بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی مطب و عناصر آن
۱۳۹۷-۰۸-۱۰
بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی مطب و رقابت
۱۳۹۷-۰۸-۱۱

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات (صنعت آزمایشگاه)

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات – صنعت آزمایشگاه

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات – صنعت آزمایشگاه ، قانون چهارم: قانون انتخاب: زندگی ما نتیجه انتخاب های ما تا این لحظه است.چون همیشه در انتخاب افکار خود آزاد هستیم ،   کنترل کامل زندگی مان و تمامی آنچه برایمان اتفاق می افتد در دست ماست.

اگر شما از آن دسته افرادی باشید که صاحب کسب و کاری هستید، گفته‌های زیر حتماً به شما و پیشرفت کسب و کارتان کمک خواهد کرد.

همه صاحبان تجارت، چه آنهایی که تازه وارد عرصه تجارت شده‌اند و چه آنهایی که کهنه‌کار و با تجربه‌اند، در پی جلب مشتریان بیشتر و بیشتر هستند چرا که مشتریان از ارکان اصلی بقای یک کسب و کار و توسعه آن می‌باشند.

بر اساس همین تئوریست که فعالیت‌های بازاریابی خدمات درمانی و تبلیغات شکل می‌گیرند. به طور قطع شما هم به عنوان یک صاحب کسب و کار در فکر انجام بازاریابی هستید ولی شاید به درستی معنای« بازاریابی« را ندانید. آیا باید تبلیغات تلویزیونی یا مطبوعاتی انجام دهید؟ آیا معرفی کسب و کار در قالب یک مقاله روزنامه‌ای کارساز خواهد بود؟ شاید هم استفاده از فرصت‌های نمایشگاهی یا مناسبت‌های خاص اجتماعی، راههای بهتری باشند؟

 

تعریف بازاریابی

اگر بخواهیم “ بازاریابی” که منظور ما در این مقاله بازاریابی خدمات درمانی است را در ساده‌ترین شکل تعریف کنم، باید بگویم که « بازاریابی« یک کار منفرد نیست بلکه مجموعه‌ای از « فعالیت های بازاریابی« است که در جهت شناخت، جلب و حفظ مشتریان بازار هدف که برای کسب و کار سودآور باشند، انجام می‌شوند.

بررسی و تحقیق درباره بازار، بسته‌بندی کالاها، لباسی که کارمندان شما بر تن می‌کنند، اخلاق و لبخندی که بر لب دارند، خدمات مشتری، امکاناتی که برای پرداخت قیمت‌ها و خرید کالا برای مشتری فراهم کرده‌اید، کارت‌های قدردانی و تبریکی که برایشان می‌فرستید و پیام‌های فروش ایمیلی و دهها فعالیت دیگر، همه می‌توانند در ردیف یک طرح بازاریابی مناسب و قوی قرار بگیرند. به عبارتی، بازاریابی، هسته اصلی موفقیت کسب و کار شماست ولی لازمست که پیش از ورود به این عرصه، به درستی خودتان را آماده کنید و جهت‌گیری و موقعیت خود و کسب و کارتان در بازار را مشخص نمایید.

دقیق باشید و به تک تک عناصر بازار هدف بپردازید. آن «مشکل» و »دشواری» که کالا یا خدمات شما می‌تواند مرتفع کند را بیابید. به علاوه احساسی که آنها پس از استفاده کالا و خدمات ارائه شده، خواهند داشت را هم پیدا کنید. زمانی که مشتری بشنود که بعد از مصرف این کالا یا استفاده از این خدمات، چه حسی پیدا خواهد کرد، امکان این که آن محصول را بخرد، بیشتر خواهد شد. او در پی تجربه آن «احساس» خوب و خوشایند است. پیش از این که آگهی طراحی کنید و بروشور یا پیام‌های فروش ایمیلی بنویسید، تصمیم بگیرید که قرار است این کسب و کار، کارشناس حل و مرتفع کردن چطور مشکلی باشد.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات – صنعت آزمایشگاه

 

مواردی که باید به صورت عملی در تدوین برنامه بازاریابی انجام دهید:

 1. مشتریان ایده‌آل بازار هدف خود را بشناسید. تا جایی که می‌توانید درباره آنها اطلاعات کسب کنید و مشکلات، علایق، سلیقه‌ها، عادات خرید و توان مالی این گروه را بشناسید. زمانی که می‌خواهید آگهی‌هایتان را تدوین نمایید،‌ اشاره به این نکات را در اولویت قرار دهید.
 2. این اطلاعات باید دقیق باشند و پیش از این که مراحل ابتدایی نوشتن طرح بازاریابی را آغاز کنید، از دقت ایده‌هایتان مطمئن شوید.
 3. لازم است که روش‌هایی برای پیگیری مشتریان و مراجعان، در طرحتان وجود داشته باشند. فرآیند فروش هرگز در یک مرحله به پایان نمی‌رسد. پیگیری و تماس با کسانی که از شرکتتان خرید کرده‌اند بسیار مهم است. بدانید که حفظ مشتریان کنونی می‌تواند در رشد و پیشرفت یک کسب و کار خیلی موثر باشد چرا که یافتن مشتریان جدید از مستحکم نمودن رشته‌های ارتباطی مشتریان کنونی با یک کسب و کار، به مراتب دشوارتر است.
 4. تا جایی که می‌توانید منافع و امتیازاتی که برای مشتریان قایل هستید را در آگهی‌ها و پیام‌های فروش ذکر نمایید. بازاریابی یک کسب و کار باید به گونه‌ای باشد که مخاطب و مشتری احتمالی دریابد که با کارشناس و متخصصی روبه‌روست که در حل مشکل او مهارت داشته کارآمد و تواناست.
 5. کارمندان شما می‌بایست از چند و چون طرح بازاریابی ، اهداف و راهبردهای جلب و حفظ مشتری آن، باخبر باشند تا رفتارها و کوشش‌هایشان در جهت تحقق اهداف آن انجام گیرد.
 6. بودجه بازاریابی را «هزینه» ندانید. این فعالیت‌ها در واقع پایه و اساس کسب و کارتان را مستحکم می‌کنند و اگر با درایت و دقت و مهارت انجام گرفته جلو روند، در افزایش درآمد و رشد مجموعه شما، قویا” موثر خواهند بود. یک پروژه بازاریابی موفق همانیست که می‌تواند زمانی که رقبا ناکام شده‌اند و اوضاع مساعد نیست، نام یک شرکت را در خاطر مشتریان حفظ کند.
 7. به خاطر داشته باشید که مخاطب و مشتری بالقوه شما، تنها متوجه شما نیست. او با هزاران آگهی و صدا و تصویر و ایمیل و کارت‌های تبریک محاصره شده و به طور طبیعی قادر نیست که تمام حواسش را به یک کسب و کار معطوف دارد. پس اگر می‌خواهید مخاطبان، شما را از یاد نبرند، هیچگاه فعالیت بازاریابیتان را متوقف نکنید. پشتکار و استمرار از اصول موفقیت در هر کاریست.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات – صنعت آزمایشگاه

 

نحوه‌ تعیین‌ اهداف‌ تبلیغات‌:

‌قدم‌ اول‌ در تهیه‌ برنامه‌ تبلیغاتی در بازاریابی خدمات درمانی، تعیین‌ اهداف‌ تبلیغات‌ است. این‌ گونه‌ تصمیمات، غالباً‌ تحت‌ تاًثیر تصمیم قبلی‌ در باره‌ بازار هدف، تعیین‌ جایگاه‌ در بازار و ترکیب‌ عناصر بازاریابی‌ قرار می‌گیرند. خط‌ مشی‌ تعیین‌ جایگاه‌ در بازار و ترکیب‌ عناصر بازاریابی، تعیین‌ کننده‌ وظیفه‌ای‌ است‌ که‌ اجرای‌ آن‌ در کل‌ برنامه‌ بازاریابی‌ برعهده‌ تبلیغات‌ خواهد بود.

‌اهداف‌ تبلیغاتی‌ را می‌توان‌ براساس‌ هدف‌ از تبلیغات‌ دسته‌ بندی‌ کرد. هدف‌ از انجام‌ تبلیغات‌ ممکن است‌ اطلاع‌ دادن، متقاعد کردن‌ یا یادآوری‌ کردن‌ باشد.

براساس‌ آنچه‌ که‌ در متون‌ علمی‌ بازاریابی‌ و تبلیغات‌ آمده‌ است،
تبلیغات‌ آگاه‌ کننده‌(اطلاع‌ دادن)، برای‌ دوران‌ معرفی‌ از منحنی‌ عمر کالا مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد همچنین زمانی‌ که‌ هدف‌ ایجاد یک‌ تقاضای‌ اولیه‌ باشد، از این‌ نوع‌ تبلیغات‌ بهره‌ گرفته‌ می‌شود.

‌تبلیغات‌ متقاعد کننده، زمانی‌ که‌ رقابت‌ تشدید می‌شود و هدف‌ شرکت‌ ایجاد تقاضای‌ انتخابی‌ (در مقایسه‌ رقبا) است، مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد. در مواردی‌ تبلیغات‌ متقاعد کننده‌ به‌ تبلیغات‌ مقایسه‌ای‌ تبدیل‌ می‌شود. در این‌ گونه‌ تبلیغات‌ یک‌ مارک‌ تجاری‌ به‌ طور مستقیم‌ یا غیر مستقیم‌ با یک‌ مارک‌ یا مارک‌های‌ تجاری‌ دیگر مقایسه‌ می‌شود.

‌تبلیغات‌ مقایسه‌ای‌ برای‌ کالاهایی‌ نظیر انواع‌ تجهیزات پزشکی- آزمایشگاهی، مواد مصرفی، خدمات و … در بازاریابی خدمات درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد

نهایتاً‌ تبلیغات‌ یادآوری‌ کننده، برای‌ تبلیغ‌ کالاهای‌ بالغ‌(در مرحله‌ بلوغ‌ از سیکل‌ عمر کالا) بسیار مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند، زیرا این‌ نوع‌ تبلیغات‌ کالا را همیشه‌ در ذهن‌ و خاطر مصرف‌ کنندگان‌ نگاه‌ می‌دارد. یک‌ شکل‌ مرتبط‌ تبلیغات، تبلیغات‌ تقویت‌ کننده‌ است‌ که‌ برای‌ حفظ‌ خریداران‌ جاری‌ که‌ کالا را انتخاب‌ کرده‌اند، انجام‌ می‌شود.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات – صنعت آزمایشگاه

 

بازار هدف

نکته آخر این که برای شروع، تمرکز تبلیغات و بازاریابی خدمات درمانی خود را به یک بازار هدف خاص محدود کنید. هرچه محدوده فعالیت‌های بازاریابی کوچکتر باشد، شانس موفقیت بالاتر خواهد بود. یک مشتری رضایتمند و خوشنود، نام و کیفیت کالاها و خدمات شما را به دوستش می‌گوید و او هم چهار نفر دیگر را با خبر می‌کند و . . . در یک منطقه مشخص یک کسب و کار موفق و رضایت‌بخش، به آسانی معروف می‌شود و در اینجاست که مشتریان بعدی هم خبردار می‌شوند. پس لطفا در تدوین برنامه بازاریابی دقت و حوصله به خرج دهید و از کنار هیچ بخشی سطحی و بی‌تفاوت نگذرید. همه بخش‌ها در موفقیت یا ناکامی یک طرح بازاریابی موثر هستند.

 کلام آخر

آلفرد مارشال‌ ” دانشمند علم‌ اقتصاد در کتاب‌ خود به‌ نام‌ ” صنعت‌ و تجارت‌ ” اشاره‌ نموده‌ است‌ که‌ تبلیغات‌ دو نمونه‌ اعمال‌ می‌شود یکی‌ “سازنده‌ “که‌ جنبه‌ اطلاع رسانی‌ دارد و اطلاعات‌ لازم‌ را در مورد وجود و محل‌ فروش‌ کالا- خدمات در اختیار مصرف‌ کنندگان‌ قرار می‌دهد و در حد خود نیز مفید می‌باشد و دیگری‌ تبلیغات‌  ” ستیزگر ” که‌ جنبه‌ از میدان‌ بیرون‌ کردن‌ رقبا را دارد و کاملاً‌ زیان‌ بخش‌ است. پس لطفا” بیاییم انتخابگر جنبه سازنده تبلیغات باشیم تا کسب و کار، مشتریان و رقبایمان را در یک چرخه سالم بازار قرار دهیم.

5 دیدگاه ها

 1. آرزو بهرامی گفت:

  حرف نداشت

 2. فرهاد قادری گفت:

  چطور میشه از مقالات جدیدتون مطلع شد؟

 3. گوهری گفت:

  سپاس استاد

 4. علیرضا کلامی گفت:

  دستمریزاد استاد گل کاشتی

 5. زیبا مهریان گفت:

  واقعا منابع و اطلاعاتتون عالیه خیلی توی زندگیم دارم ازشون استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود