بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی خدمات درمانی و نقش تبلیغات – قسمت دوم
۱۳۹۷-۰۷-۲۹
بازاریابی خدمات درمانی
بازاریابی مطب و رضایت مشتری
۱۳۹۷-۰۸-۰۲

بازاریابی خدمات درمانی و خواسته مشتری

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

در بازاریابی خدمات درمانی (مارکتینگ خدمات درمانی) منظور از خواسته ی مشتری، شکل برآورده شدن نیاز مشتری است. مثلا وقتی نیاز مشتری تشنگی است؛ برای رفع تشنگی می تواند خواسته های متفاوتی مانند آب، دوغ، نوشابه، آب میوه و … داشته باشد. اما سوال اساسی در این جا است که ریشه بروز خواسته های مشتری چه چیزهایی می تواند باشد. مالکوم مک دونالد ریشه بروز خواسته های مشتری را دو عامل تکنولوژی و بازار می داند. صنعت یا معرفی فن آوری های جدید و روش های جدید در مشتری خواسته های جدید، تولید می کند و مشتریان شرکت ها با دیدن فن آوری های جدید از شرکت ها این روش ها را  درخواست می کنند.

از طرف دیگر، بازار وشرایط رقابتی بازار مانند ارایه تخفیف های بیشتر، گارانتی های مدت دار، تحویل رایگان و …. در مشتری این خواسته را تقویت می کند که خدمات جدید را از سازمان ها بخواهند و اتفاقات جدید به نوعی خواسته ی مشتری خواهد شد.

تا این قسمت درباره ی دو موضوع مهم بحث شد: ۱) خواسته های مشتری ۲) قابلبیت های سازمان، اما موضوع سومی که در این قسمت باید مطرح شود، محیطی است که هم بر خواسته های مشتری و هم بر قابلیت های سازمانی تأثیر می گذارد. طبق تعریف، محیط به عواملی گفته می شود که بر سازمان و کسب و کار تأثیر می گذارد؛ ولی سازمان نمی تواند بر آن تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال نوسان نرخ ارز به شدت بر عملکرد بازاریابی خدمات درمانی  و بر قدرت خرید مشتریان تأثیر می گذارد اما مشتری و سازمان نمی توانند بر نوسان نرخ ارز تاثیر بگذارند. موارد مطروح در شکل ۱-۱ به وضوح نشان داده شده اند:

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

شکل ۱-۱ محیط بازاریابی

محیط بازاریابی شامل محیط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، فرهنگی، اجتماعی و فن آوری است هر کدام از این محیط ها مولفه های دیگری در بطن خود دارند که به طور مفصل در مقاله محیط های بازاریابی تشریح شده اند. نکته ی مهمی که در این قسمت باید آن را توضیح داد این است که با تغییر یکی از عوامل محیطی بلافاصله خواسته ی مشتری شما نیز تحت تأثیر قرار می گیرد و با تغییر در خواست مشتری تساوی بین خواسته ی مشتری و قابلیت سازمان با نابرابری روبرو می شود. سازمان باید بلافاصله با عکس العمل های جدیدی که نشان می دهد، خودش را با خواسته ی مشتری تطبیق دهد اگر رقیب جدیدی در محیط ظاهر شده است با طراحی جدیدتر  و ارایه خدمات رقابتی تر، مشتری را از خدماتی بهتر و با کیفیت تر آگاه می سازد.

آنگاه خواسته ی مشتری تغییر خواهد کرد به طور مثال؛ وقتی فن آوری و یا نوع خدمات پزشکی تغییر می کند و رقیبی دیگر با معرفی تجهیزات پزشکی جدید که جایگزین روشهای قبلی شده است، روی خواسته ی مشتری تأثیر می گذارد و شرایط رقابتی بازار را نیز تغییر می دهد پس با تغییر فن آوری که یک عامل محیطی است سازمان های خدمات درمانی باید بلافاصله خودشان را با فن آوری جدید سازگار کنند و دانش، مهارت، منابع و مهارت های لازم را که از مصادیق قابلیت ها هستند، ارتقاء بخشند تا اینکه با خواسته های مشتری تطبیق کند تا با این روش بتوانند به مشتری ارزش افزوده ی بیشتری تحویل دهند و رضایت مشتری را  از این طریق تأمین کنند.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی

 

نکته ی مهم دیگر این است که خواسته ی مشتری یک عامل بیرونی است اما قابلیت های سازمان یک عامل درونی . عوامل بیرونی با خود فرصت ها و تهدیدها را به همراه دارند، در حالی که عوامل درونی با خود نقاط قوت وضعف را به همراه دارند. اگر یک مرکز خدمات درمانی، بهتر از رقبای خود بتواند با استفاده از نقاط قوت و ضعف فرصت ها و تهدیدهای محیط پیرامون خود را کنترل کند می تواند از مزیت رقابتی بیشتر برخوردار باشد.

عوامل درونی در بازاریابی خدمات درمانی (مارکتینگ خدمات درمانی) به عوامل قابل کنترل و عوامل بیرونی به عوامل غیرقابل کنترل معروف است. عوامل قابل کنترل در بازاریابی شامل محصول/خدمت، قیمت، توزیع، ترویج هستند و در بازاریابی خدمات درمانی سه عامل دیگر به نام های تجهیزات فیزیکی، نیروی انسانی کارآمد و فرایندها به چهار عامل فوق اضافه می شوند. اگر عناصر قابل کنترل را در بازاریابی کنار یکدیگر قرار دهیم، از کنار هم قرار گرفتن عناصر فوق مفهوم آمیخته بازاریابی به وجود می آید که به آمیخته بازاریابی خدمات درمانی (مارکتینگ خدمات درمانی) در اصطلاح ۷ps (هفت پی) هم گفته می شود.

بازاریابی خدمات درمانی

7 دیدگاه ها

 1. سعید قربانی گفت:

  چقدر خوبه که حوزه های بازاریابی تفکیک بشه اینطوری مردم راحت تر میتونن بهترین شرکت ها رو در زمینه های مختلف شناسایی کنند

 2. حمید گرامی گفت:

  بازاریابی پزشکی میتونه فضای رقابتی بین پزشکان رو افزایش بده و این به سود مردم

 3. ناهید آبانی گفت:

  خسته نباشید میگم بهتون استاد.عالی بود

 4. جهانگیر بنایی گفت:

  سپاس از شما

 5. سمیه جانی زاده گفت:

  عالی پایدار باشید

 6. گلرخ سعادت گفت:

  عالی 🙂

 7. بهار نیاسری گفت:

  درود بر شما بزرگواران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود