بازاریابی خدمات درمانی
محیط رقابت در بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی
۱۳۹۷-۰۸-۰۶
بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی خدمات درمانی در مجله انتخاب برتر
۱۳۹۷-۰۸-۰۷

مصاحبه مهندس صنم پور با مجله صنعت آزمایشگاه – بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

مهندس مهدی صنم پور مشاور بازاریابی خدمات درمانی

این مصاحبه در مورد بازاریابی خدمات درمانی از طرف مجله صنعت آزمایشگاه با مهندس مهدی صنم پور، مشاور برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی مجموعه نگاه آرمانی انجام شده است :

 1. خودتان و رزومه کاری تان را معرفی کنید ؟

من مهدی صنم پور هستم ، مدیر عامل و یک مدیر استراتژیک خلاق و کیفیت محور. کارشناس علوم آزمایشگاهی ، لیسانس مدیریت و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی ، بازاریابی و عضو بنیاد ملی نخبگان جوان ایران. از سال ۱۳۷۹ در سمت های مدیر داخلی، سوپروایزر و مدیر تبلیغات مراکز آزمایشگاهی در تهران کار خود را آغاز کردم. ۲ سال به عنوان مدیر فروش تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت داشته ام. در حال حاضر مشاور چندین آزمایشگاه در سطح کشور و چند شرکت آزمایشگاهی و پزشکی بوده  که در حوزه ی بازاریابی ، فروش و اجرا به ایشان مشاوره می دهم.

 1. ایده تاسیس شرکت چطور به ذهنتان خطور کرد ؟

در سال ۱۳۸۴ به عنوان مدیر داخلی و سپس مدیر بخش تبلیغات وارد یکی از مجموعه های آزمایشگاهی در تهران شدم. این مجموعه حدود ۳.۵ سال از تاسیسش می گذشت و در فضای سخت رقابتی فعالیت داشت ظرف ۲.۵ سال فعالیت در این حوزه و در این مرکز تعداد مراجعه کننده ها از روزی ۲۰ نفر به روزی ۱۸۰ نفر تغییر کرد.در طی این سال ها یک سوال اساسی ذهن مرا به خود مشغول کرده بود که چطور می توان در حوزه ی آزمایشگاه مارکتینگ انجام داد که اولا اصول اولیه و حرفه ای کار رعایت شده باشد و ثانیا با استانداردها ، معیارها و حساسیت های این مارکت همخوانی داشته باشد.این سوال و سوالات بیش از این دست موجب شد تا پس از تحقیق و پژوهش در این حوزه به تاسیس شرکتی در این زمینه بپردازم.

 1. اساس کار بازاریابی آزمایشگاه چگونه است و تاریخچه آن در ایران چیست ؟    

تا جائیکه اطلاع دارم تاریخچه این کار به تاسیس شرکت نگاه آرمانی برمی گردد و اساسا یکی از مهمترین مسائلی که در ایجاد این حوزه ، به من کمک کرد خلاء ناشی از معرفی تجهیزات و امکانات به روز در یک مرکز آزمایشگاهی بود، به زبان ساده وقتی شما سعی می کنید با علم روز دنیا پیش بروید و در حوزه ی پزشکی تست های جدید را جهت تشخیص بیماری ها و یا تجهیزات مدرن و پر هزینه را جهت کمک به چرخه درمان استفاده کنید یک سوال کلیدی پیش می آید: چطور پزشکان ، بیماران و افرادی که به دنبال آن خدمت در مرکز ما می باشند از آن اطلاع پیدا کنند ؟پس اینجاست که نقش بازاریابی با هدف اطلاع رسانی دقیق ،صحیح و به موقع اهمیت خود را نشان می دهد ، تا یک مجموعه ی آزمایشگاهی با صرف هزینه های زیاد برای تجهیز مجموعه و خدمت رسانی بهتر به جامعه پزشکی و بیماران به کسب و مدیریت شهرت پزشکی و درآمد متناسب با سرمایه گذاری دست یابد. در طی سالهای گذشته من به اتفاق همکارانم ۱۵ عامل شکست تبلیغات در حوزه ی خدمات درمانی  را مطالعه و پژوهش نموده ایم که با مراجعه به سایت www.negahearmani.com در قسمت مقاله ها می توانید مطالعه بفرمایید.

 

بازاریابی خدمات درمانی

مهندس مهدی صنم پور مشاور بازاریابی خدمات درمانی

 

 1. چرا آزمایشگاه نیاز به بازاریابی خدمات درمانی دارد ؟

آزمایشگاه مانند هر حرفه دیگری با ظهور رقبای بیشمار و جدید ، فضاهای کاری و درآمدی گذشته خود را تحت الشعاع آنها خواهد دید ، و از طرفی یکی از الزامات موجود در آزمایشگاه حرکت با تکنولوژی ، علم روز دنیا و نیاز جدید پزشکان و مراجعه کنندگان نسبت به تست های آزمایشگاهی جدید و خدمات به روز است. در نتیجه مدیران آزمایشگاهها در پی خرید تجهیزات مدرن و گران قیمت و راه اندازی بخش ها و تست های جدید (با کیت های پر هزینه)، تغییرات دکوراسیون متناسب با خواست مشتری و … می باشند. همه اینها یعنی برای کسب شهرت و افزایش سهم بازار موثرترین راهکار ، تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی ، اما به شکل حرفه ای و علمی می باشد.

 1. اگر آزمایشگاهی درست و اصولی و با کیفیت کار کند مانند آزمایشگاه های بزرگ آیا باز هم ضرورت دارد بازاریابی خدمات درمانی انجام دهد؟

برای پاسخ به این سوال می خواهم داستانی برایتان تعریف کنم :

 در یک مسافرت با قطار به کالیفرنیا ، دوستی از آقای دیوید اگیلوی ⃰ پرسیدند که چرا با توجه به داشتن سهم اصلی و گسترده بازار ، او همچنان باید به تبلیغات خود ادامه دهد ؟

اقای اگیلوی پرسیدند : ” فکر می کنید این قطار با چه سرعتی حرکت می کند ؟

دوستش به ایشان گفتند : ” حدود ۹۰ مایل در ساعت  “.

آقای اگیلوی گفتند : ” خوب ، آیا پیشنهاد می کنید موتورها را خاموش کنند؟” پیشنهاد شما چیست ؟

⃰ آقای دیوید اگیلوی برجسته ترین آگهی نویس در حوزه تبلیغات در آمریکا می باشد.

 1. این پروسه ( بازاریابی خدمات درمانی )چقدر طول می کشد و در چه مرحله ای به اتمام می رسد؟

شما می گویید پروسه و به نکته خوبی اشاره کردید ، در مواجهه با بازار دو واژه ی اصلی پیش روداریم  فروش و بازاریابی. در دنیای مدرن فروش را یک پروژه می دانند که هدف اولیه آن کسب درامد در کوتاهترین زمان می باشد که بیشتر در حوزه ی کالاهای مصرفی و تجارت کاربرد دارد اما بازاریابی یک پروسه است و مهمترین اصل در این حوزه تدوین برنامه ی مشخص برای تغییر ذائقه مشتری ، کسب شهرت و اعتبار با هدف نهایی درآمد می باشد. به طور خلاصه برای تغییر سلیقه ی یک پزشک یا مراجعه کننده به آزمایشگاه در یک بازه ی زمانی ۴ الی  ۶ماه می توان به اهداف کوتاه مدت خوبی دست یافت. اما بی شک برای برند شدن یک مجموعه برنامه های مدون میان مدت و بلند مدت نیز تدوین خواهد شد.

 1. فرق شما با شرکتهای تبلیغاتی دیگر چیست ؟

اتفاقاً یکی از مدیران آزمایشگاهی روزی از من پرسید که فرق شما با یک شرکت تبلیغاتی ( که صرفاً در حوزه ی اجرای تبلیغات فعالیت دارد ) چیست ؟

من به ایشان پاسخ دادم : ” فرض کنید کیسه ی صفرای شما را امروز عصر قرار است خارج کنند ، آیا شما پزشک جراحی را که چند کتاب درباره ی آناتومی خوانده و چندین جراحی در این حوزه انجام داده و می داند کیسه ی صفرای شما کجاست را انتخاب می کنید یا جراحی که متکی به حدس و گمان خود است ؟

چرا باید از مشتریان خود انتظار داشته باشیم که میلیونها تومان پول خود را بر روی حدس و گمان ما شرط بندی کند ؟

دنیای پیشرفته ی امروز اعتقاد دارد در هر فرایندی افراد متخصص آن حوزه باید فعالیت کنند. در مجموعه ی نگاه آرمانی حتی بخش های طراحی و گرافیک ، عکاسی ، طراحی وب سایت وتمامی بخش ها تجربه و تحصیل کافی در حوزه ی پزشکی و پیراپزشکی دارند.

 

بازاریابی خدمات درمانی

مهندس مهدی صنم پور مشاور بازاریابی خدمات درمانی

 

 1. شما در چه حوزه هایی به مدیران آزمایشگاه ها خدمات ارایه می کنید ؟

با توجه به نوع تخصص مدیران مختلف در مجموعه ی نگاه آرمانی ما در حوزه های آموزش کارکنان ، طراحی Business Plan ، کلیه بخش های تبلیغاتی(مراجعه به سایت نگاه آرمانیطراحی وب سایت و نرم افزارهای CRM، بررسی شرایط رشد درآمد ، طرح های توسعه برای آینده ، جایگاه یابی و مکان یابی آزمایشگاه، راه اندازی بخش ها و تست های جدید و … به مدیران خود مشاوره ی تخصصی می دهیم.

 1. آیا شما به شرکت های تجهیزاتی در حوزه بهداشت و درمان هم مشاوره می دهید؟

بله، یکی از مشکلات اساسی شرکت های تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی در کشور ما ، فروش سنتی محصولات می باشد. مجموعه نگاه آرمانی برای شرکت های تجهیزاتی سه بسته پیشنهادی دارد:

بسته اول : آموزش های حرفه ای و منطبق بر اصول فروش به تیم فروشندگی شرکت ها در یک دوره کوتاه مدت

بسته دوم : چیدمان تیم های فروش و بازاریابی در شرکت ها از ابتدا بر اساس چارت فروش استاندارد و حرفه ای

بسته سوم : مشاوره در حوزه تبلیغات اجرائی ، برگزاری سمینار ها ، آموزش نحوه شرکت در سمینارها و همایش ها و …

 • همکاران محترمی که درخواست مشاوره رایگان در زمینه بازاریابی خدمات درمانی ، دارند لطفاً جهت تکمیل فرم درخواست به نشانی زیر مراجعه بفرمایید.negahearmani.com بخش : فرم مشاوره
بازاریابی خدمات درمانی

4 دیدگاه ها

 1. saharghasemi گفت:

  عالی بود

 2. قباد راستین گفت:

  سپاس بیکران از شما آقای دکتر

 3. عامر جوادی گفت:

  خسته نباشید میگم به شما و تیم فوق العادتون

 4. میترا قیامی گفت:

  خسته نباشید میگم به شما و تیم فوق العادتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود