بازاریابی خدمات درمانی
بازارسازی و مدیریت بازاریابی خدمات درمانی
۱۳۹۷-۰۶-۲۲
بازاریابی خدمات درمانی
۷ ویژگی پول ساز در حوزه طراحی سایت پزشکی
۱۳۹۷-۰۶-۲۳

تبلیغات د ر برندینگ: متاسفانه به دلایل مختلف از جمله نگرش بعضی مدیران بنگاه های اقتصادی ، عملکرد نامناسب خیلی از شرکت های تبلیغاتی فاقد تخصص ، ضعف مراکز آموزشی و کمبود کتب و مجلات تخصصی ، در بسیاری از موارد نتایج قابل قبولی از تبلیغات به دست نیامده است .  دراین مقاله با شمردن چند عامل به آسیب شناسی تبلیغات در برندینگ در بازار ایران پرداخته می شود.

۱- دخالت مدیران بنگاه های اقتصادی در طراحی پیام و تعیین رسانه براساس سلیقه شخصی

طراحی پیام و انتخاب رسانه ، فعالیت هایی تخصصی هستند و می بایست با هدف تاثیرگذاری مطلوب روی مخاطب هدف ، صورت گیرند .پیام اثر بخش دارای خصوصیات و ویژگی هایی است هریک از رسانه ها نیز متناسب با محصول و بودجه و مخاطبان تعیین شده ، دارای اثر بخشی متفاوت و همچنین نقاط قوت و نقاط ضعف هستند . انتخاب رسانه مناسب نیز باید با بررسی لازم و برآیند هزینه ها و فایده ها و نهایتا” ارزشی که ایجاد می کنند صورت گیرد .

متاسفانه در دوران فعالیت خود به عنوان یک مشاور تبلیغات و بازاریابی حرفه ای، با مدیران بسیاری مواجه شده ام که رنگ پوستر ، کاتالوگ و حتی نوع ساخت تیزر و… را براساس سلیقه شخصی و آنطور که خودشان می پسندیده اند انتخاب کرده اند . در صورتی که پاسخ ایشان آن است که هروقت تمایل داشتید تمام محصولاتتان را خودتان بخرید ، آنطوری تولید ، بسته بندی و تبلیغ کنید که خودتان دوست دارید . ولی اگر هدف شما متقاعد سازی مشتری برای خرید است پس باید با نظر متخصصان بازاریابی و تبلیغات ، پیام ها را ساخته و رسانه را انتخاب کرده و قبل از پخش ، با انجام پیش آزمون در بازار هدف ، تبلیغات مربوطه مورد سنجش و اصلاح قرار گیرند و سپس اجرا شوند . پس از اجرا نیز با انجام اقدامات پس آزمونی علمی میزان اثر بخش بودن آنها در ارتباطات وفروش مورد سنجش قرار گیرند .مدیران عزیز، به شما پیشنهاد می کنم ابتدا یک مشاور تبلیغاتی خوب پیدا کنید و سپس فقط و فقط پیشنهادات خود را به او بگویید و اگر به دنبال تاثیر گذاری پایدار در کسب و کار خود هستید بگذارید تیم تبلیغاتی شما با فراغ بال به طراحی پیام و انتخاب رسانه شما بپردازد.

بازاریابی خدمات درمانی

تبلیغات در برندینگ

۲- اهمیت ندادن به تحقیقات بازاریابی در بهره گیری از تبلیغات در برندینگ

هریک از فعالیت های بازاریابی از جمله تبلیغات، زمانی موثر خواهند بود که در ابتدا با تحقیقات صحیح برای به دست آوردن اطلاعات از مخاطبان همراه باشد . اطلاعات صحیح ریسک تصمیم گیری غلط را کم می کند .نسخه واحد داشتن برای تمام بازارها و تمام مشتریان راه به جایی نمی برد. قبل از هراقدام برای خلق پیام و انتخاب رسانه  با فرآیند تحقیقات بازاریابی نسبت به جمع آوری اطلاعات با مشتریان، رقبا و محیط اقدام کنید، تا از هزینه های نامناسب جلوگیری شود. در تدوین برنامه تبلیغات و بازاریابی مهمترین نکته پیش از هرکاری تحقیقات بازار است، بدون این اطلاعات هر راهی را بروید بیراهه است چرا که شناخت بازار مهمترین فرایند در پیشرفت کسب و کار شما می باشد.

۳-  تخصص پایین شرکت های تبلیغاتی ( در بیشتر موارد ) و عدم استفاده از متخصصان بازاریابی

متاسفانه مدیران و کارکنان بیشتر شرکت های تبلیغاتی را گرافیست ها تشکیل می دهند و جالب تر اینکه بسیاری از آنها به صورت تجربی گرافیست شده اند . ( منظور از این نوشته نادیده گرفتن تجربه نیست بلکه ، تاکید برجایگاه نگرش علمی است که علاوه بر  تجربه ، دانش و اطلاعات نیز جایگاه خاص و مهم خودشان را دارند ) . درصورتی که گروه های تبلیغاتی موفق از سایر تخصص ها نظیر جامعه شناسی ، کامپیوتر و خصوصا” متخصصان بازاریابی بهره مندند.

در دنیای علمی باید حرفه ای اندیشید، حرفه ای سخن گفت و حرفه ای عمل کرد. طبیعی است گرافیست ها برای انجام فعالیت هنری جایگاه مهمی در گروه تبلیغ دارند اما نمی توانند به جای سایر متخصصان بنشینند و تصمیم گیری کنند. هریک از حوزه های علم حیطه خودشان را دارند و کسانی حق ورود به هر حوزه را دارا هستند که صلاحیت ورود به آن را داشته باشند و صلاحیت را هم تسلط علمی تعیین می کند .در بسیاری از موارد کارفرماها برای صرفه جویی در هزینه به افراد غیر متخصص روی می آورند که اینکار دو آفت در پی دارد؛ اول آنکه به دلیل عدم موفقیت چشمگیر در پیشرفت فرایند های کسب و کار توسط فرد غیر متخصص، کارفرما دید مثبت خود را در مورد تاثیرات تبلیغات و بازاریابی از دست خواهد داد و دوم آنکه این صرفه جویی، تنها پول دور ریختن است.

پس توصیه می کنم سراغ متخصصین بازاریابی بروید هرچند ممکن است آنها دستمزدشان از دیگری(افراد غیرمتخصص) بیشتر باشد، آیا واقعا تصور می کنید یک نیروی متخصص که می خواهد کسب و کار شما را رونق دهد؛ باید ارزان قیمت باشد؟؟؟؟

بازاریابی خدمات درمانی

تبلیغات در برندینگ

۴- کم توجهی به وجه اخلاقی در تبلیغ اثر بخش و اهمیت بیش از حد به وجه احساسی

تبلیغ اثر بخش دارای سه وجه احساسی ، عقلی و اخلاقی است . منظور از وجه احساسی توان ارتباط برقرار کردن با مخاطب است . به طوری که مخاطب به دیدن و شنیدن پیام علاقه نشان دهد ، اما اگر پیام فقط وجه احساسی داشته باشد و نتواند مخاطب را با ارائه دلیل که همان وجه عقلی است متقاعد کند ، فقط یک جنبه احساسی داشته و منجر به حرکت مخاطب و مصرف محصول نخواهد شد . به این حالت ، پدیده مصرف نمایی می گویند . حتی بعضی از مواقع برای بالا بردن وجه احساسی تبلیغ از چهره های نامناسب استفاده میشود. بارها شاهد بوده ایم که چهره ای با یک تبلیغ مورد توجه قرار می گیرد و پس از آن از همان چهره تبلیغات دیگری که تناسبی با آن چهره ندارد استفاده می شود . لازم است بین چهره، محصول  و وجه تمایز آن ارتباط منطقی وجود داشته باشد. این نکته مهمی است که آفرینندگان تبلیغ باید به آن توجه کنند .

تبلیغ اثر بخش علاوه بر وجه احساسی باید با نشان دادن وجوه تمایز و برتری محصول نسبت به محصول رقبا، مخاطب را مایل به خرید و مصرف کند. البته وجه تمایز لازم نیست حتما” در کیفیت باشد بلکه، می تواند در سایر فواید محصول نظیر قیمت ، خدمات و   … وجود داشته باشد .

اما وجه سوم تبلیغ ، وجه اخلاقی آن است . یعنی علاوه بر رعایت قوانین مربوطه ، در نشان دادن صداقت به مشتری موفق باشد . اگر می خواهیم با مشتریان رابطه بلند مدت داشته باشیم باید بتوانیم اعتماد ایشان را جلب کنیم و این میسر نمی شود مگر با ایجاد رابطه برد ، برد.

۵- کمبود مدرس و مراکز آموزشی معتبر و ضعیف بودن سیستم نظارتی

هرچند تعداد مدرسان و مراکز آموزشی نیز نسبت به قبل رشد قابل توجهی داشته است ، اما حقیقت این است که فقط تکیه بر مطالب ترجمه ای و عدم انطباق آنها با فرهنگ و شرایط مخاطبان ایرانی ما را از رسیدن به هدف باز می دارد . لازم است مراکز صدور مجوز دقت بیشتری را به عمل آورده و همانطور که انسانهای بی صلاحیت در حوزه علم پزشکی و حقوق و … نمی توانند مطب و دفتر حقوقی و …. دایر کنند ، افراد فاقد تخصص  در حوزه بازاریابی و تبلیغات نیز نباید موفق به دریافت مجوز دایر کردن مراکز آموزشی بشوند . علم بازاریابی و تبلیغات هم بسیار تخصصی و حرفه ای است بدون احترام به علم و تخصص و تجربه چگونه می توان انتظار پیشرفت و توفیق داشت ؟

در کشورهای توسعه یافته اگر تبلیغ غیر واقعی و گمراه کننده به مخاطبان ارائه شود، متخلفان با جریمه های سنگین وبرخوردهای قانونی از سوی مراجع نظارتی مواجه می شوند . ما هم باید به این سمت حرکت کنیم  پس نیاز به تصویب قوانین کارآمد در حوزه تبلیغات و نظارت دقیق در جهت احترام به شعور مخاطب و حفظ منافع مصرف کنندگان ضرورتی انکار ناپذیر است .

ما در مجموعه نگاه آرمانی؛ با در اختیار داشتن افراد متخصص در حوزه بازاریابی و تبلیغات در برندینگ، نه تنها به صاحبان کسب و کار خدمات مناسبی را ارایه می کنیم بلکه این تخصص و تجارب را نیز به افراد مشتاق، آموزش می دهیم.

بازاریابی خدمات درمانی

تبلیغات در برندینگ

۶- نگرش منفی افراد جامعه نسبت به تبلیغات در برندینگ

متاسفانه به دلیل تبلیغات ناصحیح نگرش جامعه نیز نسبت به آن مثبت نیست ، باید مراکز مرتبط در ارتقای آگاهی جامعه از علم تبلیغات به عنوان علم اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم تلاش کنند . هرقدر جامعه با تولیدات بیشتر داخلی و خارجی همراه می شود، ضرورت تبلیغات صحیح و اثر بخش برای رساندن پیام شرکتها به مشتریان بیشتر شده و با نظارت صحیح ، مشتریان نیز می توانند با دریافت اطلاعات نسبت به ارتقای آگاهی خویش و در نتیجه انتخاب شایسته تر تلاش کنند .

البته همانطور که پیشتر ذکر شد، به دلیل ورود افراد غیر متخصص به این عرصه و انجام غیر حرفه ای کارها، دید افراد جامعه به تبلیغات منفی شده. ما در گروه مشاوران نگاه آرمانی معتقدیم؛ در مقابل مدیران کسب و کارها وظیفه بسیار سنگینی بر دوشمان می باشد چرا که باید هم در جهت مثبت شدن دید افراد جامعه نسبت به تبلیغات و بازاریابی تلاش کنیم و هم در نهایت به رونق و حرکت چرخ های اقتصادی مراکز طرف قراردادمان، کمک کنیم.

 

مهدی صنم پور

مشاور بازاریابی و برندینگ

3 دیدگاه ها

  1. جواد ملکی گفت:

    در کشور ما هیچ چیز جدی گرفته نمیشه

  2. صابر فرنود گفت:

    تجربه بهترین معلم برای انسانه

  3. moslem hashempor گفت:

    مقاله بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری برای من بود. بشخصه از تمامی آموزشهای استاد استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود