بازاریابی اخلاقی پزشکی

از کجا شروع کنیم؟


 


سوال همیشگی بسیاری از شرکت ها، موسسات و مراکز خدمات درمانی پیرامون این جمله است که مارکتینگ و برندینگ خود را "از کجا و چگونه شروع کنیم؟؟"
چه عواملی باعث بوجود آمدن این سوال می شوند؟  

چرا صاحبان مشاغل و کسب و کارها همواره دچار یک آشفتگی گیج کننده در خصوص انتخاب نوع ابزارها، تکنیک و یا روش سیستماتیکی برای اجرای فرایندها و برنامه های کاریشان،هستند؟ چطور باید از کیفیت و دقت برنامه های مدونشان و نیز ارتقا و رشد کسب و کارشان اطمینان داشته باشند؟  تقریبا تمام مدیران کسب و کارهای خدمات درمانی، در سه مقطع از کارشان با سوال فوق روبرو می شوند:

مرحله اول زمانی ست که اقدام به راه اندازی کسب و کار خود می نمایند.
دراین مرحله کارفرما بدلیل عدم تجربه کاری کافی، عدم اطلاعات کامل از جزئیات کسب و کار خود و یا اهتمام به اجرای درست وکامل فرایندها ی کاری، در نتیجه در جستجوی بهترین روش و متد می گردد.

مرحله دوم زمانی ست که چند سال از راه اندازی کسب وکار مورد نظر گذشته است
در این مرحله کارفرما انتظاری که از نظر درآمد، کیفیت و روند صحیح اجرای برنامه ها را داشته محقق نشده است و در نتیجه در جستجوی علت و رفع مشکل می گردد.

مرحله سوم زمانی ست که کسب و کار مورد نظر از لحاظ خدمات قابل ارائه گسترش یافته و از نظر وسعت و مخاطبین به حد خیلی خوبی رسیده است.
در این مرحله کارفرما با معضلات و مشکلات بسیار بزرگی از جمله: افزایش و رشد بیش از حد هزینه ها، افزایش نارضایتی در کارکنان، افزایش نارضایتی در مشتریان، کاهش کیفیت خدمات، کاهش حاشیه سود در مواجه با افزایش فروش خدمات، عدم کنترل مناسب در اجرای فرایندهای کاری، کاهش یا عدم رشد سهم بازار، ثابت ماندن درآمد و خریداران خدمت در طول چند سال مواجه می گردد. و در نتیجه جهت عبور از موانع فوق و نیز ارتقاءسیستم کاری خود اقدام به رسیدگی و تعریف مسئله می نماید تا بتواند بهترین راهکار را برای برون رفت از این مشکل پیدا کند.

در اینجا باید ذکر کنیم که نکته بسیار مهم این است که کارفرما و مالک کسب و کار در هر سه مرحله فوق بدرستی نیاز را درک کرده و آمادگی لازم برای حل مسائل را از طریق همکاری با مراکز متخصص در این خصوص دارد اما در این مرحله هم پنج چالش بسیار مهم مانع از حل مسائل شده و مشکلات ایجاد شده همچنان به قوت خودباقی خواهند ماند و کسب و کار مورد نظر در یک سراشیبی تند بسمت نابودی و رخوت حرکت کرده و روز به روز از میزان درآمد و مشتریان و کیفیت و کمیت خدمات آن کاسته می شود.

 

 
نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ، مارکتینگ و بازاریابی خدمات درمانی

مهندس مهدی صنم پور

بنیانگذار و مدیرعامل مجموعه نگاه آرمانی

۱۴ سال سابقه فعالیت حرفه ای به عنوان سوپروایزر، مدیر داخلی و مدیر بازاریابی آزمایشگاه ها و مراکز خدمات درمانی معتبر

مبدع و مبتکر روش های نوین بازاریابی و تبلیغات سازمان های خدمات درمانی

بنیانگذار و مدرس تکنولوژی نوین موفقیت کادر درمانی
و ...
مشاهده رزومه کاملمهندس مهدی صنم پور

 

 

پنج چالش مهم در این مرحله عبارتند از:


چالش اول:

بسیاری از صاحبان بنگاه ها و کسب و کارها نمی دانند که چه کسی با چه تخصص، توانایی و دانشی می تواند مشکلات پیش روی آنها را حل نماید. و برخی از آنها اعتقاد دارند هزینه کردن در این گونه موضوعات هدر دادن منابع می باشد، مضافا اینکه خودشان از چنان تجربه و تخصصی برخوردار هستند که بتوانند مشکلات پیش رویشان را حل کرده و دوباره به روال منطقی و درآمد خوب برسند.


چالش دوم:

بسیاری از کارفرمایان بدلیل عدم اطلاع از میزان کار، زحمت و تخصصی بودن فعالیت تیم های مشاوره و حل مسئله ،معمولا نسبت به میزان دستمزد آن تیم اقبالی نشان نمی دهند و کار در همین مرحله متوقف می شود.

 

چالش سوم:

بسیاری از صاحبان مراکز خدمات درمانی پس از ارائه پروپزال از طرف موسسه مشاور بازاریابی نسبت به زمان اجرای کار شکایت می کنند و معمولا علاقه به انجام کار ظرف مدت چند روز دارند. درنتیجه بدلیل ماهیت زمانبر بودن پروژه، کار در همین مرحله متوقف می شود. در اصل آنها به دنبال معجزه هستند.


چالش چهارم:

دیده شده است که، برخی از شرکت های بازاریابی (غیر تخصصی) بدلیل عدم تسلط کافی به حوزه های مدیریتی، فنی و سیستمی توانایی ارائه راهکارهای مناسب را برای برون رفت به کارفرما ارائه نمی دهند و یا بدلیل عدم اطلاع کارفرما روش های نامناسب را توضیح و توصیف می کنند.که در نتیجه ی آن پس از صرف وقت و هزینه ی زیاد نتیجه مطلوب حاصل نمی شود که این خود باعث تولید بزرگترین چالش می شود که عبارت است از عدم اعتماد کارفرمایان به روش های موجود استاندارد بین المللی و یا عدم اطمینان از توانایی تیم حل مسئله.

 

چالش پنجم:

این مهم ترین چالش پیش روی کارفرمایان می باشد و چنانچه بتوان برای این چالش راه حل مناسب و دقیقی پیشنهاد کرد دریچه های بسیار مهمی به روی کارفرمایان و تیم مشاور بازاریابی باز می شود که نتایج بسیار بسیار مهمی هم برای کارفرما و هم برای تیم حل مسئله در بر دارد.و این چالش عبارت از این است که، در هنگام معرفی راهکارها و برنامه های قابل اجرا برای برون رفت از مشکلات پیش رو، تیم حل مسئله ابزارها و متدهای بسیار زیادی که در سه حوزه مدیریتی، فرایندی و سیستمی وجود دارد را به کارفرما معرفی می کند بدون آنکه دلایل کافی فنی،علمی و تخصصی برای اجرای آنها اعلام کند.در واقع کارفرما با انبوهی از روش ها و استانداردها مواجه می شود که از قضا سردرگمی و عدم اعتماد و اطمینان بیشتری را برای او بوجود می آورد، از طرفی کارفرما شخصا نسبت به مشورت با دوستان و همکاران دیگر خود که تجربه مشابه داشته اند اقدام می کند و متوجه می شود، بسیاری از آنها در اجرای متدها و ابزارهای فوق بشدت شکست خورده و سرخورده شده اند.این موضوع نیز ایشان را بسیار محتاط و منفعل می نماید.


پس نتیجه اینکه چنانچه در ابتدای هر پروژه ی حل مسئله، به چالش های فوق بطور کامل پرداخته نشود و این اطمینان بین مشاور بازاریابی و کارفرما از نظر متدولوژی و نتیجه ی کارحاصل نشود، شروع و اجرای هرگونه پروژه ی حل مسئله ای حتما و قطعا منجر به شکست می شود.

 
 

آیا بازاریابی اخلاقی پزشکی؛ همان چیزی است که دنبال آن هستید !

   

درباره بازاریابی اخلاقی پزشکی بیشتر بدانید

و یا با شماره های با ما در ارتباط باشید.


 

باتوجه به موارد ذکر شده بالا و برای دستیابی به چشم اندازهای سازمانی تان، ما براساس استانداردهای جهانی در حوزه مارکتینگ و برندینگ خدمات درمانی، اجرای کار را در سه مرحله توصیه می کنیم:


مرحله اول: تحقیق

در این مرحله در قدم اول تیم حل مسئله بخش بازاریابی خدمات درمانی به کمک تیم کارفرما اقدام به شناخت کامل کسب و کار مورد نظر می نمایند تا تیم مشاور بازاریابی به درک و فهم مشترکی از جزئیات کسب و کار برسند. بطوریکه تیم مشاور مارکتینگ پزشکی کاملا از فرایندهای کاری کارفرما آگاه و مطلع شوند.درقدم بعدی تیم مشاور بازاریابی اقدام به طرح ریزی برنامه ی عارضه یابی سیستمی می نماید.
عارضه یابی سیستمی برنامه ای جامع و مدون است برای بررسی همه جانبه ی کسب و کار شما، بدین شکل که بنگاه مورد نظر ازتمام جنبه ها بخصوص از نظر موارد ذیل مورد بررسی قرار گرفته و آنالیز می گردد:


الف- مسائل داخلی سازمان
مانند: 1- موضوعات مالی و اقتصادی 2- موضوعات اداری و منابع انسانی 3- موضوعات کیفی و فرایندی 4- موضوعات مشتریان و شرکت های همکار

ب- مسائل بیرونی سازمان
سازمان مانند: 1- عملکرد رقبا در بازار 2- بررسی رفتار مشتریان و جامعه هدف 3- توپوگرافی و بررسی جغرافیایی 4- موضوعات مربوط به ترازیابی و رتبه بندی و 5- موضوعات مربوط به توسعه و آینده نگاری.

پس از اتمام مراحل کار در بخش تحقیقات بازارو دستیابی به اطلاعات حیاتی آن، همزمان با تحلیل نتایج، کار وارد بخش مرکزی یعنی مرحله دوم (تشخیص) می شود.


مرحله دوم: تشخیص

ورود شما را به این بخش تبریک می گویم

به این دلیل به شما تبریک می گویم که از معدود مدیران خوشفکر یک مرکز خدمات درمانی هستید که درک درستی از فرایندهای بازاریابی خود دارید چراکه برای مرحله اول هم زمان گذاشته اید و هم بودجه.

با بررسی و آنالیز دقیق موضوعات داخلی و بیرون سازمان در مرحله اول، 4 خروجی بسیارمهم، حیاتی و کلیدی خواهیم داشت:

1- تشخیص و کشف نقاط قوت:

هر مرکز خدمات درمانی دارای نقاط قوتی می باشد که ممکن است تنها برخی از این ویژگی ها توسط مدیریت و یا کارکنان قابل تشخیص باشند ولی ما با اجرای صحیح مرحله اول می توانیم با دقت بالا تمامی نقاط قوت مجموعه شما را چه مربوط به درون سازمان وچه مربوط به بیرون سازمان باشد، شناسایی کنیم و برای آنها برنامه ی جامع و کاملی طرح ریزی و پیاده سازی نماییم.

 
2- تشخیص و کشف نقاط تهدید – ضعف:

این ویژگی تنها مسئله ایست که مدیران هر مرکزی نسبت به پذیرش آن مقاومت کرده و واکنش نشان می دهند. که البته دلایل جامعه شناسی و روانشناسی خود را دارد که در این مقال نمی گنجد.اما نکته مهم آنست که برای برنامه ریزی منسجم و دقیق باید همه ی مدیران نسبت به مواجه ی منطقی با این ویژگی آمادگی لازم را داشته باشند چرا که با تشخیص و کشف این نقاط ما می توانیم در سریعترین زمان ممکن برنامه ای جامع و مدون برای برون رفت ازنقاط ضعف و عبور کردن ازتهدیدهای پیش رو طرح ریزی و اجرا نماییم.


3- تشخیص و کشف نقاط بهبود:

پس از انجام فرایند عارضه یابی، گاهی ویژگی های بدست آمده در مرحله اول در مرز بین نقاط قوت و ضعف قرار می گیرند، بطوریکه نمی توان آنها را در هیچکدام از دسته های فوق جای داد.بعبارت دیگر چنانچه برنامه ای برای آنها نداشته باشیم و بحال خود رهایشان کنیم بزودی باید آنها را در دسته نقاط ضعف و تهدید بیابیم و اگر برایشان برنامه ریزی کنیم با کمترین هزینه و زمان، براحتی در دسته نقاط قوت سازمان قرار خواهند گرفت و در نتیجه تعداد نقاط قوت مرکز خدمات درمانی ما افزایش یافته که خود منجر به افزایش بازدهی خواهد شد.


4- تشخیص و کشف نقاط فرصت:

این دسته، از ویژگی ها بسیار منحصربفرد است که در رهگذر شناسایی سازمان تان، کشف کرده ایم.در واقع طی بررسی های همه جانبه به یکسری ویژگی و یا قابلیت های درون یا برون سازمانی برخورد می کنیم که هرگز در سازمان ما وجود نداشته و یا از آنها استفاده نکرده ایم.استفاده از فرصت ها معمولا افزایش بهره وری، افزایش درآمد، کاهش هزینه ها را بطور مستقیم به دنبال خواهد داشت.


بدین ترتیب ما با کار و تلاش منطقی،علمی و خبرگی توانستیم تمام خصوصیات پنهان و آشکار کسب و کارشما را کشف کنیم و در نتیجه می توانیم نسبت به طرح ریزی برنامه های مدون جهت هرکدام از پارامترهای فوق براساس اولویت و اهمیت که بازهم بطورمشترک توسط تیم کارفرما و مشاور بازاریابی خدمات درمانی مشخص می شود اقدام لازم را انجام دهیم.


مرحله سوم: درمان

ورود شما را به این بخش هزاران بار تبریک می گویم

چراکه ورود شما به این مرحله، یعنی؛ مرکز خدمات درمانی شما، در سکوی پرتابی هیجان انگیز قرار گرفته است.در این مرحله و با انجام گام های تحقیق و تشخیص نوبت به انتخاب و شناسایی بهترین متد، ابزار و یا روش استاندارد با قابلیت اجرایی مناسب می باشد. بعبارت دیگر در این مرحله اقدام به نوشتن طرح درمان می نماییم.

 

البته کاملا روشن است که طرح درمان ما باید براساس اولویت های مشخص شده از سوی کارفرما و تیم مشاوربازاریابی دسته بندی شود.
پس از مشخص شدن و انتخاب بهترین متد، برنامه زمانبندی اجرا و نیز بودجه بندی و رژیم مالی پروژه مشخص می شود و فرایندهای مارکتینگ در زمان تعیین شده آغاز شده و در زمان معینی به پایان می رسد.
در این مرحله دستاوردهای پروژه بررسی شده و با اهداف از پیش تعیین شده مقایسه و نتیجه گیری می شود.
گاهی ممکن است در اجرای یک متد و ابزار نیاز به تکرار روش باشد تا نتیجه ی لازم حاصل گردد.
پس از انجام برنامه های اولویت دار، بدنبال اجرای برنامه ها با اولویت بعدی می رویم تا به نتیجه مطلوب و اجرای کامل برنامه بازاریابی برسیم.


نکته مهم این است که با انجام این فرایندها، مزیت های زیر حاصل می شود:

الف- با دقت بالا و ضریب اطمینان خوبی می توان ابزار، متد و یا تکنیک مرتبط را انتخاب کرده و استفاده نمود.
ب- با اطمینان بالایی می توان راه حل مناسب را انتخاب کرد و از هدر رفتن منابع جلوگیری می شود.(صرفه جویی در منابع)
ج- با توجه به اطمینان از انتخاب متد مناسب از هدر رفتن زمان جلوگیری می شود.(صرفه جویی در وقت)
د- بدلیل انجام اصولی کار و شناخت کلیه ی خصوصیات خوب و ناخوب سیستم با سرعت و دقت بیشتری نسبت به رفع موانع و تکیه بر نقاط قوت همچنان در بازار رقابت باقی مانده و رشد مالی و توسعه را تجربه می کنیم.
و- بدلیل بازخورد مناسب اجرای کار،رغبت کارفرما برای اجرای کلیه ی برنامه های زمانبدی شده و اولویت داربیشتر می شود.
ه- کارفرما به این ایمان و اعتقاد می رسد که درون و بیرون سیستم و کسب وکار خود را بطور مرتب و منظم تحت پایش و کنترل قراردهد تا بتواند بطور همیشگی اهداف و چشم انداز خود را در بازار رقابتی کشور،منطقه و جهان دنبال کند.

و در نهایت انجام دقیق و صحیح و البته به موقع این فرایندها، یعنی دستیابی شما به موفقیتهای بیشتر، رشد و توسعه برند وایجاد درآمد و نقدینگی بیشتر در مقابل ارایه خدمات بهتر به مشتریان تان، خواهد شد.

 

از طریق فرم زیر می توانید با کارشناسان مجموعه نگاه آرمانی در ارتباط باشید :


لطفا صبر کنید
بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود