نگاه آرمانی بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی
تبلیغات در برندیگ شما چرا کم اثر است؟(بخش دوم)
آوریل 21, 2020
مفاهیم کلیدی بازاریابی نوین
مفاهیم کلیدی در بازاریابی نوین و برندینگ خدمات درمانی: (بخش اول)
آوریل 21, 2020

وقتی درباره بازاریابی خدمات درمانی صحبت می کنیم، منظور بازاریابی آزمایشگاه تشخیص طبی، بازاریابی کلینیک های پزشکی، بازاریابی کلینیک های تغذیه، بازاریابی کلینیک های پوست و مو و دندانپزشکی و … می باشد.

در بازاریابی خدمات بهداشتی درمانی ، (مارکتینگ خدمات درمانی)هر یک از این مراکز یکی از سه نقش زیر خواهند داشت:

  • نقش موج سازان:

منظور مراکز خدمات درمانی هستند که همواره نوآور بوده و استراتژی آن ها این است که اگر قرار است موجی از تکنولوژی ها و خدمات به روز به مراجعین بیاید، ما باید سازنده آن باشیم.

بدیهی است که مدیران این مراکز خدمات درمانی از قدرت تحمل شکست بالایی برخوردارند و ضمن بهره مندی از نیروهای خلاق و کارگروه های جسور به صورت دایم در جستجوی پاسخ به نیازهای افراد جامعه با ارائه خدمات جدید هستند. آنها با اینکه می دانند انجام دادن برخی از فعالیت های نوآورانه ممکن است شکستی را برایشان رقم بزند اما باز هم موج سازان به علت بهره مندی از خدمات موفق شان ریسک شکست را هم می پذیرند.

  • نقش موج سواران:

در بازاریابی خدمات درمانی برخی از مدیران استراتژی چریکی دارند و با هوشیاری موج سازان را تعقیب می کنند و نمی گذارند فاصله شان با موج سازان زیاد شود. موج سواران تخصص بالایی در الگوبرداری آگاهانه دارند. البته لازم میدانم بگویم، باید برای تقلید کورکورانه و الگوبرداری آگاهانه تفکیک قایل شویم. اتفاقا با تحقیقی که در دپارتمان بازاریابی و برندینگ نگاه آرمانی انجام شده باید بگویم، این شیوه عمل برای بسیاری از مراکز خدمات درمانی   (بازاریابی نوین پزشکی)در  ایران توصیه می شود و ضمن حضور در بازارهای گسترده، از ریسک موج ساز بودن هم می کاهد.

  • نقش اسیران موج:

متاسفانه بسیاری از مدیران مراکز خدمات درمانی در کشور ما از آن دسته افرادی هستند که تحولات محیط را نمی بینند و همواره به صورت سنتی عمل می کنند. در حقیقت این موج تغییر و تحولات بازار است که برای این دسته تعیین تکلیف می کند و بدیهی است این بنگاه ها همچون قایقی بی اختیار در دست موج ها اسیر بوده و چه بسا موج آن ها را به صخره بکوبد. این مراکز خدمات درمانی، همانهایی هستند که یا آمار رشد درآمد آنها بسیار کم است و یا متاسفانه رو به افول می باشد.

بازاریابی خدمات درمانی

در دنیای رقابتی پرچالش عصر جدید و در عرصه بازاریابی خدمات درمانی یا باید موج ساز باشید و یا موج سوار، در غیر این صورت اسیر موج می شوید و بی شک به سمت نابودی گام برخواهید داشت.

بهترین تکنیک پیشنهادی من به مدیران مراکز خدمات درمانی، موج ساز و موج سوار برای بازارسازی هرچه بهتر مراکز خود، بهره گیری از وجوه تمایز و ایجاد مزیت های رقابتی نسبت به رقبا می باشد. منظور از بازارسازی این است که چگونه یک خدمت را در بازار خود جا بیندازیم و برای آن بازار سازیم.  برای مثال راه اندازی تستهای غربالگری دوران بارداری برای اولین بار در بازاریابی آزمایشگاه های تشخیصی  (مارکتینگ خدمات درمانی)، نمونه بارز ایجاد مزیت رقابتی در این عرصه بوده است.
در جایی که تمام خدمات مراکز درمانی مختلف شبیه هم باشند، هیچ خدمتی به چشم مشتری متفاوت نخواهد آمد و در این حالت مشتریان با بی تفاوتی نسبت به انتخاب و رفع نیاز اقدام می کنند(امروزه مشکل بسیاری از مدیران مراکز خدمات درمانی در اینست که فکر می کنند همچنان فقط با تکیه بر کیفیت می توانند مشتری خود را راضی نگه دارند) اما در همین بازار اگر مرکزی وجه تمایز خوبی داشته باشد؛ به عبارتی دلیل یا دلایلی را به مشتری ارایه کند که به او ثابت شود، منافع او در استفاده از خدمات مرکز خاص است، بدیهی است آن مراکز خدمات درمانی انتخاب می شوند. وجه تمایز لازمه بازارسازی است، با وجه تمایز است که مراکز خدمات درمانی نسبت به موقعیت یابی (Positioning) در بازار خود اقدام می کنند. بازاریابی خدمات درمانی می گوید که شما باید بتوانید در بین مراکز درمانی مختلف، برند و خدمات خودتان را در ذهن مشتریان جایگاه سازی کنید و این هم عملی نمی شود مگر آن که بتوانید وجه تمایز خودتان را به مشتریان اثبات کنید. خوشخبتانه وجه تمایز حیطه بسیار وسیعی دارد. برای مثال تمایز شما می تواند در نوع یا میزان خدمات، سرعت در ارایه خدمات به مشتری، کیفیت بالا، مدیریت ارتباط مشتری(CRM) ، فضای جذاب و آرامش بخش ، نحوه تسویه حساب و… باشد.

به جای این که شما هم شبیه رقبا عمل کنید و همان حرکات در رفتارهای آن ها را تعقیب کنید بهتر است به این بیندیشید که چگونه می توانید با آن ها متفاوت باشید و این تفاوت به نفع مشتری تمام شود. با ایجاد تمایز مناسب و روشهای خدمت رسانی بهتر به مشتریان، در این حالت در راستای بازارسازی و حضور موفق در بازار گام برداشته اید.
برای توفیق در بازار امروز باید از سوی مشتری انتخاب شوید و چون حق انتخاب مشتری با گسترش رقابت همواره رو به فزونی است، بنابراین داشتن وجه تمایز متناسب با میل مشتری در هر برهه ای از زمان ضروری می نماید. هر چند وجه تمایز هم دایمی نیست و باید دایم به وجه تمایز بعدی هم فکر کنید تا در عرصه رقابت حضور داشته باشید و انتخاب شوید.

بازاریابی خدمات درمانی

در دنیای امروز، دوران حکومت موسسات و مجموعه ها به سر رسیده است، هر روز بر قدرت مشتری افزوده می شود و چاره ای جز رفتن به سوی تکنیک های مشتری نوازی نداریم. با عوض شدن ذائقه و سلیقه مشتری باید بتوانیم خواست های جدید ایشان را پاسخ بدهیم. مشتری یعنی نفس همانطور که نفس باعث زنده ماندن انسان می شود حضور مشتری نیز باعث زنده ماندن کسب و کارها می گردد. همانطور که به دنبال هوای تازه هستید، به دنبال مشتری جدید باشید. همانطور که در سلامت و سالم سازی هوا می کوشید، در ارتباطات شایسته با مشتری بکوشید.

بیایید در دنیای حرفه ای کسب و کار خود قرار بگیرید و از جمله مدیران مراکز خدمات درمانی باشید که به هواداری مشتریان اهمیت داده و پیشرفت و تعالی مرکز خود را در گرو سرزنده بودن مشتری می داند، بی شک با بالاتر رفتن سطح آگاهی مشتریان و شناخت بهتر آنان از حقوق خود در این عرصه، تنها مراکز خدمات درمانی موفق به پیشرفت و کسب درآمد بیشتر خواهند شد که به مشتریان خود خدمات بهتری ارایه نمایند و در این مسیر است که بازاریابی خدمات درمانی   (مارکتینگ خدمات درمانی) نقش مهمی ایفا می کند.

مهدی صنم پور

مشاور بازاریابی و برندینگ؛ خدمات درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *