بازاریابی خدمات درمانی
ابزارهای بازاریابی خدمات درمانی چیست؟
۱۳۹۷-۰۷-۲۳
بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی خدمات درمانی و مدیریت شکایت مشتری ! (صنعت آزمایشگاه)
۱۳۹۷-۰۷-۲۵

محیط رقابتی در بازاریابی خدمات درمانی – قسمت دوم

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی - نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی (1)

همانطور که در بخش اول (محیط رقابت در بازاریابی خدمات درمانی – بخش اول) آگاه شدید، برای درک بهتر تعریف استراتژیک بازاریابی گفتیم: عبارت است از فرایند دائمی تطبیق بین قابلیت ها و خواسته های مشتری برای رسیدن به هدف هر دو ، که برای درک بهتر آن به توضیح مفصل واژه پرداختیم.

۴-۱-۱. قابلیت

اگر نیم نگاهی به محیط پیرامون خود انداخته باشیم، متوجه می شویم که بازار مملو از خواسته های مشتری است. در هر بازار، ما با بسیاری از خواسته های مشتری روبرو هستیم. در بازار رقابتی خدمات درمانی و پزشکی امروزی افرادی هستند که خواستار محیطی با دکور جذاب، صندلی خوب و راحت، پارکت، کاغذدیواری، کارکنان آموزش دیده در حوزه ارتباط با بیمار، خدمات مناسب پس از فروش(CRM) و هزاران خواسته ی دیگر هستند و در آینده نیز این تقاضا وجود خواهد داشت.

با توجه به این که در بازار همیشه مشتریان خواسته هایی دارند؛ در دانش بازاریابی مخصوصا بازاریابی خدمات درمانی این سوال مهم پیش می آید که آیا ما به عنوان صاحبان کسب و کار ، قادر به تأمین خواسته های مشتریان هستیم؟

به عبارت دیگر، ما می گوییم که در بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی (مارکتینگ خدمات درمانی) چگونه می توان خواسته های مشتری را به ترتیبی تأمین کرد که در این میان بیشترین ارزش افزوده برای مشتری تولید شود؟

پاسخ به این سوال ما را به سمت یک مفهوم کلیدی هدایت می کند که نام آن قابلیت های سازمانی است. قابلیت های سازمانی ما را تا حد خیلی زیادی به حوزه های تخصصی خاصی محدود می کند. مثلاً اگر فردی در زمینه ی ارائه ی مشاوره ی بازاریابی متخصص باشد یا در این زمینه قابلیت داشته باشد؛ خود به خود به حوزه های خاصی هدایت می شود  و به همین صورت اگر فردی در زمینه ی طراحی داخلی و معماری متخصص باشد. به حوزه های بسیار مشخص و تأمین خواسته های مشخصی هدایت خواهد شد. بنابراین یک نفر که متخصص مشاور املاک است نمی تواند نیازها و خواسته های مشتریان در زمینه ی طراحی داخلی و معماری را تأمین کند و باید در حوزه ی تخصص خودش حرکت کند.

نکته ی مهمی که در این میان می توان به آن پی برد این است که قابلیت هایی که مالک آنها هستیم، ما را به حوزه های تخصصی مرتبط می کند و اگر به جز این بخواهیم حرکت کنیم، آنگاه در آن زمینه برای مشتریان نمی توانیم ارزش افزوده تولید کنیم و به عبارت دیگر ما در حوزه هایی که قابلیت داریم، مزیت و قدرت رقابتی بیشتری خواهیم داشت.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی – نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

 

اما منظور از قابلیت در کسب و کارهای خدمات درمانی چیست؟ وقتی که از قابلیت صحبت به میان می آید، منظور و مقصود اصلی چیست؟

نخستین منظور از قابلیت، دانشی است که ما در آن حوزه داریم؛ به عنوان مثال فردی که در رشته ی پزشکی تحصیل کرده است. دانش تخصصی خاصی در این حوزه دارد . بنابراین در بخش پزشکی، موفق تر عمل خواهد کرد. شاید سوالی در ذهن شما ایجاد شده باشد که اشخاص زیادی را می شناسید که در یک رشته کاملاً نامرتبط به کار فعلی خود تحصیل کرده اند و بعد از فراغت از تحصیل در حرفه خود خیلی هم موفق عمل می کنند. در پاسخ باید گفته شود که این دسته هم که به این رشته غیرمرتبط با تحصیلات دانشگاهی وارد شده اند، برای موفق شدن در این رشته قطعاً دانش مربوط به این حوزه را مطالعه و اطلاعات لازم برای موفقیت در این رشته را کسب کرده اند.

در بحث قابلیت، دومین موضوع، مهارت است. که به عنوان یک مدیر خدمات درمانی در یک حوزه ی خاص صاحب چه نوع مهارت هایی هستیم؟ حوزه ای که به آن می خواهیم وارد شویم، شامل چه مهارتهایی می شود البته باید این نکته ی مهم را ذکر کرد که مهارت ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته آنهائی هستند که به حوزه ی تخصصی که می خواهیم به آن وارد شویم مربوط می شوند و دسته دوم مهارت های عمومی و مدیریتی مانند مهارتهای ارتباطی، مهارت پرسش سوال، مهارت گوش کردن، مهارت تفکر، حل مسئله، خلاقیت، تصمیم گیری، حل تعارض و … است که از ملزومات مدیریت موفق در حوزه بازاریابی بخصوص بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی (مارکتینگ خدمات درمانی) است.

سومین موضوع منابع است. برای ورود به یک حوزه تخصصی، صاحب هر کسب و کار خدمات درمانی باید منابع مهم را تأمین کند. این منابع شامل منابع انسانی، فیزیکی، مالی، تجهیزاتی می شود. اما باید یادمان باشد که در دانش بازاریابی مخصوصا بازاریابی خدمات درمانی مهمترین منبع، نیروی انسانی است. متأسفانه در بازار کشور ما، صاحبان مراکز خدمات درمانی توجه ویژه ای به این منبع مهم و با ارزش ندارند. صاحبان کسب و کار ، متأسفانه به منابع فیزیکی و تجهیزات توجه بیشتری دارند تا منابع انسانی. در حالی که در یک مرکز خدمات درمانی دارایی های انسانی بسیار مهم تر و با ارزش تر از دارایی های فیزیکی است. خیلی از شرکت ها از جایی کوچک و با مقیاسی کوچک از یک دفتر یا انباری که هر دو از نظر مالکیت استیجاری بوده اند، ماموریت تجاری خود را شروع کرده اند. اما آنچه که باعث شده است در حال حاضر صاحب آن دفتر یا انبار، صاحب تجهیزات و منابع بسیاری شود، دارایی های انسانی آنها بوده است. متأسفانه دارایی های انسانی با هزینه بالا و به سختی جذب می شوند و به راحتی از دست می روند که این فرایند جذب و خداحافظی نیروی انسانی، برای سازمان می تواند هزینه زیادی در بر داشته باشد. پیشنهاد متخصصین بازاریابی پزشکی در دنیا افزایش مهارت و آموزش کارکنان بخش های خدمات درمانی می باشد.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی – نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی (۲)

 

در نهایت موضوع چهارم ، مهارت های مدیریتی است . منظور از مهارت های مدیریتی، توانایی اداره و هماهنگی بخش های متفاوت یک سازمان خدمات درمانی است، هر شرکت و کسب و کار قطعا دوایری مانند تولید، نیروی انسانی، طراحی بازاریابی، تبلیغات، خدمات پس از فروش، فنی، مالی و … دارد. برای هماهنگی این دوایر با یکدیگر، به مهارت مدیریتی نیاز است. به عنوان مثال فرض کنید یک مراجعه کننده یک تست آزمایشگاهی را انجام می دهد و دایره ی پذیرش شما به مشتری قول می دهد که تا ۵ روز دیگر جواب تست را به او تحویل دهد. اما بنا به تعلل و کوتاهی واحد فنی آزمایشگاه، و ارائه ی دیرهنگام پاسخ از طرف این بخش، واحد پذیرش نیز با تاخیر روبرو می شود و جواب بیمار با چند روز تأخیر به مشتری تحویل داده می شود. که در این حالت عصبانیت و نارضایتی مشتری به وجود می آید. بنابراین هدایت و هماهنگی تمام واحدهای سازمان که در نهایت به رضایت مشتری منجر خواهد شد. به عنوان یک مهارت از ضروریات در صنعت پزشکی است و برآیند مهارتهای مدیریتی در بازاریابی پزشکی (مارکتینگ خدمات درمانی)به بازاریابی منسجم شهرت دارد که در مقالات بعدی به شرح دقیق آن خواهیم پرداخت.

به طور خلاصه، باید گفته شود که قابلیت های یک سازمان خدمات درمانی و یا یک فرد شامل دانش، مهارت، منابع و مهارت های مدیریتی است تجمیع این قابلیت ها باعث می شود که خواسته ی مشتری در مقایسه با رقبا به نحو بهتری تأمین شود.

بخش پژوهشی مجموعه نگاه آرمانی

الفبای بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی

بازاریابی خدمات درمانی

2 دیدگاه ها

  1. […] های دیگری در بطن خود دارند که به طور مفصل در مقاله محیط های بازاریابی تشریح شده اند. نکته ی مهمی که در این قسمت باید آن را […]

  2. هادی کوشکی گفت:

    مقاله بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری برای من بود. بشخصه از تمامی آموزشهای استاد استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود