استراتژی های بازاریابی خدمات درمانی(بخش اول)
شهریور ۱۳, ۱۳۹۵
آموزش نوشتن محتوی برای وب سایت
شهریور ۲۹, ۱۳۹۵

استراتژی های بازاریابی خدمات درمانی(بخش دوم)

بازاریابی خدمات درمانی

Share

استراتژی های محسوس سازی خدمات

معرفی و بازاریابی خدمات درمانی به دلیل ویژگی خاص  محصول نهایی در نامحسوس بودن آنها، با مشکلات فراوانی همراه است. چراکه در نگاه اول تا وقتی محصولی قابل مشاهده ومحسوس نباشد چیزی برای جذاب کردن پیام تبلیغ وجود نخواهد داشت. از این رو تنها کاری که بایدانجام داد اتخاذ روشهایی ست تا خدمات درمانی را برای افراد جامعه محسوس نمود، با اینکار می توان انتظار داشت که فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی خدمات درمانی  از اثربخشی بیشتری برخوردار شوند.

ما در بخش بازاریابی و برندینگ خدمات درمانی مجموعه نگاه آرمانی؛ به منظور محسوس سازی خدمات درمانی، چهار استراتژی تشبیه، نمایش فیزیکی ، مستندسازی و به تصویرکشیدن را پیشنهاد می کنیم.

در استراتژی تشبیه، سعی می شود با برقراری ارتباط مناسب بین یک خدمت با یک شیء، فرد یا مکان خاص، خدمت مورد نظر را تا حد امکان محسوس کنیم به طور مثال در بازاریابی خدمات درمانی (بازاریابی آزمایشگاه پزشکی) برای محسوس کردن خدمات سریع به مشتریان از سیستم جوابدهی آنلاین استفاده می شود.

در استراتژی نمایش فیزیکی، قسمت های فیزیکی خدمات مورد نظربرای مشتریان به نمایش در می آید. به عنوان مثال بر اساس این استراتژی می توان از نمایش فضاهای مرتب و شیک لابی، پذیرش و … برای نمایش فیزیکی خدمات مناسب و باکیفیت آن مرکز خدمات درمانی استفاده نمود.

در بازاریابی خدمات درمانی از استراتژی مستند سازی، برای نشان دادن اطلاعات و ارقام مرتبط با آن استفاده می شود.  و سرانجام در استراتژی به تصویر کشیدن، مزایای خدمات و یا کیفیت آن خدمت را با نشان دادن تصاویر مرتبط نشان می دهند.  برای مثال نشان دادن لبخند زیبای یک مشتری، روش مناسبی برای به تصویر کشیدن خدمات  زیبایی دندان در یک کلینیک دندانپزشکی می باشد.

برای دستیابی به استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی مناسب با توجه به ویژگی های خدمات درمانی  می بایست از تکنیک های محسوس سازی استفاده نمود تا با شناخت ویژگی های نامحسوس بودن این خدمات به تبیین استراتژی های بازاریابی و برندینگ مناسب در خدمات درمانی دست یافت.

یکی از مهمترین و بارزترین مشخصه ها در معرفی خدمات در بازاریابی خدمات درمانی مفهومی ست که به آن موجودیت نامشهود خدمات گفته می شود که این موضوع تبلیغات آنها را به شدت دشوار می کند. زیرا در قالب خدمات هیچگونه عنصر فیزیکی برای نشان دادن در عکس یا فیلم وجود ندارد.  این مشکل را می توانیم با نشان دادن برخی اجزاء فیزیکی مرتبط با آن خدمات برطرف نماییم. بسیاری از خدمات علیرغم نامحسوس بودن دارای بخشی محسوس می باشند مانند، پرسنل پذیرش یک مرکز خدمات درمانی که در برخورد اول هر مراجعه کننده به آن مرکز می توانند نوع خدمات خود را با مدل رفتاری به نمایش بگذارند این مدل رفتاری بخشی از مشهود سازی خدمات اصلی می باشد، لذا با نشان دادن این بخش های محسوس  می توان مرکز خدمات درمانی مورد نظر را تبلیغ نمود. به همین دلیل است که ما بر روی آموزش های رفتاری پرسنل مراکز خدمات درمانی در حوزه مشتری مداری بسیار تاکید داریم. تقریباً برای محسوس سازی تمامی خدمات درمانی می توان از استراتژی نمایش فیزیکی استفاده نمود. اما سوال بسیار مهم اینست که، استراتژی نمایش فیزیکی چه زمانی و چگونه می تواند در تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی موثر واقع شود؟ برای دانستن نحوه استفاده از این استراتژی ابتدا می بایست کاربردهای آن را شناخته و مورد توجه قرار دهیم:

 

برخی از کاربردهای استراتژی نمایش فیزیکی عبارتند از:

۱– شناساندن نام تجاری به مشتریان:  برای مثال با نشان دادن تجهیزات، امکانات و پرسنل یک مرکز خدمات درمانی می توانیم این مرکز را معرفی و نام تجاری آن را در اذهان مشتریان ماندگار نماییم.

۲ ترسیم کیفیت خدمات در ذهن مشتریان: با نشان دادن تجهیزات و فضای فیزیکی مدرن، پرسنل آراسته و … می توان کیفیت خدمات درمانی مورد نظر را برای مشتریان به تصویر کشید.

مشخصه مهم بعدی در تدوین استراتژی های خدمات درمانی تمرکز بر عام بودن در مقابل خاص بودن این خدمات به مشتریان می باشد، در این بخش با تأکید بر یکسری اعداد و ارقام حاصل از عملکرد مرکز خدمات درمانی و پررنگ نمودن موفقیتها در تبلیغات و بازاریابی، می توان خدمت مورد نظر را در ذهن مشتریان ترسیم نمود.  به این استراتژی در تبلیغات مستندسازی گفته می شود.  از استراتژی مستندسازی می توان برای مستندسازی سیستم کاری و یا عملکرد یک مجموعه استفاده کرد. به طور مثال می توان در پیام تبلیغاتی یک مرکز خدمات درمانی  مثل یک بیمارستان تعداد جراحی های موفق، میزان زمان انتظار کمتر مشتری و …. را مورد تأکید قرار داد.

گاهی خاص بودن یک خدمت در ویژگیهای ذهنی آن خدمت نهفته است. در این حالت میبایست افرادی را که از آن خدمت استفاده کرده اند و نیز احساس این افراد پس از استفاده از خدمت مزبور را به نمایش درآورد این استراتژی، استراتژی نمایش عملکرد خدمت نامیده می شود. ما معتقدیم در بازاریابی خدمات درمانی این خدمات در عین حالی که از نظر کلی عام است می تواند با توجه به شکل کلی و مدل ارایه آن به مشتریان، خاص باشد.

یکی از مهمترین شاخصه های خدمات درمانی آنست که قبل از استفاده از خدمات، امکان ارزیابی و تست آنها وجود ندارد، در این حالت مشتریان به منظور انتخاب خدمت مورد نظر از کسانیکه پیشتر از آن خدمت استفاده نموده اند، پرس و جو می کنند. در این حالت کیفیت خدمت مورد نظر از سوی مشتریان قبلی به مشتریان جدید منتقل خواهد شد. از این رویدر بازاریابی خدمات درمانی میتوان از تأکید بر خدمات موفق ارائه شده در گذشته برای مشتریان، به عنوان استراتژی مناسبی برای تبلیغ خدمات درمانی که امکان ارزیابی آنها قبل از خرید وجود ندارد استفاده نمود.

در پیامهای تبلیغاتی می توان از توصیه کسانیکه بیشتر مورد اطمینان و اعتماد مشتریان هستند نیز بهره برد که به این استراتژی، استراتژی مستندسازی تجربیات نیز گفته می شود.

مهدی صنم پور

مشاور بازاریابی خدمات درمانی

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *