بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی خدمات درمانی و استراتژی های محسوس سازی
۱۳۹۷-۰۸-۰۶
بازاریابی خدمات درمانی
مصاحبه مهندس صنم پور با مجله صنعت آزمایشگاه – بازاریابی خدمات درمانی
۱۳۹۷-۰۸-۰۷

محیط رقابت در بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی - نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

امروزه در بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی ما با دو پدیده بیشتر از سایر پدیده های دیگر دست و پنجه نرم می کند. یکی از این دو پدیده محیط فرارقابتی نام دارد و دیگری تعدد انتخاب. منظور از محیط فرارقابتی این است که در هر صنعت تعداد بازیگران فوق العاده زیاد شده است و تقریباً در همه صنایع رقابت شدیدی به وجود آمده است. این رقابت شدید، برای مشتری پدیده دیگری را به ارمغان آورده است، که نام آن تعدد انتخاب است. مشتریان با توجه به شدت رقابت احساس می کنند که در یک بازار رقابتی، قدرت انتخاب بیشتری دارند. با توجه به دو پدیده  محیط فرارقابتی و تعدد انتخاب برای مشتری این سوال پیش می آید که توسعه بازار و رسوخ در یک چنین بازاری در بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی چه حساسیت هایی را با خود به همراه خواهد داشت. زمانی که بازیگران صنعت پزشکی رو به فزونی می گذارند و روز به روز بیشتر می شوند، آیا وظیفه بازاریابی وظیفه سنگین و دشواری نخواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است که با تعاریف و مفاهیم بازاریابی بیشتر آشنا شویم.

۱. تعاریف بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی

۱-۱. تعریف استراتژیک بازاریابی

تعریف استراتژیک بازاریابی عبارت است از فرایند دائمی تطبیق بین قابلیت ها و خواسته های مشتری برای رسیدن به هدف هر دو.

برای روشن شدن این تعریف لازم است که واژه به واژه تعریف فوق تعریف دقیقی شود.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی – نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

 

۱-۱-۱. فرآیند

منظور از فرایند این است که برای موفقیت فعالیت های بازاریابی فقط یک بخش یا دایره نمی تواند سازمان را به موفقیت برساند، بلکه همکاری نزدیک واحدها با یکدیگر، سازمان ها را از نظر داشتن مشتریان راضی موفق خواهد کرد که این موضوع در قسمت بازاریابی منسجم بیشتر توضیح داده خواهد شد.

۲-۱-۱. دائمی

منظور از دائمی بودن فرایند تطبیق این است که اگر امروز در فعالیت های بازاریابی موفق هستیم؛ برای امروز و حال حاضر وضعیت خوبی است. اما هیچ تضمینی برای آینده نیست. خیلی از مراکز خدمات درمانی و پزشکی می توانند امروز موفق باشند و به خوبی خدماتی را که مشتری می خواهد به او تحویل دهند. اما این موفقیت تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که پاسخ دهی به خواسته مشتریان دائمی باشد. زیرا خواسته های مشتریان به ویژه در کسب و کارهای خدمات درمانی دائماً در حال تغییر است و سازمان های خدماتی موفق، دائماً قابلیت های خود را به روز می کنند. بنابراین فرایند تطبیق قابلیت با خواسته مشتری برای کسب نتیجه موثر باید دائمی باشد.

۳-۱-۱. تطبیق

یکی از تاریخ شناسان برجسته در یک تحقیق بر روی ۲۶ امپراتوری توانست به نتایج جالبی برسد که نتایج این تحقیق، برای این تاریخ شناس جایزه نوبل را به همراه داشت. او در تحقیق خود، زندگی امپراتوری های بزرگ مثل هخامنشیان، مادها، مغولان، ساسانیان و چندین امپراتوری دیگر از کشورهای چین و ایتالیا را که جمعاً به ۲۶ امپراتوری می رسید، بررسی کرد. یکی از امپراتوری هایی که نظر این تاریخ شناس را خیلی به خود جلب کرد، امپراتوری مغولان به رهبری چنگیز بود. نکته جالب توجه درباره این امپراتوری این بود که این امپراتوری با یک مادر و دو فرزند شروع شده بود توانست قلمرو حکومت خو را روز به روز گسترده نماید. وسعت سرزمین این امپراتوری از دریای ژاپن شروع می شد و تا لهستان امروزی ادامه می یافت. این محقق در طول انجام تحقیق دریافت که بسیاری از امپراتوری ها از یک قبیله کوچک شروع شده بودند و رفته رفته به یک امپراتوری بزرگ تبدیل شده بودند. در این الگو، تمام امپراتوری ها به شکل یا قبیله کوچک بودند که در همان ابتدا توسط دشمنان تهدید می شدند. این قبایل بلافاصله خودشان را سازماندهی کردند و توانستند با آرامش روحی تهدیدهای بیرونی را خنثی کنند یا از بین ببرند. این اقدام باعث شده بود که این قبایل بزرگتر شوند؛ اما بعد از مدتی عوامل خارجی دوباره این قبایل را تهدید کردند این قبایل که حالا کمی بزرگتر شده بودند، باز هم بلافاصله با سازماندهی درونی توانست تهدید خارجی را از بین ببرد و این روند به بزرگتر شدن این قبیله کمک کرد. این الگو تقریباً در تمام امپراتوری ها یکسان بوده است؛ اما آنچه که باعث شد این تاریخ شناس به جایزه نوبل برسد، این جمله بود:

“شما نمی توانید عوامل بیرونی و تهدیدها را کنترل کنید و آنها را شدت و ضعف ببخشید، بلکه آنها بدون اجازه شما سراغتان خواهند آمد. آنچه که در دست شما است و می توانید کنترل کنید، پاسخ هایی است که نسبت به تهدیدهای بیرونی می دهید”

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی – نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

 

 

این جمله عمیق، این تاریخ شناس را به جایزه نوبل رساند. ایشان در تحقیق خود، امپراتوری هایی را که به راحتی از بین رفته بودند، بررسی کرد و متوجه شد که مثلاً امپراتوری رم به این دلیل که نتوانسته بود خود را در برابر تهدیدهای بیرونی بلافاصله سازماندهی کند، دچار اضمحلال شد. بنابراین امپراتوری های بزرگ، الگویی داشتند که اسم آن الگوی “بحران- پاسخ” بود. از الگوی بحران – پاسخ به یک ویژگی در رهبران بزرگ می رسیم و آن اصل روبرو شدن با واقعیت است . رهبران بزرگ یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که آنها واقعیت ها را می پذیرند و سعی نمی کنند که از واقعیت ها گله و شکایت و یا آنها را عوض کنند یا این که بخواهند در برابر آن ایستادگی کنند. فرض کنید که اتومبیل شما در هفته ی گذشته تصادف کرده است. و این تصادف به بخشی از بدنه ی اتومبیل شما صدمه زده است. از بین رفتن بخشی از اتومبیل شما یک «واقعیت» است ؛ هر قدر که شما خود را ناراحت کنید. تصادف یک واقعیت است و عوض نخواهد شد. اگر خارج از منزل باران می آید ، بارش باران یک واقعیت است . بنابراین نمی توانید آن را تغییر دهید، رهبران بزرگ به جای اینکه از واقعیت ها گله و شکایت کنند سعی می کنند آن ها را بپذیرند بنابراین الگوی مشترک بین رهبران بزرگ الگوی پذیرش واقعیت ها است. ژنرال های بزرگ جنگی هنگامی که مطلع می شدند که در فلان منطقه ۵۰۰ سرباز را از دست داده اند، به عنوان یک واقعیت آن را می پذیرفتند و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست نمی دادند. از دیگر ویژگی رهبران بزرگ این است که آنها افراد خونسردی هستند . در یک تحقیق بر روی ژنرال های بزرگ جنگی، این نتیجه حاصل شده است که ژنرال های بزرگ، هنگام شنیدن خبری ناگوار، هرگز عصبانی نمی شدند و آرامش خود را حفظ می کردند.

پس باید بگویم شما هم به بازاریابی مرکز خدمات درمانی و پزشکی خود، مانند یک امپراتوری رو به گسترش نگاه کنید که باید اصل انسجام تیمی و مبارزه با فضای فرارقابتی در سازمان شما نهادینه گردد.

بخش پژوهشی مجموعه نگاه آرمانی

الفبای بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی

بازاریابی خدمات درمانی

3 دیدگاه ها

  1. […] که در بخش اول (محیط رقابت در بازاریابی خدمات درمانی – بخش اول) آگاه شدید، برای درک بهتر تعریف استراتژیک […]

  2. سجاد قلی پور گفت:

    با دیجیتال مارکتینگ میشه فضارو برای پزشکان رقابتی کرد تا بهترین خدمات خودشون ارائه بدن

  3. خادمی گفت:

    خسته نباشید میگم به شما و تیم فوق العادتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود