بازاریابی خدمات درمانی
ابزارهای نوین تبلیغات در بازاریابی خدمات درمانی
۱۳۹۷-۰۷-۲۷
بازاریابی خدمات درمانی
چرا تبلیغات من اثر ندارد (صنعت آزمایشگاه)
۱۳۹۷-۰۷-۲۸

تبلیغات در برندینگ: ارتباط را می توان جریانی دانست که درطی آن دو فرد یا تعداد بیشتری به تبادل افکار ، احساسات و عقاید می پردازند .

ازآنجا که مشتریان متفاوت هستند ، بنابراین ارتباطات اثربخش در بخشهای مختلف بازار متفاوت است . بنگاههای اقتصادی موفق با بررسی ابزارهای مختلف ارتباطی در جهت دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده تلاش می کنند .

تبلیغ معرفی کالا یا خدمات به وسیله شیوه های غیر شخصی به مسئولیت فرد یا سازمان است. تبلیغ راهی مناسب برای آگاه کردن مردم و تشویق آنان به خرید کالا یا استفاده از خدمتی است که نیاز و خواست ایشان را برطرف کند . سازمانهای تجاری و شرکتهای بازرگانی، مراکز خدمات درمانی، سازمانهای غیرانتفاعی ، نهادهای اجتماعی و حرفه ای و حتی اشخاص سیاسی، همه برای اعلام موجودیت خود وآگاهی مردم از تبلیغ(دیجیتال مارکتینگ) استفاده می کنند .تبلیغات نیرومندترین ابزار آگاهی بخش در شناساندن یک شرکت ، کالا ، خدمت یا اندیشه و دیدگاه است . تبلیغات(مارکتینگ پزشکی) هنگامی به خوبی کارساز است که محدود به بازار هدف باشد .

پس اولین گام در تبلیغات ، بررسی و شناسایی دقیق مخاطبان هدف از جنبه های مختلف فرهنگی ، اقتصادی ، جمعیت شناسی و … است . باید پذیرفت که هر فعالیتی در بازاریابی رقابتی از جمله تبلیغات می بایست با تحقیقات بازاریابی رقابتی از جمله تبلیغات می بایست با تحقیقات بازاریابی شروع شود .

به همین دلیل است که تحقیقات بازاریابی را به عنوان اولین گام در فرمول گامهای بنیادین فرآیند بازاریابی قرار داده اند .

بازاریابی خدمات درمانی

تبلیغات در برندینگ

چرا تبلیغات در برندینگ و بازاریابی پزشکی من اثری ندارد؟

متاسفانه به دلایل مختلف از جمله نگرش بعضی مدیران بنگاه های اقتصادی ، عملکرد نامناسب خیلی از شرکت های تبلیغاتی فاقد تخصص ، ضعف مراکز آموزشی و کمبود کتب و مجلات تخصصی ، در بسیاری از موارد نتایج قابل قبولی از تبلیغات به دست نیامده است .  دراین مقاله با شمردن چند عامل به آسیب شناسی تبلیغات در بازار ایران پرداخته میشود.

۱- مشخص نبودن هدف تبلیغ

در تدوین استراتژی بازاریابی سه سوال اساسی مطرح است ؟

–  ما کجا هستیم ؟ ( تجزیه و تحلیل و شناخت موقعیت)

–  به کجا می خواهیم برویم ؟ ( رسالت و هدف )

– چگونه می خواهیم برویم ؟ ( مشخص کردن تاکتیکها)

بسیاری از مدیران مراکز درمانی وقتی در معرض این سوال قرار می گیرند که هدف از تبلیغ چیست؟ بلافاصله پاسخ می دهند که هدف مشخص است و آن هم افزایش فروش و درآمد است. این می تواند هدف بازاریابی باشد اما برای رسیدن به هدف بازاریابی ، هدف تبلیغ نیز می بایست مشخص شده و سپس در جهت رسیدن به آن ، تاکتیک ها تعیین و اجرا شوند .مقصود از هدف تبلیغ ، انجام دادن کاری خاص است که توسط آن پیامی به یک گروه مخاطب مورد هدف در یک دوره زمانی خاص می رسد . هدف تبلیغ با توجه به تجزیه و تحلیل و شناخت موقعیت از بازار هدف ، تعیین جایگاه در بازار و آمیزه بازاریابی گذارنده می شود

اهداف تبلیغ به سه دسته کلی یادآوری کننده ، آگاهی دهنده و ترغیب کننده تقسیم می شوند. پس دانستیم که اگر هدف تبلیغات و بازاریابی مان مشخص نباشد، هر پولی را که در این مسیر وارد می کنیم، فقط دور ریخته ایم و البته به اشتباه می گوییم: تبلیغات در برندینگ من اثر نداشت. برای تبلیغات و بازاریابی به ویژه در کسب و کارهای خدماتی باید هدف نهایی را به صورت واضح و روشن از ابتدا تدوین نمود.

۲- انتظار کوتاه مدت بعضی از مدیران

مدیران مراکز درمانی موفق ، تبلیغات و بازاریابی بیمارستان موثر را یک فرآیند طولانی مدت می دانند و با تدوین اهداف مدون ، برنامه ریزی ها و اقدامات مختلف سازمانی از جمله تبلیغات را در این فضا طراحی و اجرا می کنند . ولی بسیاری از مدیران مراکز درمانی متاسفانه این نگرش را نداشته و دارای دید کوتاه مدت هستند و انتظار دارند بازدهی تبلیغات در فرصت بسیار کوتاهی و آن هم با هزینه بسیار پایین و اثر بخشی بسیار بالا همراه باشد .توصیه می کنم اگر از این دسته مدیران هستید با شرکت در دوره های آموزشی ؛ مطالعات مستمر و بهره گیری از مشاوران کارآزموده در تغییر افکار خود متناسب با شرایط کسب و کار جدید تلاش کنید و به دنبال معجزه و معجزه گر نباشید. معجزه در آن سوی برنامه ریزی دقیق و پافشاری و صبوری در اجرای آن می باشد.

بازاریابی خدمات درمانی

تبلیغات در برندینگ

۳-  انتظارات غیر اصولی مدیران مراکز درمانی از تبلیغات بیمارستان

در بسیاری از موارد از تبلیغات اثر بخش در اذهان مخاطبان تصویر مناسبی وجود ندارد و با کمال تاسف در برخی از کتب جدیدی که به بازار عرضه شده است ، همان بزرگنمایی های نا به جا از تبلیغات مشاهده می شود. در این کتاب ها ادعا می شود آمریکایی ها اگر ده دلار داشته باشند ، یک دلار را خرج تولید  کرده و ۹ دلار را خرج تبلیغ می کنند  و همچنین ادعا شده که تبلیغات می تواند به اسکیمو ، یخچال و فریرز بفروشد و به عرب بادیه نشین ریگ بیابان و یا بخاری عرضه کند .

این تصویر درستی از تبلیغات در برندینگ نیست ، و در آن شعور مخاطب دست کم گرفته شده است. بپذیریم که در فضای کسب و کار جدید که به علت گسترش رقابت میزان آگاهی مشتریان روزبه روز بیشتر میشود و در کنار آن سطح توقع و قدرت چانه زنی مشتریان افزایش  می یابد ، برای جذب ، نگهداری و رشد دادن مشتریان می بایست اولین اقدامات شرکت ، برنامه ریزی و تلاش برای ارتقای کیفیت باشد و در واقع هیچ چیز جای کیفیت را نمی گیرد . تبلیغات به وجو نیامده است که محصول یا خدمات  نامناسب را به مشتری بفروشد بلکه ، کارکرد اصلی تبلیغ اثر بخش ، معرفی بجا و شایسته محصول مناسب ( از نظر مشتری ) به ایشان است ، به عبارتی تبلیغ یک ابزار شناساندن صحیح است . ممکن است این سوال پیش بیاید که اگرمحصول یا خدمت کیفیت مطلوب را داشته باشد چه نیازی به تبلیغ است ؟

پاسخ این است که در دنیای شلوغ امروز ، صدای شرکتی شنیده می شود که بلندتر داد بزند ، و پیام مناسب خودرا در زمان و مکان مناسب به مخاطب برساند .بنابراین تبلیغ ، کیفیت ، بسته بندی ، قیمت و … همگی با هم در متقاعد سازی مشتریان موثرند و باید یک نگرش سیستمی بین تمام آن قائل بود . همه چیز ایجاد ارتباط می کند . پس به نقش هر یک از عوامل در برقراری ارتباط با مشتری توجه کنید .

۴-  تبلیغات در برندینگ نوشدارو نیست

بعضی از مدیران بنگاه های اقتصادی زمانی به سراغ تبلیغات می روند که شرکت آنها در بحران جدی فروش و درآمد است و انتظارات نوشدارویی از این ابزار ارتباطی دارند. ضروری است این قبیل مدیران به برنامه های تبلیغاتی بنگاه های اقتصادی معروف جهان نظیر کوکاکولا ، توجه کنند و از خودشان سوال کنند که اگر کارکرد تبلیغات در این مواقع است چرا شرکت های بزرگ و معتبر که در اقصی نقاط جهان شناخته شده اند ، خودشان را از تبلیغات موثر و مستمر بی نیاز نمی دانند؟ آنها می گویند چرا با قطع تبلیغات فضایی را که در ذهن مشتریان در اختیار قرار گرفته ایم در اختیار رقبا قرار دهیم تا بعدا” برای بازپس گیری آن دچار هزینه های بیشتر و مشکلات بزرگتر شویم ؟

تبلیغات در برندینگ مستمر متناسب با چرخه عمر محصول و با تنوع بخشی در آن یک ضرورت است. همان طور که تداوم تولید محصول مد نظر مدیران است، تداوم تبلیغات اثر بخش زیر نظر متخصصان نیز الزامی است . به تبلیغات درست به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید، این هزینه ای نیست که هر وقت اراده کردید ، آن را قطع کنید .

۵- بودجه بندی نامناسب

خیلی از شرکت های ایرانی بودجه ای برای تبلیغات در برندینگ در نظر نگرفته و به صورت مقطعی و موردی با ابزار بسیار مهم تبلیغات برخورد می کنند و بعضی هم بدون ارائه دلیل منطقی و فقط  برمبنای نظر مدیریت مبلغی را به عنوان بودجه تبلیغات تصویب می کنند . در این روش مشخص نیست که چرا این رقم تعیین شده است و دلیل منطقی آن چیست ؟ البته بعضی از شرکتها هم از روشهای دیگری چون درصدی از فروش و یا تقلید از رقبا استفاده می کنند . در حالی که هیچ یک از این روشها مناسب و اصولی نیستند . منطقی ترین و درعین حال سخت ترین روش تدوین بودجه تبلیغات ، روش مبتنی برهدف و کار است . در این روش ابتدا هدف بازاریابی مشخص می شود ، سپس هدف تبلیغ تعیین میشود  و پس از آن با تکیه بر تدوین برنامه کسب و کار با بهره گیری از نظر متخصصان بازاریابی و برندینگ و بررسی های لازم ، فهرست کارهایی که باید صورت گیرند با تعیین بودجه هریک از آنها مشخص شده و با جمع بندی آنها بودجه تبلیغ مشخص می شود . هر چه بودجه بندی در مسیر تبلیغات و بازاریابی هدفمندتر باشد، تاثیرگذاری آن در جهت پیشرفت مجموعه ما بیشتر خواهد بود.

 

به امید داشتن بازاریابی پایدار

مهدی صنم پور؛ مشاور بازاریابی  و برندینگ

بازاریابی خدمات درمانی

9 دیدگاه ها

 1. بهاره گفت:

  ممنونم از مطالب اموزنده توووون استاد?

 2. وحید زمانی گفت:

  خیلی نکته و موضوع جالب بود جناب استاد صنم پور عزیز جزاک الله و خیرا و احسن الجزا.

 3. صادق یزدانی گفت:

  خیلی عالی و به جا بودش… ممنون از شما

 4. غلامرضا پارسا گفت:

  با سلام و عرض ادب و احترام تشکر فراوان بابت تمامی مطالبی که به اشتراک میگذارید با آرزوی موفقیت روزافزون

 5. بهرام تبریزی گفت:

  سپاس از وقتی که برای آموزش می گذارید. پایدار باشید

 6. سحر مبارک قاسمی گفت:

  دمتون گرم و تبریک میگم

 7. امیدرضا گفت:

  مطالب و موضوعات شما بسیار عالی و کاربردی هستند . ممنونم

 8. کریمی گفت:

  بسیار عالی و زیبا بود با تشکر از شما

 9. وحید فاطمی گفت:

  بسیار عالی بود!
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود