بازاریابی خدمات درمانی
نقش آموزش در توانمندسازی کارکنان خدمات درمانی
۱۳۹۷-۰۷-۲۲
بازاریابی خدمات درمانی
محیط رقابتی در بازاریابی خدمات درمانی – قسمت دوم
۱۳۹۷-۰۷-۲۵

ابزارهای بازاریابی خدمات درمانی چیست؟

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی - نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

در بازاریابی خدمات درمانی فرایند شناسایی، شناساندن و کسب رضایت مشتری تعریف می شود. منظور از شناسایی، شناسایی سه عنصر مهم مشتری، رقیب، و شرکت/ سازمان است که به این سه مولفه اصطلاح ۳Cs گفته می شود.

شناسایی در بازاریابی خدمات درمانی

الف. مشتری

در برنامه بازاریابی پزشکی (مارکتینگ خدمات درمانی)، در شناخت مشتری باید تمامی عواملی که به نوعی با مشتری در ارتباط است شناخته شوند. این عوامل شامل قدرت خرید، محل زندگی، تمایلات، سلیقه، رنگ مورد علاقه، میزان درآمد، سبک زندگی، سن، جنسیت، دوره زندگی، عادات و عوامل بسیار دیگری است که در مقاله تقسیم بندی بازار بیشتر توضیح داده خواهند شد.

ب. رقابت

در فرایند رقابت یک مرکز خدمات درمانی باید بداند که در صنعتی که فعالیت می کند چه تعداد رقبا وجود دارند؟ در شناسایی رقبا، موضوع اول و مهم شناسایی تعداد رقبا است. هر قدر که تعداد رقبا در یک صنعت رو به فزونی گذارند، آن صنعت به سمت رقابتی شدن می رود و هر قدر که تعداد رقبا و بازیگران صنعت کمتر شوند؛ آن صنعت به سمت انحصاری شدن می رود.

در بازاریابی خدمات درمانی بعد از شناخت تعداد رقبا، باید رقبا را از نظر اندازه دسته بندی کرد. برخی از رقبا کوچک وبرخی دیگر بزرگ هستند. در بخشهای مختلف صنعت پزشکی، برخی از رقبا گاهی تا ۱۰۰۰ نفر پرسنل دارند؛ اما برخی از رقبا در همان صنعت حدود ۵۰ نفر پرسنل دارند. البته میزان بزرگی یک رقیب را فقط با تعداد پرسنل نمی سنجند، بلکه عواملی مانند تجهیزات، دارایی ها و تکنولوژی مورد استفاده هم، می تواند نشان دهنده ی بزرگی رقیب باشد.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی – نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

 

اگر به سیستم های ناوبری هوایی و دریایی توجه کرده باشید، این سیستم ها ، مجهز به رادار هستند که یک هواپیما یا کشتی را از وجود هواپیماها و یا کشتی های موجود آگاه می سازد. یک رادار در یک گردش به اندازه ی شعاع یک دایره روی صفحه مربعی شکل یا دایره ای شکل، نقاط متفاوتی را در اطراف مرکز دایره شناسایی می کند. این نقاط همان هواپیماهایی هستند که با فاصله های متفاوت از این هواپیما قرار دارند. حال اگر نقطه ای از مرکز، فاصله زیادی داشته باشد، هواپیمایی است که هنوز با ما فاصله زیادی دارد. اما اگر نقطه روی رادار خیلی نزدیک به مرکز دایره باشد؛ نشان دهنده ی هواپیمایی است که خیلی حساس، پراهمیت و خطرناک است. حال اگر مراکز دایره یا رادار را همان شرکت در نظر گرفته و اطراف مرکز را شرکت های رقیب در نظر بگیریم، از این رو توصیه می کنیم برای مراکز خدمات درمانی باید یک رادار نصب کرد که نام این رادار، رادار شناسایی رقیب است. این رادار باید در هر گردش خود، مجموعه های پزشکی اطراف مرکز دایره رادار را شناسایی و مشخص کند. به احتمال زیاد در دور دوم، رادار رقبارا با فاصله های متفاوت از قبل شناسایی می کند و برخی از مجموعه ها را که نامشان برای ما رقیب است؛ با فاصله نزدیک تری جانمایی می کند.

در این حالت مجموعه هایی که خیلی به مرکز دایره نزدیک هستند، در اصطلاح رقبای نزدیک و رقبای مستقیم، مجموعه هایی که از مرکز دایره خیلی فاصله دارند، رقبای دور یا رقبای غیرمستقیم نام دارند. بنابراین امروزه برای مراکز خدمات درمانی ضروری است که یک رادار در درون سیستم شان برای شناسایی رقبای خود داشته باشند. تنها تفاوت بین رادار یک هواپیما و رادار یک مجموعه در این است که یک هواپیما در هر ۱ یا ۲ ثانیه هواپیماهای پیرامون خود را رصد می کند؛ در حالی که یک مجموعه کسب و کار در هر یک ماه به احتمال زیاد این کار را انجام می دهد.

 

بازاریابی خدمات درمانی

بازاریابی خدمات درمانی – نگاه آرمانی پیشرو در برندینگ و بازاریابی خدمات درمانی

 

بعد از شناخت تعداد و اندازه رقبا حال نوبت شناسایی تمایز رقابتی است. در هر صنعت، تعدادی از رقبا وجود دارند که در مقایسه با رقبای دیگر جایگاه اول را به خود اختصاص داده اند. به عنوان مثال؛ در صنعت پوشاک مردانه شرکت «هاکوپیان» دارای تمایز رقابتی است. در صنعت لوله های پی وی سی، «لوله سبز» تمایز رقابتی دارد. هر صنعتی را که تحلیل کنید یک یا دو رقیب هستند که در مقابله با رقبای دیگر صاحب تمایزند و برای رقابت موثر و تامین نیاز مشتری باید این وجوه تمایز را شناسایی کرد. یکی از ارکان بسیار مهم در بازاریابی خدمات درمانی و پزشکی، شناخت رقبا می باشد و در نهایت شناسایی نقاط قوت و ضعف رقبا از دیگر عوامل مهم در شناخت محیط رقابتی است. شرکت های کوچک برای افزایش سهم بازار خود، معمولاً به نقاط ضعف رقبا حمله می کنند. مثل شرکت کوچکی که به تازگی تجهیزات صنعتی را تولید می کند؛ به دلیل پایین بودن هزینه سربار، از مزیت قیمت پایین برای جلب مشتریان استفاده می کند. اما شرکت های بزرگ برای حمله به رقبای خود معمولاً به نقاط قوت و رقیبشان حمله می کنند که به این وضعیت در اصطلاح، رقابت رو در رو گفته می شود.

ج. شرکت/ سازمان

برای شناسایی شرکت باید نقاط قوت و ضعف شرکت را شناخت. نقاط آسیب پذیر و نقاط قوت شرکت در بازاریابی خدمات درمانی باید به طور کامل شناسایی شوند تا بتوان از ویژگی های رقابتی برای خلق ارزش افزوده بیشتر به مشتریان استفاده کرد.

بازاریابی خدمات درمانی

3 دیدگاه ها

  1. saharghasemi گفت:

    عالی بود استاد.حرف نداشت

  2. طاهر حمیدی گفت:

    مثل همیشه عالی بود ممنون

  3. مجید خیری گفت:

    مقاله بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری برای من بود. بشخصه از تمامی آموزشهای استاد استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازاریابی خدمات درمانی
عضویت در خبرنامه نگاه آرمانی
به خانواده بزرگ نگاه آرمانی بپیوندید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود
X   نمیدونید! چقدر خوشحالیم که اینجایید...
  امیدواریم اونقدر قوی باشید که بتونیم بزودی با هم همکار باشیم
X   از اینکه اینجایید به شما تبریک می گوئیم!
  چون شما جزء اندک مدیران خوش فکری هستید که برای توسعه برند سازمانی خود اقدام کرده اید.
از اینکه اینجایید خیلی خوشحالیم!
با عرض پوزش در حال بارگذاری دوره آموزشی رایگان برای شما عزیزان هستیم.
لطفا در روزهای آتی به این صفحه مراجعه کنید و یا با درج ایمیل خود؛ از ارسال این دوره رایگان بهره مند شوید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود