتر خدمات پزشکی می کنند، شما حق ندارید روی آنچه وظیفه اخلاقی و صنفی تان می باشد، تبلیغ کنید.

در آینده ای نزدیک، انتخاب بیمارستان یا مرکز خدمات درمانی به طور خود به خود و به روشهای سنتی صورت نخواهد گرفت. مهم است که درک کنیم درمان درست، یک هنر است و پزشک حرفه ای، سوگند خورده است، اما خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی یک کسب و کار است.
بسیاری از بزرگان صنعت سلامت در دنیا معتقدند: " امروزه پزشکان و متخصصان در این حوزه نیازمند آموزش کسب و کار هستند؛ این کسب و کار همچون دیگر کسب و کارها، نیازمند تمرکز بیشتر بر مواردی چون تجهیزات، آموزش پرسنلی ، منابع انسانی، امکان سنجی و بازاریابی قبل از آغاز فعالیت می‌باشد. به عنوان مثال: برنامه شما به عنوان یک مرکز خدمات درمانی برای نشان دادن ارزش ها و همکاری مداوم با مراکز ارجاع بیمار چیست؟؟

یک سوال مهم؛


آیا در دنیای پر ازدحام امروزی، بیماران به طور طبیعی قادر به انتخاب "بهترین روش‌های درمانی/ مراقبتی با مطمئن‌ترین شیوه‌ی انسانی و مراقبتی هستند؟؟؟" پس باید شیوه‌ی اطلاع رسانی در مورد روش‌های مطمئن درمانی/مراقبتی، نتایج مثبت آن و رضایت بیماران قبلی و... وجود داشته باشد، تا بیماران بتوانند بهترین مرکز خدمات درمانی را برای خود انتخاب کنند. این قطعا جزء اولین حقوق یک بیمار است.
به نظر ما این سوال واقع بینانه است که " آیا بیماران فعلی یا بیماران محتمل، بدون جریان اطلاعات، توانایی تصمیم‌گیری آگاهانه را دارند؟


حالا من یک سوال کلیدی دارم، حقیقتاً، آگاه کردن صحیح بیمار/خدمت گیرنده، از خدمات پزشکی غیر اخلاقی است؟


ما دوست داریم از خوانندگان این پرسش ها را داشته باشیم:

• آیا بازاریابی بهداشت و درمان و تبلیغات به طور ذاتی غیر اخلاقی، نامناسب و یا ولخرجی است؟

• آیا پیام های بازاریابی راه بهتری برای اطلاع رسانی به بیماران (حال و آینده) و جذب آنها هستند؟

• آیا بازاریابی / تبلیغات باعث ایجاد انتظارات غیر واقعی یا غیر قابل دستیابی با مردم می شود؟

• آیا بازاریابی بهداشت و درمان اتلاف پول و منابع برای بیمارستان ها و خدمات درمانی/ پزشکی است؟

بیایید در این مورد با هم صحبت کنیم که. بازاریابی خدمات درمانی بی معنی و مضحک است یا یک ضرورت اخلاقی ؟ (لطفا نظر خود را بفرمایید چراکه نظرات شما ما را خوشحال می کند)

به قلم مهدی صنم پور؛ مشاور بازاریابی اخلاقی پزشکی


از طریق فرم زیر می توانید با کارشناسان مجموعه نگاه آرمانی در ارتباط باشید :